ANKARA HABERLERİ

Prof. Ayşegül Akbay: Yediğimiz her lokma gıdada harç ve denetim

DHA
28.04.2016 - 15:17 |Son Güncelleme :
DHA

Adem YAZICI/ANKARA, (DHA)- ANKARA Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Akbay, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun 'sigara' ve 'obezite' karşıtı kampanyalarını sosyal faşizm, devlet dayatması ve bireylerin kendi yaşamları üzerindeki hak ve tercihlerine psikolojik şiddet ve baskı olarak değerlendirdiğini açıkladı.
Prof. Akbay, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun bireylerin sağlık tercihlerine aşırı denetlemeci politik propagandalar ile müdahalelerine eleştiri getirdi. Sigara ve obezite gibi alışkanlıkların zararı konusundaki bilimsel verilerin, tek taraflı olarak propagandasının yapıldığını öne süren Prof. Akbay, "Bu tür halk sağlığı ütopyaları, aslında bir tür devlet dayatması ve sadece, bürokrat sınıfın proje çıkarlarına hizmet etmektedir. Bu kampanyalarda harcanan milyonlarca TL, politikacıların ve sanitasyon fanatiği serbest pazar ideolojisi karşıtı çıkar guruplarının menfaatlerini güçlendirmekten başka işe yaramamaktadır, ayrıca bireyleri paranoyaklaştırmaktadır. Bu gidişle boğulma riski olan yüzme havuzlarını ve güneş yanığı riski olan plajları da yasaklayacaklar. Genç nişanlılara, ehliyet belgesi gibi, evliliğe muktedirdir belgesi, dağıtmaya başlayacaklar. Yediğimiz her lokma gıdaya, harç ve denetim getirdiler. Hür yaşamı kendiliğinden düzenleyen, serbest pazar ve mülkiyet olgusunu dünyadan silmeye adeta yemin etmişler" dedi.
Prof. Dr. Ayşegül Akbay yaptığı açıklamasının devamında, "Sigara içmek ya da içmemek, şişman ya da zayıf olmak, sağlık sonuçları ne olursa olsun bireysel tercih ve kararlardır. Devletin; kişinin kararlarına sağlıkta da müdahalesi tek kelimeyle baskıdır" dedi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Prof. Ayşegül Akbay: Yediğimiz her lokma gıdada harç ve denetim hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2016 tarihinde saat 15 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Ayşegül Akbay: Yediğimiz her lokma gıdada harç ve denetim haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Mayıs 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:46
 • Güneş
  05:29
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:36
Sayfa Başı