"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Polen alerjiniz varsa

Kendinizde ya da çocuğunuzda astım, polen alerjisi gibi bir sorun varsa, seyahat planlarınızı yaparken daha dikkatli olmanız gerekir.

Polenlerin doğaya salınması ilkbaharla başlasa da yaygın kanının aksine yaz, hatta sonbaharın ilk aylarına kadar uzayabilir. Ağaçlar ocak-mayıs, çayır otları mayıs-temmuz, yabani otlar temmuz-ekim arası polen verir. Alerjiniz keyfinizi çok kaçıracak düzeydeyse ve kontrol edilmesinde güçlük yaşıyorsanız tatil için yeşil alanlar yerine deniz kenarını seçmenizde yarar var.

Yüksek binalarla çevrili sokaklarda, binaların yüzeyi statik elektrik nedeniyle polenleri çeker. Buna karşılık, deniz kenarlarında çok az polen bulunur. Bu nedenle aksırık, tıksırık, burun akıntısı, göz yaşarması, kaşınması gibi sorunlar yaşamak istemeyenlere deniz kenarları daha uygun olabilir.

Atmosferdeki polen miktarı hava koşullarına bağlı olarak değişir. Sıcak, kuru, rüzgarlı ve fırtınalı günlerde atmosferdeki polen sayısı çok fazladır. Rutubetli ve yağmurlu günlerde ise polenler su ile yere indikleri için havadaki miktarları çok azalır.

Polen alerjisini başarıyla kontrol altına alabilen ilaçlar mevcut. Profesyonellerden destek alabilirsiniz.

ASTIMSANIZ OTELDE RUTUBETSİZ ODA İSTEYİN
Ani sıcaklık, basınç, nem değişiklikleri birçok astımlının zaten duyarlı bronşlarını rahatsız ederek astım krizlerine yol açabilir. Seyahatten önce mutlaka doktorunuza muayene olun. En azından telefonla görüşün ve danışın. Ayrıca, astımlıları, kalacakları otel ve otel odası da çok yakından ilgilendirir. Resepsiyondan, Güneş gören, rutubetsiz, daha önce sigara içen kimsenin kalmadığı bir oda isteyin. Akarlara alerjiniz varsa, sentetik yatak, yorgan ve yastık isteyin. Neredeyse bütün havaalanlarında ve uçaklarda sigara içilmesi yasak. Bu açıdan şanslısınız. Ama g ezerken sigaranın yoğun içildiği mekanlardan kaçının.

HANGİ ÖNLEMLERİ ALABİLİRSİNİZ
Her şeyden önce, hangi polenlere alerjik olduğunuzu öğrenin, bunlardan uzak durun.

Kaldığınız yerlerin kapı ve pencerelerini sıkıca kapatın.

Otomobilinizde polen filtreli klima kullanın.

Polenlerin atmosferde yoğun olarak bulundukları zamanlarda (sabahın erken saatleri, sıcak, kuru ve fırtınalı havalar) mümkünse dışarıya çıkmayın.

Polenlerin çok yoğun olduğu dönemlerde mutlaka dışarı çıkmak gerekiyorsa, ağzı ve burnu kapatan maskelerden yararlanın.

Polen mevsiminde, açık havada spor ve egzersizden kaçının.

Dışarıda mutlaka güneş gözlüğü kullanın.

Şapka takın. Şapka takamıyorsanız saçlarınızı yatmadan önce mutlaka yıkayın. Saçlarınıza çok miktarda polen yapışmış olabilir.
X