Osmanlı - Türk mutfağının en iyi 10 adresi

Osmanlı saray mutfağı dillere destan bir üne sahip… Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan ve göçlerle zenginleşen Anadolu mutfağı da, Osmanlı’dan miras yemek kültürünün izlerini taşıyor. Osmanlı-Türk mutfağına olan ilgi gün geçtikçe artıyor… Özellikle İstanbul’da, yarattıkları atmosfer, iddialı lezzetleri ve gösterişli sunumları ile bu mutfağı temsil eden pek çok restoran mevcut. İşte Osmanlı-Türk mutfağının en iyi 10 adresi…

ASİTANE RESTAURANT

Gerçek saray ziyafeti...

Saray mutfağı konusunda uzmanlaşmış Asitane Restaurant, Kariye Müzesi’nin hemen yanında…  Asitane’de periyodik olarak, ‘Fatih Sultan Mehmet Dönemi Yemekleri’, ‘Osmanlı Saraylarından Afrodizyak Yemekler’, ‘Osmanlı’da Balık ve Deniz Ürünleri’ gibi özel yemek haftaları da düzenleniyor. Badem çorbası, 1844’e ait kestaneli lahana sarması, gerdaniyye, 1469’a ait humus lokması, 1764 yılına ait gömlek kebabı ve lor mahlusu menüdeki özel lezzetlerden bazıları.

Adres: Derviş Ali Mah. Kariye Cami Sok. No: 6 Edirnekapı

Haritada görmek için tıklayınız

Tel: 0212 635 7997 www.asitanerestaurant.com

NAR LOKANTASI

Saraydan kırsala Osmanlı...

Nar Lokanta’da İstanbul ve yöresel mutfakların en iyi örneklerini ve kimi unutulmaya yüz tutmuş yemekleri bulmak mümkün. Geleneksel Türk ve Osmanlı mutfak kültürü değerlerinden oluşan yemekleri, saray mutfak kültüründen kırsal mutfak kültürüne kadar uzanan çeşitli mutfak kültürlerinin örneklerini menüsüne almış bir lokanta. Yabancı misafirleri ağırlamak ve Türkiye’nin lezzetlerini tanıtmak için de oldukça doğru bir adres.

Adres: Nuruosmaniye Caddesi, Armaggan Nuruosmaniye Mağazası, Kat: 5 Nuruosmaniye

Haritada görmek için tıklayınız

Tel: 0212 522 2800 www.narlokantasi.com

MATBAH RESTAURANT

Sıra dışı tarifler de var...

Tarihi Yarımada’da yer alan Ottoman Otel Imperial bünyesindeki Matbah Restaurant, geleneksel Türk yemeklerinin yanında Osmanlı saray mutfağının çok sayıda lezzetini de günümüze taşıyor. Menüde ballı gemici böreği, kalamar dolma, kirde kebabı, dane-i sarı, yufkada kuzu incik beğendili, ıtırlı bitkilerle dinlendirilmiş dana kebabı, tatlılardan safranlı ve kuş üzümlü sütlü zerde gibi sıra dışı tarifler yer alıyor. Üstelik şahane bir Sultanahmet manzarası var.

Adres: Caferiye Sokak No 6/1 Sultanahmet (Ottoman Hotel Imperial içinde)

Haritada görmek için tıklayınız

Telefon: 0212 514 61 51 www.matbahrestaurant.com.tr

BORSA RESTAURANT

Tadı Türk, sunumu Batılı...

Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nın Boğaz manzaralı bölümünde yer alan Boğaziçi Borsa, klasik Türk yemeklerinin Batılı bir sunumla servis edildiği et, tavuk ve balık seçenekleri, bunlara uygun sıcak ve soğuk girişleri, tatlı çeşitleri ve geleneksel Türk mutfağında alışık olunmayan lezzetleri içeren bir menü sunuyor. Etli karalahana sarma, Borsa köfte, hünkârbeğendi, Afyon kaymağıyla ekmek kadayıfı ve Borsa usulü hurmalı incir tatlısı öne çıkan lezzetler. 

Adres: Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Harbiye

Haritada görmek için tıklayınız

Telefon: 0212 232 42 01 www.borsarestaurants.com

TUĞRA RESTAURANT

Saray yemeği sarayda yenir...

Çırağan Palace Kempinski’nin bünyesindeki Tuğra Restaurant, saray yemeklerini ‘saray’da sunuyor. Boğaz manzarası ve zengin yemek menüsü ile öne çıkan bir restoran. Yaz aylarında Boğaz manzaralı terasında misafirlerine fasıl eşliğinde klasik Osmanlı mutfağının en güzel örneklerini sunuyor. Beğendili alinazik, peynirli piruhi, kuzu külbastı, şişte Boğaz kalkanı, keşkek eşliğinde kuzu incik, saray usulü sebzeli tavuk budu güveci restoranın öne çıkan lezzetlerinden bazıları.

Adres: Çırağan Palace Kempinski Çırağan Cad. No: 32 Beşiktaş

Haritada görmek için tıklayınız

Tel: 0212 236 7333 www.kempinski.com.tr

Yüzyılların birikimi ile şekillenen Osmanlı mutfağı dünya çapında bir üne sahip. Bu dillere destan mutfağın baş köşesinde ise et var.

Mehmet YAŞİN

KONYALI TOPKAPI LOKANTASI

İmparatorların, Kraliçelerin restoranı...

Topkapı Sarayı Müzesi içinde 45 yıllık Topkapı Sarayı Konyalı Lokantası da başka bir seçenek. Topkapı Sarayı’nın tarihi dokusu içinde bulunan lokanta bugüne kadar, yerli yabancı pek çok devlet adamı, imparator, kral, kraliçe ve ünlüyü ağırlamış. Menüde; yumurtalı hodan kavurması, rezene kökü yemeği, ballı mahmudiye, piruhi, etli düğün çorbası, fıstıklı köfteli Romen çorbası gibi restorana özgü yemekler var. Çilekli pelte, portakallı baklava ve limonlu elmasiye de beğenilen tatlıları arasında… 

Adres: Topkapı Sarayı Müzesi, Sultanahmet

Haritada görmek için tıklayınız

Tel: 0212 513 96 96 www.konyalilokantasi.com

HÜNKAR LOKANTASI

Dünyada en iyi 100’ün içinde...

Etiler ve Nişantaşı’nda iki şubesi bulunan Hünkâr’da, Türk ve Osmanlı mutfağının seçkin örnekleri ‘a la carte’ olarak sipariş ediliyor. Ayvalı yahni, işkembeli nohut, tatlılardan da dilber dudağı bunlardan bazıları. Et yemeyenler için vegan menü de mevcut. Restoranda hazırlanan yemekler gerçek anlamda, eski Türk evlerinin mutfaklarında hazırlanan tencere yemekleri. Hünkâr Lokantası, 2007 yılında ‘The Best Restaurants of World’ listesinde, dünyanın en iyi 100 restoranından biri seçildi.

Adres: Mim Kemal Öke Cad. No: 21 Nişantaşı

Haritada görmek için tıklayınız

Tel: 0212 225 46 65 www.hunkarlokantasi.com

HACI ABDULLAH LOKANTASI

150 çeşit yemek var...

Hacı Abdullah, 122 yıllık geçmişiyle Sultan Abdülhamit’in 1888 yılında berat verdiği ilk lokanta. Beyoğlu, İstiklal Caddesi’ndeki Ağa Camii’nin yanından girip restorana ulaşıyorsunuz. Üç ana salonu bir de asma katı var. Döşemelerde Fatih Sultan Mehmet’in kaftanından izler, dekorasyonda Topkapı Sarayı’nın Saray-ı Hümayun bölümünden esintiler. 150 çeşit yemek var. Özellikle komposto ve turşuları hatırı sayılır bir üne sahip. Kuşkonmaz çorba, enginarlı yuva kebabı ve patlıcanlı kuzu inciği tatmadan geçmeyin

Adres: Atıf Yılmaz Cad. No: 9/A Taksim, Beyoğlu

Haritada görmek için tıklayınız

Tel: 0212 293 85 61 www.haciabdullah.com.tr

FERİYE LOKANTASI

700 yıllık yemekler var...

Geleneksel Türk ve Osmanlı mutfağının güncelleştirilmiş sentezinin sunulduğu Feriye Lokantası’nda yemekler organik ürünlerle hazırlanıyor, dolayısıyla menü de mevsimlere göre oluşturuluyor. Menülerde, 14. yüzyıldan 19. yüzyıla kadarki döneme ait geleneksel yemekler modernize edilmiş halleriyle yer alıyor. Kömürde asma yaprağında pastırma, ızgarada safranlı kalkan balığı, kuzu kuşgömü, tatlı olarak ise kireç kaymağında bekletilen ayva tatlısı restoranın en çok rağbet gören lezzetleri arasında.

Adres: Çırağan Cad. No: 40 Ortaköy

Haritada görmek için tıklayınız

Tel: 0212 2272216 www.feriye.com

BEYTİ

Etin en iyi piştiği yer...

Beyti’nin halen Florya’da bulunan binasının temelleri ilk olarak 1972 yılında atıldı ve restoran 1983’te açıldı. İstanbul’un en nadide lokantalarından biri olan Beyti, ‘etin en iyi piştiği yer’ olarak da ün salmış. İç dekorasyonu kadar doğaya saygılı dış mekânı ile de görülmeye değer. 450 kişiye aynı anda hizmet verebilen Beyti’de kuzu kol tandır, döner, beyti kebabı ve dört çeşit etten oluşan karışık beyti tabağı özellikle tavsiye ediliyor.

Adres: Orman Sok. No: 8 Florya Bakırköy

Haritada görmek için tıklayınız

Tel: 0212 663 29 90 www.beyti.com

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu