ANKARA HABERLERİ

Prof. Dr. Akbay'dan Sibertaciz uyarısı

DHA
08.04.2016 - 16:06 |Son Güncelleme :

Prof. Dr. Akbay'dan Sibertaciz uyarısı

DHA

ANKARA, (DHA)- ANKARA Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Akbay, günümüzde Türkiye'de intermet ve telefonla seks satan kayıtsız amatörlerin çoğunun özel yaşam ve karşılıklı rıza konusunda yeterince bilinçli olmayan sibertacizciler olduğunu belirti. Akbay, bu bilinç noksanlığının, pazar ve hukuki boşluk konusunda Türkiye'nin daha çok konuşmaya ve doğru vizyonlara htiyacı olduğunun kanaatinde olduğunu belirtti.
Prof. Dr. Ayşegül Akbay yaptığı açıklamada, "Tamamen finansal kazanç sağlamak için yapılan siberseks ile, karı-koca ya da iki rızası olan yetişkin arasındaki siberseks, birbirinden ayrılmalıdır. Bilgisayar sistemi yardımıyla, herhangi bir cinsel organın şehvetli sergisi ya da doğrudan veya dolaylı cinsel aktivitelerdeki yaygınlaşma, kasıtlı işaretlerin gösterimini yasallaştırmanın ve piyasalaştırmanın zamanının geldiğini, düşündürmektedir. Günümüzün Türkiye'sinde, bu davranışlar, müstehcenlik ve özel yaşamı ilgilendiren yasalara tabiidir. Ayrıca, fuhuş yasaları ve cinsel şiddet ve tacizi tanımlayan yasalar da konuyla dolaylı olarak ilişkilidir. Ancak, cep telefonları ve tabletlerin sunduğu özel yaşama polis müdahalesi son derece güçtür. Siberfuhuş ve pornografi hala çok iyi tanımlanmamış sibersuçlar arasında sayılmakla birlikte ilgili hükümlere uygulamada henüz alışılamamış ve içtihat oluşmamıştır. Bu alan, fikir ve ifade özgürlüğünün sınırları kapsamında, basın özgürlüğü ve basın ve medya yoluyla hakaret ve medya etiği konularına da benzerlik göstermektedir. Günümüzde, Türkiye'de, İnternet ve telefonla seks satan kayıtsız amatörlerin çoğu, özel yaşam ve karşılıklı rıza konusunda yeterince bilinçli olmayan sibertacizcilerdir ve yapılan araştırmalar, sayılarının hızla artarak milyonları bulduğunu söylemektedir. Bu bilinç noksanlığı, pazar ve hukuki boşluk konusunda, Türkiye'nin daha çok konuşmaya ve daha doğru vizyonlara ihtiyacı olduğu, kanaatindeyim" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Prof. Dr. Akbay'dan Sibertaciz uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2016 tarihinde saat 16 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. Akbay'dan Sibertaciz uyarısı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Şubat 2020, Çarşamba
 • İmsak
  05:58
 • Güneş
  07:21
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:11
 • Akşam
  18:43
 • Yatsı
  20:00
Sayfa Başı