Oy ve Ötesi

Gezi hareketinin ardından toplumun türlü kesimlerinden insanlar kendilerini o güne kadar olmadığı bir biçimde sorgulamaya başladı.

Haberin Devamı

Elini nasıl taşın altına koyabileceğini, bu ülke ve millet için ne yapabileceğini, payına düşen sorumluluğu nasıl üstlenebileceğini düşündü.
Oy ve Ötesi adlı hareket de biraz buradan yeşerdi.

* * *

Hiçbir siyasi parti ile bağlantısı olmayan, şehrini seven ve şehrine sahip çıkmaya karar veren gönüllüler bir araya geldi.
Fark ettiler ki hisleri kendi çevreleriyle kısıtlı değil, aslında binlerce insan aynı ruh halini paylaşıyor.

* * *

Kendilerine birkaç misyon belirledikten sonra, Türkiye’de demokrasi bilincini artırmayı hedefleyen Ortak Nokta Derneği ile çalışmaya karar verdiler.
Amaçları, 2014 yerel seçimlerinde Türkiye’de daha fazla kişiyi oy kullanmaya teşvik etmek, eğitimli gönüllülerini sandık görevlerini yerine getirerek oylarımıza sahip çıkmaya özendirmek ve bunu organize etmek.
Dertleri geçmişte yaşananlarla mücadele etmek değil, güzel günler için geleceğe katkıda bulunmak.

* * *

Haberin Devamı

Yaklaşık bir ay önce açtığı internet sitesinden online olarak gönüllü sandık gözetmeni olmak isteyenlerin başvurularını toplayan Oy ve Ötesi’nin gönüllü ordusu şu anda 2 bin civarında kişiden oluşuyor.
Bununla da kalmadılar, siyasi partilerle görüştüler ve hareketin herkesin hakkını korumaya yönelik, partilerden ve siyasetten bağımsız olduğunu anlattılar, destek istediler. Destekten kasıt, siyasi partilerin sandık gözetmeni kotalarını Oy ve Ötesi gönüllülerine açmaları. AKP, CHP ve MHP’yle görüştüler, BDP’den randevu bekliyorlar.

* * *

Sosyal medyada (facebook.com/oyveotesi, twitter.com/oyveotesi) içeriklerini paylaştılar, üniversite gençlik kulüpleriyle iletişime geçtiler.
Üniversitelerle toplantılar yapıp okullardaki eylemlerini planladılar.
Özellikle üniversite öğrencilerinin nüfus kayıtlarını yaşadıkları şehirden İstanbul’a aldırma ve onları sandık gözetmeni yapma konusunda çalıştılar.
Oy ve Ötesi etiketleri yaptırıp şehrin dört bir yanına dağıtmaya başladılar
Hareketin viral olarak yayılmasını sağlayacak 2 video çektiler. Yarından itibaren gösterilmeye başlanacak.

* * *

Oy ve Ötesi hareketini başlatanların kendilerine verdikleri sözleri hepimiz benimsemeliyiz.
Daha insancıl ve demokratik şehirler için elimizi taşın altına koymalıyız.
Oyumuza sahip çıkmalı ve etrafımızdakileri de aynısını yapmaya özendirmeliyiz.
Sandık gönüllüsü olmalı ya da hiç olmadı, mutlaka oyumuzu vermeliyiz.
Artık nasıl olursa, Oy ve Ötesi desteğinizi bekler.

Yazarın Tüm Yazıları