GeriFutbol Ortalık karıştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ortalık karıştı

Basında yer alan "şike çetesi" haberinin ardından ortalık bir anda karıştı. Haberde adı geçen bir çok ünlü isim, iddiaları yalanlarken, Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Aydın Torunoğlu, yaptığı açıklamada, söz konusu haberin tamamıyla asılsız olduğunu savundu.

TORUNOĞLU:İDDİALAR ASILSIZ

Basında yer alan ''Şike Çetesi'' haberinde adı geçen Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Aydın Torunoğlu, yaptığı açıklamada, söz konusu haberin tamamıyla asılsız olduğunu söyleyerek, "Bu görevde 10 yıldır bulunuyorum.''Şike Çetesi'' iddialarının bulunduğu ve Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne yansıyan bir dosya yok" dedi.

Haberin içeriğinde, hazırlanan dosyanının hem Futbol Federasyonu yönetimine hem de Devlet Bakanlığı'na gönderildiği biçiminde ifadeler olduğunu belirten Torunoğlu, ''Ne Futbol Federasyonu'na gelen ne de bakanlığa gönderilmiş böyle bir dosya var. Zaten haberin tamamı uydurmaca kaydırmaca. Haberi okuyan ve futbol camiasındaki herkes gülüyor'' diye konuştu.

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'un Dünya Kupası'ndaki rakiplerden Çin'in yapacağı bir karşılaşmayı izlemek için Hong Kong'da bulunduğunu kaydeden Torunoğlu,  ''Bu konuyla ilgili kendisiyle konuşmadık. Zaten ciddiye alınacak birşey değil. Bahis oynamak, oynatmak ne demek. Hepsi saçma sapan iddialar. Yalan dolu bir belge. Bugün biz de araştırdık. Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne ulaşan böyle bir dosya yok. Herhalde birilerininpolise aktardıkları iddialar var. Bu iddialar da haberi yapan gazeteciye sızdırıldı. Ancak, araştırılmadan soruşturulmadan insanlarıkaralamak, suçlamak hiç doğru bir davranış değil.''   dedi.

AYBABA:İDDİALAR HAYAL ÜRÜNÜ

Gaziantepspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, ''Şike çetesi''ne ilişkin isminin geçtiği haberde, Ali Fevzi Bir'i tanıması dışındaki tüm iddiaların düş ürünü olduğunu söyledi. ''şike çetesi'' haberine bir anlam veremediğini belirten Aybaba, ''Ali Fevzi Bir'i tanımam dışındaki iddialar hayal ürünü. Bu bağlantılar nasıl kuruldu bilemiyorum. İddiaları hukuksal boyutta inceleyeceğim ve gereğini yapacağım'' dedi.

Gaziantepspor'dan bazı futbolcuların dinsel inançlarının gereğini yerine getirdikleri için gönderildiği ya da kadro dışı bırakıldığı yönündeki haberlere de değinen Aybaba, ''Gaziantepspor'dan formsuzluğundan dolayı futbolcu gönderildi, inancından dolayı değil. Biz, futbolcunun yaptığı işe bakarız, başka yönleriyle ilgilenmeyiz'' diye konuştu.

 İLHAN CAVCAV:HAYSİYETSİZ BİR İFTİRA
   
Olay haberde  şikeli maçlar bölümünde Bursaspor-Gençlerbirliği maçının adının geçmesine Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav ve teknik direktör Erdoğan Arıca tepki gösterdi.  İlhan Cavcav, bu tür yazıların ve iftiraların Gençlerbirliği Kulübü tarafından şiddet ve nefretle kınandığını belirterek, ''Şikeli maçlar bölümünde Bursaspor ile yaptığımız maçın da geçmesi Cumhuriyetimizle yaşıt ve şerefli bir mazisi olan kulübümüze karşı atılan haysiyetsiz bir iftiradır. Ayrıca, bu maçın tarafı olan Bursaspor Kulübü de onurlu geçmişiyle herkesin iftihar ettiği bir kulübümüzdür. Söz konusu maçımızı Serdar Tatlı yönetmiştir ve kendisinin ne denli dürüst ve mükemmel bir hakem olduğu da herkesin malumudur'' dedi.

Bu tür kirli ilişkiler içinde olanlar varsa bir an önce  yasalar önünde hesap vermelerini istediklerini de ifade eden Cavcav, bugüne dek konuyla ilgili olarak DGM dahil hiçbir makamdankulüplerine herhangi bir çağrı veya bilginin ulaşmadığını söyledi.

ARICA: KONUŞTUKÇA BATIYORUZ
   
Gençlerbirliği Teknik Direktörü Erdoğan Arıca da Ali Fevzi Bir'in arkadaşı olduğunu, kendisinin adının böyle bir olaya karıştırılmasının ise gerçeklerle bağdaşmadığını belirterek, ''(Aliço) benim arkadaşımdır. Zaten benim de olayla uzaktan ve yakından hiçbir ilgim yok. Maçın hakemi Serdar Tatlı'nın adının böyle olaylara karıştırması ise hiç doğru değil. Bu konuda daha fazla konuşmak istemiyorum. Çünkü konuştukça batıyoruz.'' dedi.

DİNÇER: BEKLİYORUZ
   
 Göztepe A.Ş.Genel Müdürü Ömer Dinçer de iddialar arasında Gaziantepspor'a karşı 3-1 kaybettikleri maçın da geçtiğini belirterek, ''Şimdilik konuyu izliyor ve kimseyi suçlamak istemiyoruz. Bu tür şeyler maalesef var ama ismi geçti diye insanlara çok kolay çamur da atılıyor. Kanunlara saygılıyız, çıkacak karar doğrultusunda bir haksızlığa uğradığımız anlaşılırsa hareket geçeriz. Şimdilik kimseyi suçlamayı doğru bulmuyoruz'' dedi.

Altay Kulübü Başkanı Mahmut Özgener de kendi kulüpleriyle ilgili iddiaların gerçeklerle bağdaşmadığını belirterek,  ''4-1 biten maçın şikesi mi olur? Maçı sizler de seyrettiniz, her şey ortadaydı. Sezon ortasında şike olmaz. Neyin şikesiymiş bu. Bunu bana değil, iddiaları ortaya atana sorun. Bizim geçmişimiz pırıl pırıl. Altay'ın geçmişi bellidir.'' diye konuştu.

Söz konusu iddialarda Göztepe'nin Gaziantepspor'a 3-1 ve Altay'ın Batman Petrolspor'u 4-1 yendiği karşılaşmalara da yer verilmişti.

İBRAHİM KAPLAN:ŞİDDETLE KINIYORUZ

İkinci Futbol ligi (A) Kategorisi'nde mücadele eden Kombassan Konyaspor'da, kulüp basın sözcüsü İbrahim Kaplan, şike iddialarıyla kulüplerinin önünün kesilmek istendiğini savunarak,  "Aydınspor karşılaşmasıyla ilgili ortaya atılan şike söylentileri gerçeği yansıtmıyor. Bu iftirayı atanlara bu maçı izlemelerini tavsiye ederim. En ufak bir şaibe dahi yoktur. Bu tür iftiralarla önümüz kesilmeye çalışılıyor. Takımımızın ismini şike iddialarına karıştıranları şiddetle kınıyoruz'' dedi.

BİLENSER:İSTİFA ŞART

İddialar üzerine konuşan Bursaspor Kulübü Başkanı Erdoğan Bilenser de futbolun entrikalara karışmasının kötü bir durum olduğunu belirterek, ''Bu tür konulara ismi karşıan kulüp başkanı istifa etmeli'' dedi.  Haberde Bursaspor'un Gençlerbirliği ile ligin ilk yarısında yaptığı maçın da şike yoluyla kazanıldığı yönünde iddialar bulunduğunu kaydeden Bilenser, "Bursaspor-Gençlerbirliği maçının son 8 dakikasını izledim. O nedenle hakemin hakkında yorum yapamıyorum. Haberi üzüntüyle karşıladım. Futbolun bu tür entrikalara karışması kötü tabii ki. Eğer bu tür konularda kulüp başkanlarının da ismi geçiyorsa, kulüplerin temize çıkabilmesi için kulüp başkanlarının istifa etmesi gerekir.'' diye konuştu.

 CEMAL POLAT:  BİZ MAĞDUR OLDUK
   
İddiaları değerlendiren Erzurumspor Kulübü Başkanı Cemal Polat,  Sakaryaspor maçında kendilerinin mağdur olduğunu belirterek, "şike çetesi" iddiaları arasında yer alan ve şikeli maçlardan olduğu ileri sürülen Sakaryaspor-Erzurumspor maçını 2-0 kaybettiklerini hatırlatarak, Adapazarı'nda yaptıkları maçta, hakem Sadık İlhan'ın yanlı bir tutum sergilediğini ileri sürdü.

Maçtan sonra şikayetlerini yazılı olarak Futbol Federasyonu'na ilettiklerini kaydeden Polat, gerçeklerin bir gün ortaya çıkacağına inandığını belirterek, ''Bu tarz iddialara bazıları inanmayabilir. Ancak Sakaryaspor maçında biz mağdur olan tarafdık. Hakkımız o maçta gaspedilmişti. Gerekli şikayette de bulunmuştuk. Dilerim Futbol Federasyonu bu olaylara duyarsız kalmaz ve Türk futboluna zarar veren bu insanlara gerekeni yapar.''  dedi.

 SAKARYASPOR TEKNİK DİREKTÖRÜ DEMİRBAKAN: ALAKAM YOK
   
Sakaryaspor Teknik Direktörü Coşkun Demirbakan, ise yaptığı açıklamada ''Olaylarla hiçbir bağlantım ve alakam yok'' dedi.  Bu tür iddiaların, futbol yaşantısındaki başarılarına gölge düşürmek isteyen çevrelerce ortaya atıldığını da öne süren  Demirbakan, ''Futbol kariyerimde Diyarbakırspor ve Sakaryaspor'da 2 final kaybettim. Böyle bir çetenin içinde olsaydım, bu finalleri kaybetmezdim. Sakaryaspor'un sezon başından beri kazanmış olduğu bir penaltı bile yok. Oynadığımız bütün maçları gücümüzle kazandık. Başarılı futbol kariyerime gölge düşürmeye çalışıyorlar, oysa biz görevimizi yapıyoruz. Bu iddialar, futbol ahlak ve kurallarına yakışmaz. Yasal haklarımı sonuna dek kullanacağım.''  diye konuştu.

False