Yurt Dışı Eğitim’de Yükselen Trend: Yurt Dışında Lise Eğitimi

2000’li yılların başından bu yana popülerliği artarak devam eden yurt dışı eğitimde, farklı bir noktaya gelindi. Geçmiş yıllarda yurt dışında eğitim denilince akla üniversite düzeyi gelirken artık aileler ve gençler lise çağındayken yurt dışında eğitim alma kararı vermeye başardılar. Bu talep artışının arkasında yatan en önemli nedenler, iş bulma kaygısı duyan gençlerin ve ailelerin iş bulma yarışında bir adım öne çıkabilmek için daha iyi eğitim fırsatlarına yönelmesi ve Türkiye’de eğitim veren donanımlı liselerin sayısının azlığı… Bunun dışında lise düzeyinde yurt dışı eğitimin önünü açan farklı gelişmeler de oldu. Liseyi yurt dışında okumak isteyen gençlerin ve ailelerin bu konuda bilmesi gereken her şeyi sizin için bir araya getirdik.

İşsizlik kaygısı yurt dışı eğitime yönlendiriyor

Geçmiş yıllarda bir çocuğun kariyer planlaması sınavlar ve üniversite seçimiyle başlarken günümüzde bu süreç çocuğun gittiği anaokulundan başlıyor. Rekabet dünyasında çocuklarını geleceğe sıkı ve güçlü bir şekilde hazırlamak isteyen ebeveynler, onları donanımlı bir şekilde yetiştirebilmek için araştıyor, sorguluyor, öğreniyor…  Çocuklarını lise çağına kadar yaz okullarında, kurslarda ve özel eğitimlerle destekleyen aileler; lise dönemine gelindiğinde çocuklarını yurtdışında okutabilmenin yollarını arıyor. Son 3-4 yıldır aileler; yurtdışında üniversite kadar yoğun bir biçimde yurtdışında lise eğitimi hakkında araştırmalar yürütüyor ve çocuklarını yurtdışında lise eğitimi almaya yönlendiriyor.

Ailelerin tercihi de yurt dışı eğitimi...

Konu hakkında açıklamalarda bulunan IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü Deniz Akar; bu sene lise düzeyinde öğrencilerden ve ailelerinden rekor düzeyde başvuru aldıklarını belirtirken, ailelerin bilinçlenmesinin bunda önemli rol oynadığının altını çiziyor. Akar bu durumu; “Aileler çocuklarını yurtdışında en iyi üniversitelerde okutmak istiyorlar. Çocuğun iyi bir üniversiteye girebilmesi için iyi bir liseden mezun olması önemli bir ivme yaratıyor. Aileler bunu fark ettiler ve bu sebeple yurtdışında eğitime lise çağında başlıyorlar. Ayrıca Türkiye’deki sınav sisteminin çocuklarda oluşturduğu stres ve baskı ailelerin yurtdışında eğitim kararı alırken dikkat ettiği noktalardan biri’ sözleriyle açıklıyor.

  • OECD raporlarına göre 4,3 milyon öğrenci kendi ülkesi dışında bir ülkede eğitim yapmakta. Bu sayı 1990’lı yıllarda 1,3 milyon iken, 2025 yılında bu sayının 8 milyona ulaşması tahmin ediliyor. Bu rakamlar aynı zamanda sektörün ne kadar yüksek bir hızla geliştiğini gösteriyor.
  • Dünya genelinde en çok tercih edilen ülkeler arasında Amerika, İngiltere, Fransa, Avustralya, Almanya başı çekerken son yıllarda Çin, Rusya, Güney Kore, Japonya ve Asya ülkelerinin de tercih edilmeye başlandığı gözlemleniyor.
  • Türk öğrencilerin tercih sıralamasında İngiltere ilk sırada gelirken ABD, Almanya ve Fransa sıralamaya üst sıralardan giriyor. Eğitim ücretlerinin ekonomik olması sebebiyle; İsveç, Hollanda, Çin, Malezya, Macaristan, Rusya ve Polonya gibi ülkeler de sıralamada yer buluyor.

Neden Yurt dışında Lise Eğitimi?

Yurtdışında lise eğitimi, sadece ana dil düzeyinde yabancı dil öğrenmek ve kaliteli bir eğitim almaktan ibaret değil... Yurtdışında lise eğitimi alan genç hayatın pek çok alanında kendini geliştirme imkanı buluyor. Öğrenci; yeni insanlarla tanışmak, yeni şehirler, mekanlar, kültürler görmek, kendi sorumluluğunu almak, başka insanların yaşam tarzlarına saygı göstermek gibi sayısız konuda kendini geliştirir.

Yurt dışında lise eğitimi ile;

* Çocuk için daha iyi bir geleceğin temelleri atılır.

* Çocukların dünya vatandaşı olması ve bu kültürle yetişmesinin önünü açılır.

* Öğrencinin dünyaya bakış açısı ve vizyonu gelişir.

* Öğrenci güçlü bir sorumluluk duygusu kazanır.

* İyi derece yabancı dili erken yaşta öğrenir, ikinci ve üçüncü dilleri öğrenmek için zamanı ve imkanı olur.

* Dünyanın en iyi üniversitelerine burslu olarak kabul edilme ihtimali artar.

* Eğitim hayatına yurtdışında devam etmek isteyen öğrenciler, yurtdışında üniversite eğitimine daha çabuk adapte olur.

* Sınav sistemlerinde boğulmayan, özgür düşünce ve yaratıclığın ön plana çıktığı okullarda eğitim alır. 

* Öğrenci sadece dersler açısından gelişmez çok ciddi bir genel kültüre ve bilgi birikimine sahip olur.

* Pek çok milletten kişiyle iletişimde olacağından dolayı önyargılarından arınır, kolay ve güçlü iletişim kurabilen bir bireye dönüşür.

* Farklı din, dil, ırk ve inançlara saygı duymayı öğrenir. 

* Kariyer planlamasını yaparken rakiplerinden her zaman bir adım önde olur.

* Yurtdışı bağlantıları gelişir, kariyer planlarını yaparken çevresel sınırlara takılı kalmaz, kendine büyük hayaller ve büyük hedefler koyabilir.

* Olayları farklı bakış açılarıyla ele alır, problem çözümlerinden hızlı ve doğru karar alma yetileri artar.

* Özsaygıları ve kendine güvenleri gelişir.

IEFT Yurt Dışı Eğitim Fuarı’nda kendinizi test edebileceğiniz 3 önemli sınav:

• ETS Toefl ile TOEFL IBT Seviye Belirleme Sınavı: (Test of English as a Foreign Language) 

Dünya çapında 27 milyondan fazla kişi, İngilizce dil yeterliğini göstermek için TOEFL IBT sınavına giriyor. Yurtdışında lisans okumak için en önemli dil yeterlilik kriterlerden biri olan TOEFL Türkiye’de bir çok vakıf ve devlet üniversitesinde hazırlık sınıfından muafiyet için gerekli olan bir sınav. Bir çok özel ve devlet kurumunda da kıdem atlama ve dil tazminatı hakkı kazanmak içinde bu sınav sonucuna ihtiyaç duyulmaktadır.

• British Counci ile IELTS Seviye Belirleme Sınavı: (The International English Language Testing System) 

Uluslarası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, birçok kişi tarafından tercih edilen İngilizce uzmanlık sınavıdır. IELTS uluslarası eğitim için sizlere yurtdışı kapılarını açar. Amerika, İngiltere, Kanada, Avusturalya, Yeni Zellanda, Birleşik Krallık ve Avrupa’daki İngilizce eğitim veren tüm kurumlar tarafından kabul edilir. Ayrıca Türkiye’de bir çok vakıf ve devlet üniversitesinde hazırlık sınıfından muafiyet için de IELTS Skoru yeterli olmaktadır. 31. IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarlarında tüm öğrenciler IELTS deneme sınavına katılabilecek, uzman sınav danışmanlarından IELTS sınavına hazırlık hakkında ayrıntılı bilgi alabilecekler.

• Connect ME ile ACT Seviye Belirleme Sınavı: (American College Testing)

ACT sınavı, başta Amerika olmak üzere birçok ülkede üniversiteye giriş aşamasında değerlendirme kriterlerinden biri olarak kullanılan bir sınavdır.

SAT sınavlarının bir alternatifi olarak sunulan ACT sınavı, Amerika’nın ve daha birçok ülkenin önde gelen üniversitelerine giriş için kabul edilmektedir. 32 ve üzeri puan alan öğrenciler Amerika’da ve birçok ülkede üniversitelere burs başvurusunda bulunabilirler.

Yurt dışı eğitiminde doğru karar nasıl alınır?

Her yıl milyonlarca öğrenci yurt dışında eğitim için uzun süren araştırmalar yapıyor. Üniversiteler hakkında online bilgi alınabiliyor fakat öğrenciler ve ailelerin ilk tercihi eğitim kurumlarıyla yüzyüze görüşmek oluyor. Bu sebeple dünya genelinde eğitim fuarları bilgi edinmek için tercih edilen noktalar oluyor. 2002 yılından bu yana Türkiye’de düzenlenen IEFT Fuarları Avrupa ve Ortadoğu’nun en geniş kapsamlı eğitim fuarı olması sebebiyle Türkiye’den ve dünya genelinden birçok öğrenciyi eğitim kurumlarıyla bir araya getiriyor. Bu yıl 31.’si düzenlecek olan IEFT Yurt dışı Eğitim Fuarları 200’e yakın eğitim kurumunu tek bir çatı altında toplayarak öğrencilerin yönelimlerini analiz ederek bilglendirmeyi amaçlıyor.

ÇOCUĞUNUZUN YURT DIŞINDA OKUYABİLECEĞİ EN SEÇKİN EĞİTİM KURUMLARINDAN BİRKAÇI;

Mill Hill School, Londra - İngiltere

1807 yılında Londra’nın kuzeyinde 120 dönümlük büyüleyici park alanlarının olduğu bölgede konumlanmış Mill Hill School’da haftada 15 saat İngilizce eğitimi verilen programlar var. Kapalı havuzu, tenis kortları ve spor merkezi sevenler için bu okul çok cazip hale gelmektedir. Harry Potter filmlerinden anımsadığımız Dudley Dursley rolündeki Harry Melling de Mill Hill School’da eğitim alan ünlüler arasında. #kalkgidiyoruz

Okul yetkililerinden bilgi almak için başvuru forumunu doldurun!

Queen Ethelburga’s College, York - İngiltere

Avrupa’da tarihsel yapıların en iyi korunduğu merkezlerden biri olan olan York, şehir duvarları ile çevrilidir ve 2.000 yıllık tarihi ile İngiliz dünyasının en önemli şehirlerinden biri konumdadır. Bu önemli şehirde tam anlamıyla geleneksel bir İngiliz yatılı okulu olan Queen Ethelbuga’s 1912 yılında kurulmuş köklü okullardan biridir. Çocuğunuz, kaliteli bir eğitimin yanı sıra aktivite programlarında kwik kriket, tag rugby gibi aktivitelere katılma şansını yakalayabilir. #kalkgidiyoruz

Okul yetkililerinden bilgi almak için başvuru forumunu doldurun!

Bellerbys College, Londra - İngiltere

Bellerbys College yeni teknoloji ve metodlarla, eski eğitim stillerini kombinleyen nadir kurumlardan biri. Bellerbys College İngiltere’nin en iyi üniversitelerine en fazla öğrenci yerleşimi yapan yerlerin başında geliyor. #kalkgidiyoruz 

Okul yetkililerinden bilgi almak için başvuru forumunu doldurun!

Bodwell High School Vancouver - Kanada

Kanada’daki yatılı okullar arasında lider kabul edilen Bodwell College, mezunlarının %97’sini üniversiteye yerleştirmesi ile meşhur liselerden biri. 1991 yılında kurulan Bodwell College Vancouver, British Columbia’da yer alıyor. Bodwell’de öğretmenler, öğrencilerinin inisiyatif almalarını teşvik etmekte ve onların liderlik becerileri ile problem çözme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadırlar. #kalkgidiyoruz

Okul yetkililerinden bilgi almak için başvuru forumunu doldurun!

Pickering College - Kanada

Pickering College, Global Liderlik Programı ile öğrencilerine cesur, etik ve olumlu değişime aracılık eden insanlaronlara ilham veren bir eğitim kurumudur. Toronto’nun sadece 40 dakika kuzeyindedir. Teknolojinin kullanılması ile geliştirilmiş, benzersiz eğitim programları ve anlamlı öğrenme fırsatları sağlar. Öğrenciler Kanada’nın tek CRTC lisanslı yüksek okulunda Tartışma Takımı ve Gençlik Örgütü gibi radyo istasyonları, enstrümantal ve vokal müzik kulüpleri gibi bir dizi aktiviteye katılabilirler. #kalkgidiyoruz

Okul yetkililerinden bilgi almak için başvuru forumunu doldurun!

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları’na katılarak dil okulları, lisans, yüksek lisans, master, staj programları ve Work & Travel hakkında daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları Takvimi

23 Mart 2017 Ankara Sheraton Otel

25-26 Mart 2017 İstanbul Kongre Merkezi (Avrupa Yakası)

27 Mart 2017 İstanbul Hilton Otel (Anadolu Yakası)

Fuar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve online davetiye almak için burayı tıklayın!

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu