Yılın en iddialı sergisini mutlaka ziyaret etmeniz için 7 sebep

20 Şubat’tan 12 Haziran’a kadar İstanbul, dünyanın en önemli sanat organizasyonlarından birine ev sahipliği yapacak: Digital Revolution - Dijital Devrim Sergisi. Peki, bu sergiyi bu kadar önemli yapan faktörler neler; neden mutlaka görmeniz gerekiyor?

ÇÜNKÜ SON 40 YILI ANLAMANIN EN HEYECAN VERİCİ YOLU BU...

70’lerden bugüne sanat ve teknolojinin nasıl birlikte geliştiğine tanık olabilirsiniz. İlk bilgisayarlar, teknolojinin ilk meyvelerine sanatçıların yorumları, o günün gözünden bugünler, gerçekleşenler, gerçekleşmeyenler… Tam anlamıyla bir zamanda yolculuk sunuyor size ‘Digital Revolution - Dijital Devrim Sergisi’…

ÇÜNKÜ BJORK, ARCADE FIRE GİBİ DÜNYA YILDIZLARININ İŞLERİ VAR...

Arcade Fire’ın interaktif videosu The Wilderness Downtown ve aralarında Scott Snibbe Studio tarafından geliştirilen Biophilia (Björk) uygulaması ve Peter Chilvers ile Brian Eno’nun SCAPE (2012) uygulamasının yanı sıra, Umbrellium (Usman Haque ve Nitipak Samsen); Universal Everything; Yuri Suzuki, Pasha Shapiro ve Ernst Weber gibi sanatçılardan gelen yeni çalışmalar ve DevArt adlı dijital sanat işleri sergide yer alıyor.

ÇÜNKÜ SİZ DE SANAT ESERLERİNİN BİR PARÇASI OLABİLİRSİNİZ...

Sergi, dijital medyayı kullanarak, alanlarında sınırları zorlayan bir dizi sanatçı, film yapımcısı, mimar, tasarımcı, müzisyen ve oyun geliştiriciyi ilk defa bir araya getiriyor. Ayrıca, geleceğe bakıp yaratıcı kodlama, “Do it Yourself” (Kendin-Yap) kültürü, dijital topluluklar, zenginleştirilmiş gerçeklik, yapay zeka, giyilebilir teknolojiler ve 3D baskı almanın sunduğu yaratıcı olanakların etkisini değerlendiren sergi, hem sanat dünyasının hem de teknoloji meraklılarının ilgisini çekecek türden. 

ÇÜNKÜ DİJİTAL TEKNOLOJİNİN YENİ DENEYLERİYLE TANIŞABİLİRSİNİZ...

Digital Revolution - Dijital Devrim Sergisi’nde dijital teknolojiyle yapılan birçok deneye de yer veriliyor. Bunlar arasında en ilgi çekici bölümlerden biri olan Sound and Vision, müzisyenlerin dijital teknolojiyle yaptığı sıra dışı deneyleri içeriyor. Ayrıca, The State of Play, sanatçılar, oyun tasarımcıları ve film yapımcılarının kamera teknolojileri kullanarak oyun ve hareket biçimleri üzerine nasıl deneyler yaptıklarını inceliyor. Bu bölümde; Chris Milk, Rafael Lozano-Hemmer ve Daniel Rozin gibi dünyaca ünlü dijital sanatçıların işlerini görebilir, seyirci ve bilgisayarın rollerinin zamanla nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.

ÇÜNKÜ HAYATINIZA DİREKT ETKİ EDECEK TEKNOLOJİLERİ YAKINDAN İNCELEYEBİLİRSİNİZ...

Sergide bir yandan dijital tarihi diğer yandan dijital geleceği ziyaret etmiş oluyor, adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyorsunuz. Our Digital Futures, günümüzün en önemli deneysel dijital sanatçılarının, vizyonu hayli geniş mimarların ve geleceğe odaklanan tasarımcıların işlerini derinlemesine inceliyor. Giyilebilir teknoloji ve drone teknolojisi başta olmak üzere insan hayatına direkt etki eden teknolojilerden en heyecan verici örnekler Our Digital Futures bölümünde yer alıyor.

ÇÜNKÜ HAYATINIZIN EN SIRA DIŞI PİRAMİT DENEYİMİNİ YAŞAYABİLİRSİNİZ...

Black Eyed Peas grubunun kurucusu olan Amerikalı müzisyen ve sanatçı will.i.am’in, Japon ses sanatçısı ve müzisyen Yuri Suzuki’yle iş birliği The Pyramidi, Digital Revolution’ın en dikkat çekici projelerinden biri. İkilinin, tasarımında Pasha Shapiro ve Ernst Weber’dan destek aldığı üç boyutlu projection mapping eseri, Antik Mısır’dan ilham almış bir will.i.am görselini karşımıza çıkarıyor. Görsel, midi enstrümanlar eşliğinde Dreamin’ About the Future isimli şarkıyı icra ediyor.

ÇÜNKÜ MERAK ETTİĞİNİZ PEK ÇOK SORUYA CEVAP BULABİLİRSİNİZ...

Bir bilgisayar oyunu, herhangi bir oyun firmasının desteği olmadan nasıl yaratılır? Peki film dünyasına çağ atlatan görsel efektler nasıl hayata geçiriliyor? Bu ve bunun gibi pek soruya bu benzersiz sergide cevap bulabilirsiniz. Görsel efekt dalında Oscar ödüllü filmler Inception ve Gravity’yi mercek altına alan Creative Spaces, Paul Franklin ve Tim Webber’ın bu filmlerde uyguladığı çağ atlatan görsel efektleri ve bu efektlerin nasıl hayata geçirildiğini tartışıyor. Indie Games ise, herhangi bir bilgisayar oyunu firmasının desteği olmaksızın yaratılan bilgisayar oyunlarına odaklanıyor.

Zorlu Holding anasponsorluğu ve Vestel co-sponsorluğuyla gerçekleşen
Digital Revolution - Dijital Devrim Sergisi ile ilgili anlık tüm gelişmeleri #dijitaldevrim hashtagi ile sosyal medyadan takip edebilir, diğer tüm detaylara ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz!

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu