GeriFutbol Passolig itirazı reddedildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Passolig itirazı reddedildi

Passolig itirazı reddedildi
refid:26426526 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Ankara 16. Tüketici Mahkemesi, e-bilet uygulaması çerçevesinde çıkarılan Passolig uygulamasının durdurulmasına dair verdiği tedbir kararına itiraz eden Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Aktifbank’ın talebini reddetti. Buna göre Passolig, duruşmanın yapılacağı 25 Eylül 2014’e kadar durdurulacak.

TFF ve Aktifbank’ın, mahkemenin Passolig için daha önce verdiği tedbir kararının yürürlükten kaldırılması için yaptığı başvuru dün görüşüldü.

16. Tüketici Mahkemesi, Passolig’i durduran tedbir kararının kaldırılmasına yönelik itirazı reddetti. Böylece tedbir kararı yürürlükte kalmaya devam edecek.

Taraftar Hakları Merkezi (Taraf-Der) e- bilet uygulamasının tüketiciyi mağdur ettiğini öne sürerek Ankara 16. Tüketici Mahkemesi’ne başvurmuştu. Davalılar “Mahkemece karar verilinceye kadar Passolig adı verilen elektronik bilet uygulamasının daha fazla mağduriyete yol açmaması amacıyla tedbir kararı verilmesini talep etme zarureti doğmuştur. Passolig uygulamasından kaynaklı ihlal edilen haklarının tespitini, hukuka aykırılıkların giderilmesini ve taraftarların (tüketicilerin) gelecekteki haklarının ihlal edilmesinin önüne geçilmesi için zorla imzalanan sözleşmelerin geçersizliğine karar verilmesini talep ederiz” talep etmişti. Mahkeme de davacının temsil ettiği tüketici kitlesinin mağduriyetine sebep olmamak için teminat alınmaksızın ihtiyati tedbir talebinin kabulüne ve Passolig uygulamasının durdurulmasına karar vermişti.

‘MAHKEMEYE KADAR BİR DAHA İTİRAZ EDEMEZLER’

Taraftar-Der Avukatlarından Kemal Ulusoy, davanın görüşüleceği 25 Eylül’e kadar Passolig’in durdurulduğunu belirterek, “Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun geçenlerde verdiği bir karara göre de tedbir itirazının reddedilmesi talebinin kabul edilmemesinden sonra yeni bir itiraz olamayacak. Yani TFF ve Aktifbank davayı beklemek ve uygulamayı durdurmak zorunda” dedi.

Bu arada TFF ve Aktifbank tarafı, Hukuk Muhakeme Kanunu’nun 395. Maddesine dayanarak tedbir kararının geçen sürede kendilğinden düştüğünü öne sürünce mahkeme bu maddenin de Anayasa’ya aykırı olduğunu iddia ederek Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmasını kararlaştırdı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle