GİRESUN HABERLERİDERELİ HABERLERİ

JÖAK'lar bölgede... Operasyon sürüyor...

DHA
25.10.2017 - 12:50 |Son Güncelleme :

Giresun'un Dereli İlçesi Kulakkaya Yaylası’nda 'Aram' kod adlı PKK’lı terörist Mustafa Tolucan’ın yakalanmasıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı, vatandaşlar "Jandarma gelene kadar yanından ayrılmadık, kapıyı da kapattık. Hiç tepki vermedi. Biz de şüphe arz ettiği için serbest bırakmadık. Kendisine söyledik, üzerini aradık, sadece çakmak vardı" dedi. Teröristin yakalanmasının ardından operasyonlar Kulakkaya Yaylası civarında yoğunlaştı. Bölgeye JÖAK ve JÖPER'ler sevk edildi.

DHA

Dereli İlçesi Kulakkaya Yaylası’nda 'Aram kod adlı PKK’lı terörist Mustafa Tolucan’ın önceki gün saat 15.25 sıralarında yaylada yaşayanların ihbarı üzerine güvenlik güçlerinin operasyonuyla yakalanmasıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıktı. Başına poşu takılı ayağında mekap ayakkabı giyen terörist yayla yolunda karşılaştığı bir kişiye, "Ben bir şantiyede çalışıyordum. Beni işten çıkardılar. Karnım aç, bana yiyecek bulabilir misin?" dediği belirtildi.ÿDurumundan şüphelendiği teröristi köy kahvehanesine götüren ve burada beklemesini sağlayan bu kişi aynı zamanda jandarmaya ihbarda bulundu. Köye ulaşan jandarma ekipleri teröristi kıskıvrak yakaladı

DHA O YAYLADA

Trabzon’un Maçka İlçesi’nde teröristlerin erzak çaldığını ihbar eden ve girdikleri evi gösteren Eren Bülbül ile beraberindeki Jandarma Astsubay Başçavuş Ferhat Gedik’in şehit olduğu saldırıyı gerçekleştiren PKK’lı grubun içerisinde yer aldığı belirlenen teröristin yakalandığı yaylaya DHA muhabirleri gitti.

 Teröristi ihbar ederek yakalanmasında önemli rol oynayan vatandaş, "Araçla yoldan geçen arkadaşı durdurup buraya getirmesini söylemiş. O da alıp buraya getirdi, içeri aldık. Yemek yedi, çay içti. Zaten jandarmayla işbirliği içindeydik. Jandarma bir süre sonra gelip bunu aldı. Fazla bir şey konuşamadık. Suçlu gibi görmedik. Ama Maçka'daki olayın elebaşıymış. Hayırlısıyla vukuatsız yakalandı. Bize Diyarbakır Liceli olduğunu söyledi. Buralara kadar bazen yürüyerek bazen arabayla geldiğini söyledi. Burada arkadaşı varmış onun yanına gelmiş ama kim olduğunu söylemedi" dedi.

’SAKİN VE RAHATTI’

Teröristin panik halinde olmadığını, sakin ve rahat olduğunu ve kendilerinin de bazı önlemleri aldıklarını anlatan vatandaş şöyle konuştu:

"Kaçma gibi bir hareketi yoktu, panikli değildi. Sakin ve rahattı. Jandarma gelene kadar yanından ayrılmadık, kapıyı da kapattık. Hiç tepki vermedi. Biz de şüphe arz ettiği için serbest bırakmadık. Kendisine söyledik, üzerini aradık, sadece çakmak vardı. Üzerindeki elbiseden şüpheli olduğu belliydi. Terörist olduğu belliydi. Jandarmaya da fazla tepki göstermedi. Onlar da birer çay içip alıp götürdüler. Alaydan bir asker ’Fotoğrafını çekip at, bakalım bizim aradığımız şahıs mı?’ dedi. Şurada otururken fotoğrafını çektim. Fotoğrafı çekilirken bile tepki de göstermedi. Normal bir vatandaş gibiydi. Sakindi oldukça."

’TERÖRİST OLDUĞU BELLİYDİ’

Teröristin teslim olmak için yaylaya indiğini dile getiren bir başka yöre sakini de şunları anlattı

"Giyimi biçimsizdi. Terörist olduğu belliydi, onların giyimiydi. 'Ben Lice'den geliyorum, evden kaçtım’ dedi. İsterseniz ailemi arayın dedi. Ama hiç kaçmışa benzemiyordu. Yemek yedi, sigara içti, çay içti. Asker aldı gitti. Herhalde teslim olmak için gelmiş. Korkmadık. Biz de tepki gösterirse derdest ederiz diye bekledik."

'GİYİMİNDEN ŞÜPHELENDİK’

Giyiminden şüphelendiklerini ifade eden bir başka vatandaş ise "Bir arkadaş buraya gelirken onu alıp buraya getirmiş. Giyimi teröristi andırıyordu. Giyiminden şüphelendik. Kuşkulu bir konuşması ve panik durumu yoktu. Jandarma geldi, aldı ve Dereliye karakola götürdü" diye konuştu.

GRUPTAN FİRAR ETTİ, YAYLAYA İNDİ

İhbar üzerine yakalanan teröristin sözde Karadeniz açılım grubu üyesi olduğu, Tunceli’den 5-6 kişilik bir grupla Trabzon’un Maçka ilçesi kırsalına yerleştikleri belirtildi. İlçede Ağustos ayında gerçekleştirilen ve Eren Bülbül ile beraberindeki Astsubay Başçavuş Ferhat Gedik’in de şehit edildiği eylemi gerçekleştiren grubun içinde yer aldığı belirlenen ’Aram’ kod adlı Mustafa Tolucan adlı teröristin, grup ile birlikte Maçka’dan Giresun kırsalına geçtikleri ve kendisinin yaşadığı erzak bulamama sorunu nedeniyle gruptan kaçarak Kulakkaya Yaylası’na indi. Burada yaşayan vatandaşların kendine sağladığı gıda yardımıyla karnını doyurduğu sırada yapılan ihbar üzerine kıskıvrak yakalanan terörist gözaltına alındı.

TERÖRİSTİN SORGUSU SÜRÜYOR

Yakalan teröristin götürüldüğü Giresun Jandarma bölge Komutanlığı Terörle Mücadele Şubesi’nde sorgulaması sürüyor. Terörist ilk ifadelerinde PKK’nın sözde Karadeniz açılım grubuna ilişkin önemli bilgiler verdi. Sorguda elde edilen bilgiler üzere aynı grupta yer alan ’Cudi Zaza’ kod adlı Mehmet Yakışır ile ’Türk Tarık’ kod adlı Barış Öner’in yakalanması için operasyonlar başlatıldı. PKK’nın sözde Karadeniz açılım grubunun lideri olduğu belirtilen ve Yeşil listede başına 1 milyon lira ödül konulan ’Türk Tarık’ kod adlı Barış Öner adlı teröristin geçen yıl CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Artvin’in Şavşat ilçesinde düzenlenen ve jandarma er Fatih Çaybaşı’nın şehit edildiği eylemin emrini verdiği ifade edildi.

OPERASYONLAR O BÖLGEDE YOĞUNLAŞTI

PKK’lı teröristin sağ olarak yakalanmasının ardından güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlar Kulakkaya Yaylası ve civar yaylarında yoğunlaştı. Maçka’da yaşanan terör eylemlerinin ardından PKK’lı teröristleri etkisiz hale getirmek için bölgede başlatılan operasyonlara sürüyor. Bölgede Ankaradan Jandarmanın en seçkin birliği Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) ve Jandarma Özel Operasyon Komutanlığı (JÖPER) ekiplerinin yanı sıra çok sayıda güvenlik güçlerinin de desteğiyle yürütülen operasyonda teröristlerin etkisiz hale getirilmesi bekleniyor.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Dereli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Dereli ilinden JÖAK'lar bölgede... Operasyon sürüyor... hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ekim 2017 tarihinde saat 12 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça JÖAK'lar bölgede... Operasyon sürüyor... haberi güncellenecektir.

GİRESUN NAMAZ VAKİTLERİ

16 Mart 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:05
 • Güneş
  06:29
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  16:01
 • Akşam
  18:41
 • Yatsı
  20:00
Sayfa Başı