PRF ile hızlı tedavi

“Platelet rich plasma” trombosit hücrelerinden zenginleştirilmiş plazma uygulamasına verilen isimdir.

Haberin Devamı

Kök hücreler, vücudumuzdaki tüm organ ve dokuların yapı taşını oluşturur. Kanımızda, kök hücresi vazifesi gören elementler mevcuttur. Kan içinde dolaşan bu hücreler (pıhtılaşma hücreleri), büyüme ve iyileşme sürecine de yardımcı olurlar. Pıhtılaşma hücresinin, bu özelliği ve gücü, estetik cerrahi başta olmak üzere birçok tıp alanında kullanılmaktadır. Bazı ortopedik sorunların(eklem hasarları vb.) çözümünde yararı olduğu gözlenmiştir. Yüz ve boyun bölgelerinde sıklıkla uygulanmaktadır. Diş hekimliği cerrahisinde; implant tedavilerinde, sinüs yükseltme operasyonlarında ve kemik bozukluklarının düzeltilmesinde, hastanın kendi kanından elde edilen plazmadan zengin fibrin (PRF) kullanılması son yıllarda yaygınlaşmıştır. Tedavinin temeli, kişinin işlemden geçirilmiş kendi kan hücrelerinin yara bölgesine enjekte edilmesi esasına dayanır.

Haberin Devamı

PRF MATERYALİ NASIL YAPILIR?

PRF hastanın kendi kanından alınarak elde edildiği için doğal bir iyileştiricidir. PRF materyali yaratmak için öncelikle hastadan kan alınır. Tüpe aktarılan kan, özel bir santrifüj makinesi ile trombosit konsantrasyonu haline dönüştürülür. Bu trombosit konsantrasyonundan; beyaz kan hücreleri ve kan damarı büyütücü etken maddeler açısından zengin yapıların bulunduğu bir zar üretilir. Daha sonra bu zar, hastanın yara bölgesine yerleştirilir. PRF uygulanan operasyon bölgesinde, yaranın iyileşme süresi kısalır. Hastalar daha çabuk sağlıklarına kavuşurlar.

PRF MATERYALİ KULLANMANIN AVANTAJLARI

PRF enjeksiyonu, büyüme faktörleri yoluyla kök hücrelerin uyarılmasına yol açar. PRF’in içinde yara iyileşmesini ve kemik büyümesini hızlandıran birçok madde vardır. Bu yapılar, dokuların hızlı ve düzgün iyileşmesini sağlar. Greftin (suni kemik zerreciklerinin) ve implantın kemiğe daha iyi bağlanmasına yardımcı olur. İmplant cerrahisi yapılan bölgede yaranın iyileşmesi hızlanır. PRF’in herhangi bir toksik(zehirli) etkisi yoktur. Bağışıklık sisteminin reaksiyon göstermesi de söz konusu değildir.

PRF UYGULAMASININ AMACI

Trombosit hücreleri, kanın pıhtılaşmasını sağlayan, vücudumuzdaki hasarlı dokuları onaran ve içeriğinde büyüme faktörleri bulunan hücrelerdir. PRF uygulamasında amaç, içeriğinde çok daha fazla sayıda büyüme faktörleri olan hücreleri kan dolaşımı yoluyla hedef bölgeye ulaştırabilmektir. Sağlıklı ve aydınlık günler dileğiyle..

Yazarın Tüm Yazıları