ANKARA HABERLERİ

ODTÜ mimarlığa çağdışı suçlaması

Deniz GÜREL
20.09.2008 - 00:00 |Son Güncelleme :

CHP’li Güleken’in "ODTÜ’nün imar sorunlarının 15 yıldır çözülmeyip aniden gündeme gelmesinde Gökçek’in ODTÜ’nün çağdaş düşünce ve duruşuna karşı bir husumeti söz konusu mudur?" sorusuna Gökçek tartışılacak bir yanıt verdi.

Deniz GÜREL

ODTÜ’nün imar sorunuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Fazıl Güleken’in verdiği soru önergesine Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tartışılacak yanıtlar verdi. Güleken’in, "ODTÜ’nün imar sorunlarının 15 yıldır çözülmeyip aniden gündeme gelmesinde Büyükşehir Belediyesi’nin ve Gökçek’in ODTÜ’nün çağdaş düşünce ve duruşuna karşı bir husumet söz konusu mudur?" sorusuna, Gökçek, "ODTÜ Mimarlık Fakültesi ve Şehir Plancıları Bölümü’nün düşünce ve davranışlarının çağdaş olduğuna katılmıyorum. Yurtdışına baktığımızda çağdaşlık adına ne varsa, bilirkişilik yapan ODTÜ öğretim görevlileri bunun tam tersini yapmaktadır" diyerek cevap verdi.

TBMM ve diğer kuruluşlara gösterilen anlayışın ODTÜ’ye gösterilmediğine dair soruya Gökçek, "ODTÜ’ye yardımcı olmak için Rektör Ural Akbulut, Melih Gökçek tarafından defaatle ikaz edilmiş son kez kendilerine yazılı bildirim yapılmasına rağmen cevap verme nezaketinde bile bulunulmamıştır. ODTÜ tarafından cevap bile verilmemiştir. Uzlaşmaya yanaşmayan taraf ODTÜ’dür" karşılığını verdi.

Eymir halkın olacak

Güleken’in "ODTÜ’lü bilirkişilerin raporlarının ve Ankara suyu ile ilgili ODTÜ’nün açıklamalarının ODTÜ’ye kesilen cezalarla bir ilgisi var mıdır?" sorusuyla ilgili Gökçek, "Belediyemizin imar kanununa aykırı uygulamaları yoktur. ODTÜ İmar kanununda olmayan ancak kendi yorumlarına dayalı hususları hukuk anlayışı olarak ileri sürmektedirler. Böyle bir yaklaşım sapla samanı birbirine karıştırmak gibi bir anlam taşır. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir" dedi.

Çok tartışılan ODTÜ’ye ait Eymir Gölü’ne yönelik, "Büyükşehir Belediyesi’nin yıkım ve ceza kararında Gökçek’in Eymir Gölü’ne tasarruf etme isteği neden olmuş mudur?" sorusunu da Gökçek şöyle yanıtladı:

"Eymir gölü halkındır ve yeni yaptığımız planla tamamen halka ait olacaktır. Kaldı ki kıyı kanununa göre göle 100 metre mesafenin halka kapatılması yasaktır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ODTÜ mimarlığa çağdışı suçlaması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Haziran 2020, Salı
 • İmsak
  03:23
 • Güneş
  05:15
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:48
 • Akşam
  20:19
 • Yatsı
  22:02
Sayfa Başı