'Mutluluğun fotoğrafı'ndaki yerinizi almak için atmanız gereken 12 adım!

Bugüne kadar alıp da ertelediğiniz, erteleyip de uygulamadığınız kararları bir kenara yazdığınızda, hayatta neleri kaçırdığınızın veya kaçırmak üzere olduğunuzun fotoğrafı ile yüz yüze gelirsiniz. Oysa ki, böyle bir fotoğraf yerine ’mutluluğun fotoğrafı’nın tam ortasından hayata gülümsemek herkesin en doğal hakkı! Bunu başarmak için de kendiniz için birkaç küçük adım atmanız yeterli. O halde, daha fazla geç kalmadan, mutlu bir yaşamı bugünden inşa etmeye hemen başlayın! İşte size başlangıç için birkaç küçük tavsiye...

BEDENİNİ BESLE

Kahvaltıdan vazgeçmeyin...

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için kahvaltı yapmayı aksatıyor musunuz? Kahvaltıdan asla taviz vermeyin, çünkü kahvaltı kilo kontrolünde oldukça önemli! Beslenme uzmanları vücudumuz için gerekli enerjiyi karşılayan en iyi öğünün kahvaltı olduğunu belirtiyor. Keyifli ve lezzetli bir kahvaltı yalnızca bedenimize yakıt kazandırmakla kalmaz, ayrıca bize neşe ve pozitif enerji katarak, ruh halimizi de iyileştirip, bize moral verir. ABD ’de diyetisyenlerce yapılan araştırmalar göre sağlam kahvaltı yapan kişilerin gün boyu tok kaldıklarını ve zayıflamak için ekstra çaba sarfetmek zorunda kalmadıklarını gösteriyor.

Günde en az 8 bardak su için...

Hepimiz biliyoruz ki; sağlığın başı su. Nefes almadan 3-5 dakika, yemek yemeden 2-4 ay, su içmeden ise 3-5 gün yaşayabiliriz. Elbette gün içerisinde sadece yaşamanın ötesinde pek çok fonksiyonu yerine getirebilmek, vücudumuzun uyum içinde çalışmasını sağlamak için daha susamadan su içmeye ihtiyacımız var, yani tam anlamıyla “hidrasyona” ihtiyacımız var. Günde 8 bardak su içerek vücudunuzda oluşabilecek pek çok sağlık sorununu daha başlamadan engelleyebilirsiniz. Bu konuda gerekirse gün içinde hatırlatıcı uygulamalardan yararlanıp hidrasyon dengenizi koruyun!

Uykunuzdan taviz vermeyin...

Vücudun sağlığını ve performansını düzenli uyku uyuyarak artırabilirsiniz. Kronik uykusuzluk iş gücünü azaltmakta ve mental kabiliyetleri kısıtlamaktadır. Uyku döneminde başta merkezi sinir sistemi olmak üzere solunum, dolaşım, kas ve iskelet sistemi gibi organizmanın büyük bölümü tamir edilmektedir. Ayrıca beslenme şekliniz de uyku düzenini direkt olarak etkilemektedir. Doymuş yağlı ve fazla şekerli beslenmek uykunuzun daha hafif ve kolay bölünebilir olmasını sağlar. Beslenmenizde lifli besinlere ağırlık verirseniz uyku kalitenizi artırabilirsiniz. Yetişkinler için ideal uyku süresi 7-8 saattir.

RUHUNU BESLE

Yeni yerler keşfedin...

Ruhunuzu beslemenin en güzel yollarından biri yeni yerler keşfetmek, hayatınızı yeni duyumlara açmaktır. Bu keşif gezilerine önce yakın çevrenizden başlayabilirsiniz. Evinize veya iş yerinize yürüme mesafesinde bulunan ancak daha önce gidip görmediğiniz yerlere gidin. Zamanla bu keşif hazzı, çemberinizi daha da genişletecek ve gezmek bir süre sonra sizin için bir yaşam biçimi haline gelecektir. Eğer daha geniş bir zamanınız varsa sık sık doğa ile başbaşa kalabileceğiniz küçük turlar düzenleyin. Bu keşifleri yaparken bol bol fotoğraf çekmeyi ve notlar almayı ihmal etmeyin.

Stresle baş etmek için bol bol müzik dinleyin...

Müziğin sakinleştirici etkisini hepimiz biliyoruz. Duygularımızla kurduğu eşsiz bağlantı sayesinde, stresle başa çıkmamızda oldukça etkili bir şey müzik. Özellikle sakin bir tür olan klasik müzik, zihnimizin rahatlamasına olağanüstü derecede yardımcı olabiliyor. Bu tip müziğin psikolojimizi, kalp atışlarımızı ve kan basıncımızı dengede tutmaya yaradığı, stres yaratan hormonlara karşı faydalı olduğu biliniyor. Müziğe eşlik etmek ya da şarkı söylemek de stresi azaltmada hatta yok etmede oldukça etkili. Hatta arkadaşlarınızla gideceğiniz bir karaoke bar, ertesi günün çok daha iyi geçmesini sağlayabilir. Rahat, huzurla uyumak için de müzik, oldukça iyi bir arkadaş.

Hayattan tat almanın doğal yolları takip edin...

Herkesin zaman zaman deneyimlediği eksiklik hissetme, tat alamama hali; depresyon, yaşamdan aldığınız zevki direkt olarak etkileyen bir durum. Araştırmalar bazı besinlerin ruh halimizi olumlu yönde etkileyebildiğini gösteriyor. Ülkelerden alınan depresyon istatistiklerinin de tüketilen besinlere göre değişkenlik göstermesi de bu tezi destekliyor. Özellikle Omega-3, B9 vitamini, protein içeren ve kompleks karbonhidratlı gıdalar tüketmeyen insanların tüketenlere oranla 10 kat daha fazla depresyon riski taşıdıkları saptanmış. Depresyonla savaşmak için kahverengi pirinç, ceviz, fındık, badem, deniz tuzu, çikolata ve şifalı bitkileri hayatınızdan eksik etmeyin.

AKLINI BESLE

Günde en az 20 sayfa kitap okuyun...

Her gün kitap okumak sadece yeni bilgiler kazandırmıyor, bunun yanında zihne de iyi geliyor. İlla ki uzun uzun okumak da değil bu, yeni bir kelime öğrenmek bile zihnimizde güzel yollar açıyor. Günde 20 sayfa kitap okuduğunuzda, yılda ortalama 300 sayfalık 24 adet kitap bitirmiş oluyorsunuz. 24 yeni kitabın zihninize kazandıracaklarını bir düşünsenize... Okumayı ve okuduğunuzu yorumlamayı hızlandırmak için de birçok teknik var: Gözlerin hareket alanını genişletmek için başı hareket ettirmeden yapılan göz egzersizleri gibi.

Zeka oyunları oynayın...

Çoğumuz “fotografik hafıza”ya sahip insanları duyup bunun bir yetenek olduğunuz düşünmüşüzdür. Ancak hafıza şampiyonları her açıklamalarında bunun yetenekle alakalı olmadığını, tamamen çalışmaya ve yaşam biçimine dayalı olduğunu söylüyorlar. Siz de hafızanızı besleyerek ileride yaşayabileceğiniz olası hafıza problemlerini baştan engelleyebilirsiniz. Bunun en etkili yollarından birisi de zeka oyunları... Sudoku ve çapraz bulmaca gibi oyunlar beyniniz için iyi egzersizlerdir. Beyindeki sinapsları hafıza alanlarını da kapsayacak şekilde aktif hale getirir. 

İçinde bulunduğunuz anın keyfini çıkarın...

Zaman yolculuğu mümkün olmadığına göre, geçmişte değiştiremeyeceğimiz şeyler için üzülmek veya gelecekte henüz göremediğimiz kadar kaygılara ve belirsizliklere takılmak demek, enerjiyi boşa harcamak demek. Kontrol edebildiğimiz tek zaman dilimi içinde bulunduğumuz an. Şu anın keyfine varınca stres uzaklaşacak, her şey de zamanla netleşecek. Gün içinde stres anından hızlıca kurtaran bu düşünceler, uzun vadede hayata bakışınızı da olumlu yönde etkilemeye yardımcı olacak.

TARZINI BESLE

Çantanız sırtınızda yük olmasın...

Hepimiz okul yıllarında bol bol yük taşıdık ama artık büyüdük ve anladık ki sırt çantası seçmek büyük meseleymiş. Bir yükü ne kadar uzun taşırsak hissedilen ağırlık da o kadar artıyor. Kaslara dengeli dağılmadığında ağırlık bel bölgesine bindiğinden uzun vadede kasların zedelenmesine ve bel ağrılarına yol açabiliyor. Bu sebeple beden ölçülerimize uyan ergonomik çantalar, günü daha keyifli geçirmek için de mantıklı yatırımlar oluyor. Farklı alanlar için özel olarak tasarlanan sırt çantaları arasında seçim yaparken kullanım amacınızı seçmekle başlayabilirsiniz.

Rahat ayakkabılar tercih edin...

Canımız ayaklarımız bütün gün o karanlık ve dar ortamda, vücudumuzun yükünü çekiyor. Zaman geçtikçe aşırı ısınan ayakların harareti bazen vücudumuzun kalanına etki edip, dikkat dağıtıcı hale bile gelebiliyor. Ayakkabı seçiminin çok önemli olduğunu doktorlar yıllardır söyler, ancak doktorların teknik yanını övdüğü ayakkabılar genelde görünüş olarak oldukça çirkin olurdu. Artık ayakkabı üreticileri hem sağlığımıza hem görüntümüze iyi gelecek çok sayıda seçenek sunuyorlar. Örneğin klimalı ayakkabılar giyerek hem şık görünebilir hem de ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Sade şıklığın gücünü keşfedin...

Artık kıyafetleriniz ve saç tipiniz üzerine bu kadar vakit ve para harcamaktan vazgeçin. Taşıması zor, saklaması ayrı zor kıyafetler bir zaman sonra enerjinizi tüketmeye ve dikkatinizi dağıtmaya başlayacaktır. Onun yerine sade şıklığın gücünü keşfedin. Modası geçmeyen parçalardan oluşan bir gardırop oluşturmaya çalışın. Hem çalışırken hem de sosyal hayatınızda kendinizi rahat hissetmeniz çok daha önemli. Mesela keten kıyafetlerinizi gardırobunuza hapsetmeyin. Önümüz yaz, hem ince olacak hem hafif rüzgarlardan koruyacak kıyafetlerin en iyileri, tamamen doğal olan yünden, pamuktan, ketenden, kenevirden ve ipekten yapılır. Bu tarz kıyafetler kendinizi her ortamda daha rahat hissetmenizi saplar.

NESTLE İLE ’İYİ BESLEN, MUTLU YAŞA’

Nestle 150 yaşında...

NESTLE 150. YAŞINI KUTLUYOR...

Küçük bir yuvada yavrularını besleyen bir anne kuşun resmedildiği logosu, 150 yıldır ürünleriyle milyarlarca insana iyi beslenme, sağlık ve iyi yaşam sunan Nestlé’nin misyonunu ifade ediyor. “Küçük kuş yuvası” anlamına gelen Nestlé’nin öyküsü, bu isme adını veren Henri Nestlé’nin bir bebeğin hayatını kurtarmasıyla başlıyor. İnsanı ve sağlığı her şartta öncelikli tutma, bilimsel araştırma, kalite, güven, gibi temel değerler üzerinden inşa edilen Nestlé, 150. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Nestlé 150. yaşını kutlarken, uzun vadede büyümek için paydaşları, içinde faaliyet gösterdiği topluluklar ve toplumun geneli için değer yaratmak için çalışmaya devam ediyor. Bu, Henri Nestlé’nin değerlerini içinde barındıran ve yine ‘İyi Beslen, Mutlu Yaşa” ile dolu gelecek 150 yılda da Nestlé’ye ışık tutacak bir inancı daima canlı tutuyor.

Mutlu bir yaşama doğru yol alırken, hem bedeninizi, hem ruhunuzu hem aklınızı hem de tarzınızı en iyi şekilde besleyebileceğiniz tüm pratik bilgilere ulaşmak için burayı tıklayın!

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu