Piyangodan çıkan çocuk

Piyangodan çıkan çocuk

Doğu Londra’nın Leyton semtinde dünyaya geldi. Hani, bir zamanlar sokaklarında mafya gruplarının kapıştığı, ürkütücü bir yer...

Haberin Devamı

ANNESİ Kıbrıslı, babası Antigua Adaları’ndan ... Antigua, Atlantik’te Karayip Denizi’nde ünlü Christoph Colomb’un keşfettiği küçük bir ada. Colin Kazım 26 Ağustos 1986’da Doğu Londra’nın Eastender bölgesindeki Leyton’da dünyaya geldi. Doğduğu ve büyüdüğü ortam berbat bir yer...

Hani, bir zamanlar sokaklarında silahların patladığı, mafya gruplarının kapıştığı... Geceleri her babayiğidin sokağa çıkamadığı bir semt...

Bakın, Londra’da yaşayan Türk gazeteci Necdet Topçu, onun mesleğindeki müthiş atağını nasıl anlatıyor...

Colin Kazım’ın yaşamı sürprizlerle dolu. İngiltere 3. Ligi takımlarından Brighton&Hove Albion’a ilginç transfer öyküsü hala anlatılır.

2004-2005 sezonunda Bury takımında oynayan Colin Kazım, Albionlu bir taraftarca her maç izlenir.

Ve bu taraftar koyu bir Kazım fanatiğidir. Oyun stiline, fizik gücüne hayrandır Kazım’ın. Bir gün Coca Cola’nın düzenlediği piyango çekimine katılır. Ve 100 bin Sterlin kazanır.

Çok sevinir bu paraya. Ve kafasında tasarladığı planı arkadaşlarına anlatır, kimseler inanmaz... Bu taraftar kazandığı parayı Kazım’ın transferi için harcamaya hazırdır.

Haber dillenir, Albion yönetimine kadar gider... Ve fanatik taraftar kulübün çağrısı ile bir yönetim kurulu toplantısına katılarak, niyetini açıklar...

100 bin Sterlin’i kulubüme hibe etmek istiyorum!

Sonra şartını söyler...

Colin Kazım’ı Albion’a transfer edeceksiniz!

Yönetim, Kazım’ın araştırmasını yapar ve maçlarını izler. Beğenirler Colin Kazım’ı. Ve taraftarın hibe ettiği paranın üzerine 150 bin ekleyerek 250 bin Sterlin’e Kazım’ın işini bitirirler.

Böyle ilginç bir öyküsü vardır Colin Kazım’ın. Ve bu transferden sonra lakabı değişir. Daha önceleri Kazimo diye çağırılan Kazım’ın yeni lakabı Coca Cola Kid’dir...

Yani, Coca Cola Çocuk!

* * *

Yine de bazı hayranları ona CKR diye seslenirler. Nedir bunun anlamı? Onun ismini oluşturan 3 kelimenin ilk harflerinin yan yana gelişi... Colin Kazım Richards.

2005-2006 sezonunda Albion formasını giyen Kazım, 43 maçta oynadı. Attığı gol sayısı 5. Ve 31 Ağustos 2006’da, yani transfer sezonunun son gününde Sheffield ile 3 yıllık sözleşme imzalayarak Premier Lig’e atladı.

18 karşılaşmada forma giyen Kazım, tek golünü Bolton maçında attı. Hani, iki yıl önce UEFA Kupası’nda Beşiktaş’ın rakibi olan ünlü İngiliz takımı...

Peki, bizim gündeme nasıl geldi Colin Kazım?

* * *

24 Mart’ta Antalya’da İsviçre ile oynadığımız Ümit milli maçı aday kadrosu açıklanır. Teknik direktör Ünal Karaman’ın çağırdığı aday kadroda ilginç bir isim hemen göze çarpar: Colin Kazım.

Herkes onun öngeçmişini araştırırken, İsviçre maçında başarılı bir performans sergileyen Kazım, bir de gol atar.

Daha sonra Fatih Terim’in aday kadrosuna girer ve Brezilya ile oynadığımız özel maçta A Milli Takım formasını giyer.

İşte bu iki milli maç Kazım’ı transferin gözdeleri arasına sokar!

Önce Beşiktaş, Kazım’ın peşindedir...

Beşiktaş, yönetici Celal Kolot ile Mario Berk’i Kazım’ın transferi için görevlendirir. Her konuda anlaşma sağlanır.

Ancak, Sheffield United 1 milyon Sterlin’lik bonservis ücretini 2.5 milyon Sterlin’e çıkartır. Kazım da yıllığı 1 milyon 300 bin Euro’dan üç yıllık sözleşme koşulunu ileri sürer.

Üstelik menajeri için de 500 bin Euro talep eder. Koşullar, önce Yıldırım Demirören’e, sonra teknik direktör Ertuğrul Sağlam’a ulaşır. Sağlam, rakamları fazla bulur. Ve Beşiktaş, başkan Yıldırım Demirören’in bir açıklaması ile bu transferden kopar.

Ne Kazım’mış ama. Sürekli fiyat artırıyor!

Bu arada Fenerbahçe de Kazım ile temastadır. Ve 15 Haziran Perşembe günü birden İstanbul’a gelen Kazım, bir gün sonra da Fenerbahçe ile sözleşme imzalar. Bu transferin maliyeti için Fenerbahçe’den resmi bir açıklama yapılmaz. Basında çıkan rakamlar da birbirinden farklıdır.

Ve Kazım’ın Fenerbahçe’yi tercihinin nedeni kafa karıştırır. Acaba ailece Türkiye’ye gelmeyi planlayan baba Rodney Richards’a bir iş teklifi mi... Yoksa farklı bir şeyler mi?

Ancak, şunu da söyleyebilirim... Fenerbahçe bu transferi gerçekleştirmek için sezon sonunda önce Zico’nun onayını aldı. Daha sonra Milli Takım hocalarının görüşlerine başvurdu. Her bir hocadan gelen pozitif yanıt, Fenerbahçe’yi Kazım’ın transferinde daha ısrarcı ve ciddi davranmaya yöneltti.

* * *

Haberin Devamı

21 yaşında ve 1.85 metre boyundaki Kazım’ın özellikleri gerçekten imrenilecek gibi... Sağ ayağı çok iyi. Gerektiği an sol ayağını da devreye sokabiliyor.

Ve güçlü fiziği ile vücudunu çok iyi kullanıyor. Savunmanın arasına hiç çekinmeden giriyor. Boş alanda da süratli ve etkili. Gerektiğinde kolayca bacak arası atabiliyor.

Fenerbahçe herhalde onu Tuncay Şanlı’nın kulvarında kullanacak. Genç yaşını ve gelecek yılları da düşünerek şöyle bir sonuca ulaşabiliriz...

Fenerbahçe, Tuncay’ın boşalttığı kulvardan artık genç Kazım ile koşacak. Onun gibi süratle ve delice!

YARIN: TELLO

Haberle ilgili daha fazlası: