GeriFutbol Platini'nin eli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Platini'nin eli

Platini'nin eli
refid:14872187 ilişkili resim dosyası

Henry’nin eli ile Dünya Kupası’na giden Fransızlar, Michel Platini’nin de çabasıyla Avrupa Şampiyonası’nı aldı. Türkiye, tarihinin en büyük spor organizasyonunu 7’ye karşı 6 oyla kaybetti.

TÜRKİYE’nin de düzenlemeye aday olduğu 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Fransa’ya verildi. İsviçre’nin Cenevre kentinde toplanan UEFA Yönetim Kurulu, ev sahipliği için başkanlarının ülkesini seçti. 2 aşamalı yapılan oylamanın ilk bölümünde Fransa 43, Türkiye 38, İtalya 23 oy aldı. Bu sonucun ardından İtalya elenirken, Türkiye, Fransa’yla birlikte finale kaldı.

Gül’ü tanıştırmadı

Finalde ise, 13 UEFA üyesinin 7’si Fransa, 6’sı da bizim lehimize oy kullandı. Sonucu, kendisine verilen zarfı açarak UEFA Başkanı Michel Platini açıkladı. Böylece baştan beri dile getirilen “EURO 2016’yı UEFA Başkanı Fransız olduğu için Fransa’ya verecekler” iddiası doğrulanmış oldu.
Nitekim Platini de Cenevre’deki toplantı sırasında tarafsızlık ilkesine ters düşen davranışlarda bulundu. UEFA Başkanı, ülkesi adına lobi yapmaya gelen Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy’i, oy kullanacak UEFA Yönetim Kurulu üyeleriyle tek tek tanıştırdı. Ancak aynı davranışı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için sergilemedi.

Sonuç belliydi

France Info Radyosu ise, çok çarpıcı bir iddiada bulundu. “Sarkozy Fransa’nın Euro 2016 organizasyonunu kazanacağını oylamadan önce biliyordu. Onun için bizzat Cenevre’ye gitti” ifadelerini kullanan Fransız radyosu, kararın objektifliği konusunda çok tartışılacak bir yorumda bulundu.

UEFA’nın kararı, Fransa’daki etkili futbol otoritelerince dahi “garip” olarak karşılandı. İki defa Avrupa, bir kere de Dünya Kupası düzenleyen Fransa’nın, hiçbir uluslararası futbol organizasyonu yapmamış Türkiye’yi geride bırakması Fransızları şaşırttı.

AFP’nin Henry yorumu

En güzel yorum ise Fransızların kendi ajansı AFP’den geldi: “Bu kararla, Henry’nin eliyle büyük prestij kaybeden Fransız futbolu yeniden onurlandırılmış oldu.” Ancak, Henry’nin eli ile Dünya Kupası’na giden Fransızlar’ın, şimdi de Platini’nin eliyle Avrupa Şampiyonası’nı alıp almadıkları daha uzun süre tartışılacağa benziyor.

Alman-Fransız çirkin pazarlığı

TÜRKİYE ile çok iyi ilişkileri olduğu iddia edilen Alman Futbol Federasyonu, EURO 2016 için oyunu Fransa’ya verdi. Alman ARD Televizyonu’nun internet sitesinde yer alan bir haber, kapalı kapılar ardında ne denli çirkin hesapların döndüğünü göz önüne serdi. Buna göre, 2007 yılının Ağustos ayında 2011 Dünya Kadınlar Futbol Şampiyonası için Fransa ve Almanya yarıştaydı. Ancak Fransızlar, Almanya ile anlaşarak adaylığını çekti. Bunun karşılığında Fransızlar da Almanya’ya, “Siz de bizi EURO 2016 için destekleyin” çağrısında bulundu ve dün de bu diyetin karşılığını aldılar.

Sarkozy’ye fair-play dersi

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, EURO 2016’yı alamamamıza karşı adaylık sürecinde söz verilen yatırımların yapılacağını belirtirken, bir gazetecinin “Cumhurbaşkanı Sarkozy, Türkiye’nin sunumunu izlemedi, siz tüm ülkelerin sunumunu izlediniz” şeklindeki sözleri üzerine de “Ne yapalım, bunu da fair-play örneği olarak alırsınız” diye konuştu.

Özgener: Tek oyla kaybederiz demiştik

TÜRKİYE Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, EURO 2016’nın ev sahipliğini kazanamadığımız için çok üzüldüğünü söyledi. Özgener, “Biz Avrupa’da herkesi Türkiye’nin benzersiz bir organizasyon yapabileceğine inandırdık. Bir kişi Fransa yerine Türkiye’ye oy verseydi, biz kazanacaktık. Bu kadar yakın kaybetmek çok üzücü. Ama kendi aramızda yaptığımız konuşmalarda kaybedersek 1 oyla kaybedeceğimizi söylemiştik” dedi.

Guus Hiddink de yetmedi

İSVİÇRE’nin Cenevre kentindeki Espace Hippomene Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda, EURO 2016 adaylığı için ilk sunumu Türkiye yaptı. Burada yönetmen Sinan Çetin’in hazırladığı 4 kısa film yayınlandı. Defne Samyeli’nin yaptığı 30 dakikalık final sunumunda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngilizce bir konuşma yaparken, Brezilya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önceden kaydedilmiş mesajı da İngilizce altyazılı olarak videodan yayınlandı. Sunumda yine Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener İngilizce bir konuşma yaptı. Ayrıca A Milli Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink’in videodan mesajı yayınlandı. Türkiye’nin ardından, İtalya ve Fransa 30’ar dakikalık final sunumlarını gerçekleştirdi. Ardından toplanan UEFA Yönetim Kurulu oylamaya geçerek turnuvanın ev sahibini belirledi. Fransa adına efsanevi futbolcu Zinedine Zidane, İtalya adına da eski yıldızlardan Paolo Maldini salonda bulundu.

Diktatör olsam 13-0 olurdu!

UEFA Başkanı Michel Platini, kararın ardından gülümseyerek, “UEFA ne kadar demokratik bir yapıya sahip olduğunu ispatladı. Eğer UEFA Başkanı bir diktatör olsaydı, sonuç 13-0 olurdu!” dedi. Platini’nin ayrıca, “Sarkozy gelmeseydi Türkiye kesin kazanırdı. Sıradaki başkan Türk olursa siz de kazanabilirsiniz” diye konuşması tepki çekti.

FRANSA’NIN DOSYASI

Maçlar 11 kentteki 12 statta oynanacak
Bu statlardan 4’ü yeni yapılacak
Toplam 2 milyon 498 bin bilet satılacak
1.7 milyar Euro’luk inşa maliyetinin yüzde 39’u kamu, yüzde 61’i ise özel sektör tarafından karşılanacak.

TÜRKİYE’NİN DOSYASI

Maçlar 8 kentteki 9 statta oynanacak
Bu statlardan 6’sı yeni yapılacak
Toplam 2 milyon 339 bin bilet satılacak
Devlet harcamalar için 920 milyon Euro’luk teminat verdi.

Aday olduğumuz organizasyonlar ve maliyetleri

Kazanamadıklarımız
2000 Olimpiyatları:
10 milyon dolar harcadık, Sydney kazandı.
Olimpiyat Stadı’na 120 milyon dolar harcadık.
Sinan Erdem Spor Kompleksi’ne 45 milyon TL harcadık.
2004 Olimpiyatları:
9 milyon dolar harcadık, Atina’da yapıldı.
2008 Olimpiyatları:
8.5 milyon dolar harcadık, Pekin’de yapıldı.
2008 Avrupa Futbol Şampiyonası:
4 milyon dolar harcadık, Avusturya-İsviçre’de yapıldı.
2012 Avrupa Futbol Şampiyonası:
6 milyon dolar harcandı, Polonya-Ukrayna’da yapılacak.
2016 Avrupa Futbol Şampiyonası:
10 milyon dolar harcandı, Fransa kazandı.

Kazandıklarımız
2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası:
20 milyon dolar harcadık.
2005 Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası:
3 milyon dolar harcadık.
2009 Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası:
15.5 milyon TL harcadık.
2010 Dünya Basketbol Şampiyonası:
25 milyon Euro harcanacak.
2012 Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası:
18 milyon dolar harcanacak.
2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası:
14 milyon dolar harcanacak.
Sinan Erdem Spor Kompleksi’ne de 10 milyon TL harcanacak.

4 milyar Euro gelirden olduk

TÜRKİYE, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı düzenleyeseydi ülke ekonomisi yaklaşık 4 milyar Euro gelir sağlayacaktı. EURO 2016 Proje Direktörü Orhan Gorbon’un verdiği rakamlara göre, 2016 yazında ülkemize 5 milyon turist gelecek, inşaat, ulaştırma ve iletişim sektörleri de önemli kazanç elde edecekti. Ancak ev sahipliğinin Fransa’ya gitmesi tüm bu hesapları altüst etti.
False