Opera Karşıyaka’ya yakıştı

Karşıyaka Belediyesi’nin yeni “Opera ve Tiyatro Sahnesi”, nefis konserlerle izleyicileri büyülüyor. Karşıyaka Belediyesi Flarmoni Orkestrası’nın ilk konseri 26 Aralık’ta.

Haberin Devamı

KİM derdi ki, Karşıyaka’da opera olacak?.. Hani şu bildiğimiz Karşıyaka’da?.. Attila İlhan, Salah Birsel, Samim Kocagöz, Şükran Kurdakul, Tarık Dursun K. gibi unutulmaz edebiyatçıları yetiştirmesinden bu yana, ne zaman ciddi anlamda sanatla, kültürle anıldı ki?..
Varsa, yoksa futboldu, Kaf Sin Kaf’tı, tribünlerdeki kavga, döğüşlerdi.. Sanat, kültür, hele hele opera filan denilince, akla hemen denizin öte tarafı, körfezin karşı yakası, yani sükseli ve yüksek burjuvalı İzmir akla gelmez miydi?..
Öyle olurdu..
Ama bundan böyle, öyle olmayacak!.
Artık, “Karşıyaka Belediyesi Opera ve Tiyatro Sahnesi” var. Kurumun genel sanat yönetmeni Gürer Aykal. Operamiz perdelerini açalı birkaç ay oldu. Ama nefis gösterilerle, konserle bir anda gündemimize oturdu bile..
Alkış.. Alkış.. Alkış..
Emeği geçenleri.. En başta Karşıyaka Belediye Başkanı, aydın ve çağdaş insan Cevat Durak’ı ve çalışma arkadaşlarını, Kültür Müdürlüğü’nü, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nü kutluyoruz.
Opera ve Tiyatro Sahnesi Genel Koordinatörü Serdar Ongurlar’a, idari müdür Fatma Tezcan’a, çalışma arkadaşlarına başarılar dileriz.

Haberin Devamı

Karşıyaka’da Büyüksaraç ve Eytemiz’in gecesi

Geçtiğimiz hafta Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü Soprano Aytül Büyüksaraç’ın 25. sanat yılıyla DEÜ Devlet Konservatuvarı Piyano Sanat Dalı öğretim üyesi piyanist Demet Eytemiz’in 30. sanat yılı coşkuyla kutlandı. Her iki sanatçının çalışma arkadaşlarının ve öğrencilerinin sürpriz olark sahnede yer alması, düetlerin ve piyano parçalarının sunulması anlamlı saatler yarattı.

Jason Scott Caz Beşlisi alkışlandı

Jason Scott (saksafon), Ayça Kartari (vokal), Emre Kartari (davul), Halil Çağlar Serin (bas) ve Onur Puza’dan (gitar) oluşan “Jason Scott Caz Beşlisi”, Karşıyaka Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü işbirliği ile konserini sundu.

NİTELİKLİ GÖSTERİLER

Eylül ayı sonunda Yalı Mahallesi 6445 Sokak’taki yeni opera ve tiyatro mekanında başlayan gösteriler hızla birbirini takip etti.
Önce, “Usta Tınılar Orkestrası” eşliğinde açılış konseri, Ankara Devlet Opera ve Balesi “Modern Dans Topluluğu”, ardından “Fourtissımo”, “Jason Scott Caz Beşlisi”, “Orkestra Allegra” eşliğinde Aydın ve Ayhan Uştuk “Tenor Kardeşler”, Aytül Büyüksaraç’ın 25. Sanat Yılı ile Demet Eytemiz’in 30. Sanat Yılı kutlaması, şef İbrahim Yazıcı yönetiminde “Odeon Oda Orkestrası” konseri.. Bunlar gerçekleşen etkinlikler.
26 Aralık’ta ise yeni kurulan Karşıyaka Belediyesi Flarmoni Orkestrası’nın ilk konseri gerçekleşecek, şef Gürer Aykal yönetiminde Suna Kan’ı izleyeceğiz. 28 Aralık’ta Ege Yaylı Çalgılar Beşlisi, yeni yıl konserinde sahne alacak.
2,5 ay içinde bunlar oldu ve olacak. Yoktan var olan sanat süreci işte böyle başladı.
Kutlamamak elde mi?

Haberin Devamı

Tenor Kardeşler özel repertuvar sundu

Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde iki tenor kardeş, Aydın ve Ayhan Uştuk, “Orkestra Allegra” eşliğinde Carmina Burana’dan İzmir’in Kavakları’na, Yiğidim Aslanım’dan Puccuni’nin ünlü Nessun Dorma aryasına uzanan özel bir repertuvar sundular.

Modern Dans Topluluğu büyüledi

Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü “Modern Dans Topluluğu” (MDT), Karşıyaka’da ilk kez sahne aldı ve seyirci patlaması yaşayan salonu adeta büyüledi. Topluluk özgün modern baleleri Chopin, Kesim ve Bach müzikleri eşliğinde sundu.

Yeni mekanda ilk konser

Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nin, eylül ayı sonunda sezon açılış konserindeki şefi ve kompozitörü Özgen Usta idi. “Usta Tınılar Orkestrası” eşliğinde soprano Aytül Büyüksaraç, tenor Fahri Önoğlu, bas Tevfik Rodos ve fagot Aşkın Usta salonun görkemli akustiği içinde izleyicelere çok seslendirilmiş türküler ve aryalardan oluşan unutulmaz bir sanat akşamı yaşattılar.

AYTÜL BÜYÜKSARAÇ

Haberin Devamı

Aytül’ü ilk ben yazmıştım..
21 Şubat 1988 tarihinde, gazetemdeki yine, “Ege’de Zaman” başlığı taşıyan sayfamda, bu genç ve inanılmaz derecede güçlü sanat eforu taşıyan opero sanatçımızla Alsancak’taki evinde yaptığımız güzel söyleşiyi yayınladım.
Aradan 24 yıl geçmiş.
1963 İzmir doğumlu, Yusuf Rıza İlkokulu, Özel Türk Koleji, İzmir Devlet Konservatuvarı, Almanya Goethe Enstitüsü mezunu Aytül Büyüksaraç, konservatuvardan mezun olduğu yıl İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın açtığı “Genç Solistler” yarışmasını kazanarak, ortestra eşliğinde Verdi’nin “La Traviata” operasındaki Violetta’yı son derece başarıyla söyledi, hemen ardından gelen opera sınavını kazanarak sanat dünyasına kavuştu.
Aradan geçen yıllar içinde hızla gökteki yıldızlara tırmanan bir gerçek sanatçının imrenilecek sanat başarısını ve İzmir Devlet Opera Balesi Müdürü olarak perçinlenen güçlü iradesini izledik.
Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde, Demet Eytemiz ile Aytül Büyüksaraç’ın 25. sanat yılı kutlanırken yükselen alkışlar, İzmir’in gururlarına hak ettikleri armağanları sunuyordu.
Vallahi bravo..
(İLETİŞİM: Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi: Yalı Mahallesi - 6445 Sokak No:23 Atakent-Bostanlı – Tel:0232.330 64 04 – Aralık ayı gösterileri için davetiye edinmek gerekiyor. Ocak ayı ile birlikte biletli süreç başlayacak)

Yazarın Tüm Yazıları