"Öldürmeyen yara güçlendirir"

Öldürmeyen yara güçlendirir

Fenerbahçeli futbolcu Uğur Boral, Fenerbahçe camiasının yaşanan bu süreçten güzel bir şekilde çıkacağını ümit ettiklerini söyledi.

Haberin Devamı

Futbolcular Uğur Boral ile Bekir İrtegün, sarı-lacivertli takımın antrenmanı öncesinde Can Bartu Tesisleri'nde basın toplantısı düzenledi. Uğur, futbol tarihinde ilk kez, ikinci kez sezon açtıklarını ifade ederek, “Bunu da görmek varmış kaderimizde. Daha önce güzel bir sezon açılışı yapmıştık, lig ertelendi. Burada karakterli futbolcuların katılımıyla tekrardan zor da olsa güzel bir antrenman ortamı oluşturduk. Fenerbahçe futbol takımı herkesin medyadan takip ettiği gibi yıkılmamıştır, en iyi şekilde çalışmalarına devam etmektedir. Bunun bütün Fenerbahçe camiası tarafından bilinmesini istiyoruz. Biz futbolcular olarak en iyi karakteri göstereceğiz. Şu anda mükemmel bir şekilde antrenmanlar devam ediyor” dedi.

Bir basın mensubunun, “Bu olaylarla ilgili neler düşünüyorsunuz, futbolcular olarak aranızda neler konuşuyorsunuz” şeklindeki soruyu da Uğur, şöyle yanıtladı:

“Politik konuşmazsak eğer; bizleri etkilemediğini söylemek kesinlikle gerçekçi olmaz. Bu olay Fenerbahçe üzerinden yürüdüğü için, tabii ki etkilendik. Antrenman dışında arkadaşlarla biraraya gelip, 'acaba ne olur' diye değerlendirmeler yapıyoruz. Fenerbahçe'nin büyük bir camia olduğunu ve Fenerbahçe'nin bu olaydan mükemmel bir şekilde sıyrılabileceğini konuşuyoruz. Herkesin inancı bu yönde. Hocamız, futbolcular ve yöneticiler kenetlenmiş durumdayız. Bu süreci en az hasarla atlatmaya çalışıyoruz. O yüzden futbolcular olarak üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Herkes bize ne olacağını soruyor, inanın biz de bilmiyoruz. Ortadaki belirsizlik, asıl bizi yaralayan bu. Ne olacağını bilememek bizi üzüyor. Giden oyuncularımız oldu, yapılamayan transferler oldu. Bunlar çok üzücü. Bu olaylar Fenerbahçe'ye büyük yara vermiştir. Ama Fenerbahçe çok büyük camiadır. Tarihin en büyük operasyonu denilen bu operasyonda, insanlar tarihin en büyük kenetlenmelerinden birini görmüştür. Fenerbahçe camiası bu mesajı Türk halkı ve dünyaya göstermiştir. Fenerbahçe camiasının bu korkunç ve kötü süreçten güzel bir şekilde çıkacağını ümit ediyoruz.”

Haberin Devamı

Uğur Boral, Fenerbahçe'nin iki kez şampiyonluğu ucundan kaçırdığının hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

Haberin Devamı

“Bir şeyler oluyorsa neden o zaman olmamıştı? Eğer futbolcular satın alınmış olsalardı, son maçlarda olurdu. Futbolcuların emeğinini karalamak çok basit, ülkemizde daha da basit. Bunlar üzücü senaryolar. Daha önce kaçan şampiyonluklarda çok üzülmüştüm, ancak bu şampiyonlukta çok sevinmiştim. Çünkü şampiyonluğu emeğimizle kazanmıştık. Ben size bir sürü maç sayabilirim, zorluklarla son dakikalarda kazandığımız. İnsanlar bu maçları düşünerek, bu senaryoları bir kez daha gözden geçirsinler.”

“FUTBOLCUNUN MAÇI SATABİLECEĞİ AKLIM HAYALİM ALMIYOR”

Haberin Devamı

Bir futbolcunun, 90 dakika sahada kalarak bir maçı satabileceğini düşünemediğini ifade eden Uğur, “Ben bir futbolcunun 10. dakikada, 15. dakikada kırmızı kart görmediği sürece, bir maçı satabileceğini sanmıyorum. Benim aklım hayalim almıyor. Ne yapabilir mesela? Futbolcu sahaya çıktığında futbol oynamak ister. Bu bizim çocukluktan gelen aşkımızdır. Bir futbolcunun sahaya çıktığında maçı satabileceğini düşünemiyorum. Bu ancak 10. dakikada kırmızı kart görmekle olabilir. Ancak bu şekilde maç satılabilir. Hiçbir futbolcu zaten içeride değil, demek ki asparagas haberlerle bazılarının telefonda yanlış konuşmaları, espriyle karışık konuşmaları nedeniyle konuşulan şeylerdir. Gerçekçi bir şey yok, yapılan konuşmalardan dolayı bu senaryo ortaya çıkmıştır. İnşallah inanıyorum ki, Fenerbahçe bu senaryo içinden aklanarak çıkacaktır. Aklandığı zaman da herkes şunu bilsin; Fenerbahçe suçsuzdur” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Uğur, takımdaki yabancı futbolcuların bu konuda neler düşündüğünün sorulması üzerine, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Herkes şu anda iyi bir şekilde devam ediyor. Örneğin, herkes Niang'ın gideceği ile ilgili konuşuyor. Ben onunla konuştum, 'yok böyle bir şey' dedi. Şu an bir belirsizlik var, bu önümüzü görmemizi engelleniyor. Yabancılar bu kaosa alışık değil. Biz Türkiye'de kaosla beslenen insanlarız. Onların ileride olabilecek bazı davranışlarını da yargılamamak gerekir. Şu anda tek gerçek, herkesin tek bir yumruk olduğudur. Kaptan Alex'ten, Güiza'ya kadar yabancılar da hepsi bir kenetlenme içinde. Belirsizlik sona erdiğinde, yabancılar da biz de çok rahatlayacağız. Bu olay bizi tek yumruk haline getirdi, inşallah bir yumruk halinde devam edeceğiz.”

Haberin Devamı

“EMRE'YE TEPKİ GÖSTERİLMESİ SAÇMALIK”

Takım arkadaşı Emre Belözoğlu'na, Estonya maçında bazı taraftarların tepki göstermesiyle ilgili yorumda da bulunan Uğur, bunu talihsizlik olarak değerlendirerek, “O yuhalayanların futbolseverler olmadığını düşünmüyorum. O zaman milli maç Fenerbahçe'nin stadında oynandığı zaman Galatasaraylı futbolcular gelmesin. Beşiktaş'ın stadında oynandığında, ikisi de gitmesin. Böyle bir saçmalık olamaz. İnanamıyorum bu yaşananlara. İnsanlar milli takım kaptanını yuhalıyorlar, inanın çok kahroldum. Beni Emre maça çağırdı gidemedim, yaşanan olaylardan dolayı. Ligler ertelendi, bizler futbolu çok özledik, açlık çekiyoruz. İnsanlar da o halde olmasına rağmen, hala köstek oluyorlar. Bunu bilinçli olarak yapıyorlar, bu insanları kınıyorum. Bunların statlarda yeri yok. İnşallah tespit edilirler ve bir daha statlara gelemezler” diye konuştu.

BEKİR: “ÖLDÜRMEYEN YARA GÜÇLENDİRİR”

Fenerbahçeli futbolcu Bekir, zor bir süreç yaşadıklarını kaydederek, futbolcular olarak bu dönemde bütün olumsuzlukları bir tarafa bırakıp, yeni sezona kuvvetli girmenin çabası içinde olduklarını söyledi.

Bu ortamda herkesin üzerine düşen görevini yaptığını anlatan Bekir, “Müthiş bir kenetlenme içindeyiz. Bu süreçten daha kuvvetlenerek çıkacağız. Taraftarlarımız bizi özveriyle destekliyor, desteklerini arkamızda hissediyoruz. Bu destekten güç alıyoruz. Müthiş bir şekilde kenetlendik. İnanıyorum ki, sezona çok iyi başlayacağız” dedi.

Bekir, geçen sezon futbolcular olarak çok zor maçlar oynadıklarını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizi hayal kırıklığına uğratan da buydu. O kadar zor maçlar yaşadık ki, bunları birbirinden ayıramadık bile. Bir Gaziantepspor maçı var, inanılmaz zordu. Bucaspor maçını çevirmiştik. Bu iddialar saha içine ne kadar yansıdı, biz bunu çözemiyoruz. Son maçta dahi oyun biraz uzasaydı sıkıntı yaşayabilecektik. Yeni bir sezona başlıyoruz. Bizim bir çok ümidimiz hayalimiz vardı, Şampiyonlar Ligi'ni düşünüyorduk. Ama ansızın her şey tersine döndü. Sonra zorlu bir süreç başladı. Burada duruş çok önemliydi. Biz camia olarak bu duruşu en üst seviyede göstermeye devam edeceğiz. Ne kadar emeğimizin olduğunu sadece biz değil, herkes takdir ediyordur. Kolay değildir 17 maçta 16 galibiyet almak. Buna bile laf söylendi, yorumlar yapıldı. Ama biz her maça inanarak kenetlenerek çıkmıştık. Bizim en çok zorumuza giden, üzen bu konulardı. Takımda inanılmaz derece özveri vardı. Öldürmeyen yara daha da kuvvetlendirir misali, biz daha çok kuvvetlendik ve hatta birbirimize çok daha fazla yakınlaştık. Şu maçların en yakın zamanda başlamasını arzu ediyoruz ki, kendimizi tekrar, tekrar ispat edelim.”

Başkan Aziz Yıldırım için “Fenerbahçe için büyük bir şanstır, büyük işler başardı” denildiğini hatırlatan Bekir, “Böyle bir insan için haber yapılırken, bazı şeylere dikkat edilmelidir. Onur kırıcı, birkaç başlık, fotoğraf yayınlanmamalıydı. Ben spor müdürü olsam buna kesinlikle izin vermezdim, benden izin alınmadan yapılsaydı da gereğini yapardım” ifadesini kullandı.

Bekir son olarak, Emre Belözoğlu'na milli maçtaki tepkiyi de de değerlendirerek, “Seviyemizi yükseltmemizin zamanı gelmedi mi? O an sahada A Milli Takım, başka bir milli takımla oynuyor. O ıslıkları susturmak için neden bir şey yapılmadı” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: