ANKARA HABERLERİ

Polatlı'nın ilk pancar pekmezi üretildi

DHA
04.01.2017 - 09:58 |Son Güncelleme :
DHA

Metin ÖZDEMİR/POLATLI(Ankara), (DHA)- ANKARA Kalkınma Ajansı destekli Polatlı Ticaret Odası'nın yürüttüğü 'Pancar İle İlgili Tarımsal Üretime Dayalı Ürün Geliştirme' projesi kapsamında Polatlı'da kurulan atölyede ilk pancar pekmezi üretimi gerçekleştirildi. Kadınların kuracakları kooperatifin adı ise Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi olacak.

Polatlı'da şeker pancarının yoğun olarak ekildiği köylerden bir çok kadın girişimcinin yer aldığı projede üretilen pekmezlerin kısa bir süre sonra raflardaki yerini alması bekleniyor. Polatlı Ticaret Odası tarafından 6 aydır sürdürülen Kadın Girişimci Projesi'nde görev alan 14 köylü kadın, pancar pekmezi üretimi konusunda eğitimlerini tamamladıktan sonra ilk üretimini gerçekleştirdiler.

ANADOLU BACILARI KADIN KOOPERATİFİ

Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya yaptığı açıklamada, "Tarıma dayalı bir üründen katma değer elde edecek yeni bir ürün olan pancar pekmezinin geliştirilmesi ve kırsalda yaşayan kadınların girişimciliklerinin desteklenmesi, kooperatifçilik anlayışının geliştirilmesi yoluyla ekonomik ve toplumsal hayata entegre olmalarına ve gelirden pay almalarının sağlanmasına katkı sağlanmaktadır. 14 girişimci kadın, kurulan atölyede çalışmalarına başlamıştır ve ilk kadın kooperatifini kurmaya hazırlanan 14 girişimci kadın, Polatlı'nın ilk pancar pekmezini üretmişlerdir. Kooperatif kurulduktan sonra satışlarına başlayacak olan kadınların kuracakları kooperatifin ismi ise Anadolu Bacıları Kadın Kooperatifi olacaktır. İsmini, Selçuklular döneminde ilk kadın örgütlenmesi olan Bacıyan-i Rum adıyla Bacıyan-i Rum'u kuran Fatma Bacı'nın Polatlı'nın Bacı köyünde türbesinin bulunmasından esinlenerek almıştır" dedi.

Girişimci kadınların ürettiği pancar pekmezine PANPEK ismi verildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Polatlı'nın ilk pancar pekmezi üretildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ocak 2017 tarihinde saat 09 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Polatlı'nın ilk pancar pekmezi üretildi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Haziran 2021, Pazar
 • İmsak
  03:17
 • Güneş
  05:12
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  20:25
 • Yatsı
  22:11
Sayfa Başı