SAKARYA HABERLERİ

Özel Adatıp Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Abdulkadir Tunç Çocuklarda Migren Görülebileceğini Söyledi

IHA
05.10.2015 - 17:28 |Son Güncelleme :

ÖZEL ADATIP HASTANESİ NÖROLOJİ UZMANI DR. ABDULKADİR TUNÇ ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN MİGRENDEN BAHSETTİ

IHA

Okulların açıldığı bu günlerde çocukları ilgilendiren, nörolojik sağlık sorunları hakkında açıklama yapan Özel Adatıp Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Abdulkadir Tunç çok fazla gündeme gelmeyen bir konuya dikkat çekti. Herkesin yetişkin hastalığı olarak tanımladığımız “migren”in çocukluk ve ergenlik çağında da görülebileceği uyarısını yapan Uzm. Dr. Abdulkadir Tunç; “Baş ağrısı, çocukluk ve adolesan (Ergenlik) çağında yaygın rastlanan bir durumdur. Çalışmalar adolesanların yüzde 82’sinin 15 yaş öncesi bir baş ağrısı atağı geçirdiklerini, yaklaşık yüzde 6’sının da yılda en az bir kez migren atağı yaşayabildiklerini göstermektedir” dedi.
Yaklaşık olarak 7 yaşına kadar cinsiyet farkının görülmediğini; ancak 7 yaşından sonra kızlarda migren ataklarının sıklığının arttığını ifade eden Uzm. Dr. Abdulkadir Tunç sözlerinin devamında, “Çocuklarda alın-şakak bölgesinde, çoğunlukla tek taraflı, zonklayıcı karakterde, bulantı, kusma, ışıktan veya sesten rahatsızlığın eşlik ettiği, günlük aktivitelerini kısıtlayan ağrılarda migren akla gelmelidir. Auralı migrende bunlara ek olarak gözde yanıp sönen ışıklar, cisimlerde büyüyüp küçülme, kırık çizgiler, kol ve bacaklarda karıncalanmalar görülebilmektedir. Erişkin dönem migren ataklarından farklı olarak çocuklarda ataklar daha kısa sürme eğilimindedir. Çoğu zaman 1 saatten kısa olmakla birlikte atak süresi 1-72 saat arası değişir. Ağrı erişkin dönemin aksine başın her iki tarafında hissedilebilir. Çocuklar ağrının şiddetini ifade etmekte zorlanırlar; bunu anlamak için ağrı esnasında resim çizdirmek gibi bir aktivite ile ağrının neden olduğu kısıtlılık anlaşılabilir. Işıktan-sesten rahatsızlık ve bulantı gibi bulgular ailenin veya bakıcılarının iyi gözlemi ile anlaşılabilir. Çocukluk çağı migrenin de bazı özel durumlar söz konusudur. Bunlardan bazıları siklik kusma (tekrarlayan bulantı ve kusma), abdominal migren yani karın ağrısı ve kusma atakları ile seyreden migren, çocukluk çağı benign pozisyonal vertigosudur (tekrarlayan baş dönmeleri).Bu çocukluk çağı sendromlarında ağrı hafif hissedilebilir veya hiç olmayabilir. Ataklar baş ağrısı ile veya olmadan tekrarlayan karın ağrıları, kusma atakları veya baş dönmeleri şeklinde görülebilmektedir. Vertigo yürüme çağında başlayabilir ve siklik kusmaların ağrıları erişkin çağında tipik migren bulgularına dönebilir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Özel Adatıp Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Abdulkadir Tunç Çocuklarda Migren Görülebileceğini Söyledi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 17 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Özel Adatıp Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Abdulkadir Tunç Çocuklarda Migren Görülebileceğini Söyledi haberi güncellenecektir.

SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Şubat 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:07
 • Güneş
  07:32
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:20
 • Akşam
  18:51
 • Yatsı
  20:10
Sayfa Başı