Eski giysileriniz ile dünyayı değiştirebilirsiniz...

Gezegenimizin kaynakları sonsuz değil... Bu nedenle dünyayı daha yaşanır bir yer kılabilmek için herkesin üzerine düşen görevler var... Eğer sırtınıza bir pelerin geçirip dünyayı kurtaracak kadar iddialı değilseniz, o pelerini size en yakın geri dönüşüm kutusuna bırakarak da geleceğimiz için çok önemli bir katkıda bulunabilirsiniz. Çöpe atmak yerine geri dönüşüme kazandırdığınız eski kıyafetlerin uzun vadede bize ’geri dönüşü’ bu katkının ne kadar büyük olduğunun en net göstergesi. Okudukça siz de hak vereceksiniz!

Küresel alanda ürün toplama hareketine başlayan ilk moda markası H&M, 2010 yılından bu yana müşterilerinin kullanmadıkları kıyafetleri ve tekstil ürünlerini, hangi marka ve ne durumda olursa olsun alarak onları geri dönüşüme kazandırıyor. H&M müşterileri bu sayede daha fazla tekstil ürünün çöpe gitmesini engelliyor ve H&M’den hediye çeki kazanıyorlar. H&M, 2013 yılında ürün toplamayı başlattığından bu yana iki yıl içinde 25,000 ton giysi topladı. İki yıl önce geri dönüştürülmüş tekstilden üretilen ilk kıyafetlerini sundu ve modada döngüyü tamamlama konusunda önemli bir adım atıldı. 

DÜNYA GERİ DÖNÜŞÜM HAFTASI

“H&M, sürdürülebilirlikle ilgili çalışmaları kapsamında bu sene 18-24 Nisan arasında, ilk kez “Dünya Geri Dönüşüm Haftası/World Recycle Week”i düzenliyor. Bu anlamda dünyadaki ilk moda markası olan H&M, geri dönüşüme dikkat çekmek ve bilinç yükseltmeyi amaçlıyor.”

“Aslında çöpe atılan tekstil ürünleri %93’e kadar geri dönüştürülerek, ham maddeye çevrilebilir. Burada da amaç, çöpe atmak yerine eskimiş, kullanılamayacak durumdaki tekstil ürünleriyle doğal döngüyü tamamlayabilmek.”

HEDEF 1000 TON ESKİ GİYSİ

Dünya Geri Dönüşüm Haftası ile birlikte, H&M süregelen ürün toplama girişimi ile bugüne kadar topladığından çok daha fazla kıyafeti 1 haftada toplamayı hedefliyor. En az 1.000 ton istenmeyen giysi toplamaya odaklanacak hafta 18 Nisan’da başlıyor. H&M’in sürdürülebilirlik direktörü Anna Gedda,

"Giysi toplama girişiminin başlamasından bu yana ne kadar çok istenmeyen kıyafet topladığımızı görünce, müşterilerimizin modadan keyif alırken daha bilinçli olmaya aslında ne kadar büyük bir ilgi gösterdiklerini anladık ve artık onların da çözümün bir parçası olmalarını istiyoruz" diyor ve ekliyor: "Dünya Geri Dönüşüm Haftası’nda 1.000 ton eski giysi toplayabileceğimize inanıyorum."

"Modadan keyif almaya devam etmeyi istiyorsak, kaynaklarımızı daha iyi kullanmanın bir yolunu bulmalıyız."

M.I.A’DEN PROJEYE ÖZEL KLİP

Dünya Geri Dönüşüm Haftası’nı mümkün olduğunca çok sayıda insanın fark etmesini sağlamak ve (ve elbette markası veya durumu dikkate alınmaksızın) mümkün olduğunca çok sayıda istenmeyen giysi toplamak için, H&M, gezegenimizin kaynaklarının ziyan olmasını yavaşlatmaya kararlı olarak M.I.A ve moda ve müzik alanlarında çalışan diğer birçok etkili isim ile, tüm süreç boyunca takım çalışması yaptı. M.I.A. tarafından yaratılan videoda rol alan karakterler ve bloggerlar,  yeni aldıkları kıyafetleri sergilemek yerine geri dönüştürdükleri kıyafetleri gösteren kısa klipler çektiler.

M.I.A.

DÖNGÜYÜ TAMAMLAMAK...

Close the Loop (Döngüyü Tamamlamak), H&M’in sürdürülebilirlik adına yaptığı çalışmaların temel taşlarından birisi. Amaç tekstil ürünleri için döngüsel bir kullanım sağlayarak, istenmeyen kıyafetlerin geri dönüştürülermesiyle yeni tekstil ürünleri ve giysiler yaratmak... Uzun vadeli hedefi hiçbir tekstil ürünün atık olarak çöplüklere gitmemesi ve doğal kaynakların korunması. Sadece 1 tişörtün geri dönüştürülmesi 2,100 litre suyun kurtarılması anlamına gelir. 1 kg kıyafetin geri dönüşüm için toplanması 3,6 kg karbon emisyonu tasarrufu sağlar. Dünya Geri dönüşüm Haftası’nda toplanacak 1000 ton ürünün yaratacağı etkiyi düşünün... Eski çoraplar, eski havlular veya delik bir elbise dahil tüm tekstil ürünleri kabul edilmekte... Çünkü H&M’in bakış açısına göre, hiçbir ürün yeni bir hayata kavuşamayacak kadar kötü durumda değil!

Buna benzer kutuları dünyanın dört bir yanında neredeyse tüm H&M mağazalarında kasanın yanında görebilirsiniz. H&M mağazalarında 12.000 tonun üzerinde kullanılmayan kıyafet toplandı. Bu da 60 milyon adet tişört üretmek için yeterli kumaş anlamına geliyor.

2014’te ilk üretilen örnekler minimum %20 oranında kıyafet toplama girişiminden elde edilen geri dönüştürülmüş kumaş içeriyordu. 2015 yılında bu parçaların sayısı bir milyonun üzerine taşındı.

SİZ NE YAPABİLİRSİNİZ?

Böylesine önemli bir haftada ’ben ne yapabilirim’ diye düşünüyorsanız cevap çok basit aslında... Giysilerle tıka basa dolmuş gardırobunuzun kapağını kapatmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Her şey çok dağınık olduğu için hâlâ giyecek bir şey bulamıyor musunuz? Yapılacak ilk iş, gardırobunuzun etrafındaki alanı temizlemek ve içindeki tüm giysileri bu alana dökerek bir durum değerlendirmesi yapmak olmalı. Sonra elinize aldığınız kıyafete bakıp şu soruları sorabilirsiniz;

  • Onu son altı ayda hiç kullandınız mı? 
  • Yırtık mı, lekeli mi ya da çok mu yıpranmış?
  • Üzerinize oluyor mu?
  • Tadilat için bir terziye mi ihtiyacı var?
  • Onu sevdiğiniz üç farklı kıyafetle giyebilir misiniz?
  • Bu kadar çok sayıda olmasına gerçekten ihtiyaç duyuyor musunuz? (Bilirsiniz, kimse 15 tane siyah tişörte gerek duymaz.)
  • Yoksa onu "ne olur, ne olmaz" diye mi tutmak istiyorsunuz?

 

Tüm bu sorulara ’dürüst’ bir şekilde cevap verdikten sonra bir daha hiçbir zaman kullanmayacağınıza karar verdiğiniz giysilerinizden kurtulun! Ama modanın çöpe gitmesine de izin vermeyin. Belki de bazılarını özel parçalar olarak satabilir ya da bölgenizdeki bir yardım kuruluşuna (veya küçük kız kardeşinize) verebilirsiniz. Ve geri kalan her şeyi H&M’e getirin; giysi toplama programı her parçanın yeniden giyilmesini, yeniden aşınmasını veya geri kazanılmasını sağlayacaktır.

AZALTMAK, YENİDEN KULLANMAK, GERİ DÖNÜŞTÜRMEK

Geri dönüşüm yaparak doğal kaynakların korunmasını sağlamış ve tekstil liflerinde halkayı tamamlama misyonumuza katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Kıyafetlerinizin yeniden hayat bulma potansiyelini hafife almayın. Artık istenmeyen ya da ihtiyaç duymadığınız kıyafetleri H&M mağazalarına bırakın, onlara yeni bir hayat verelim.

#WorldRecycleWeek

H&M Dünya Geri Dönüşüm Haftası ile ilgili daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz!

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu