ANKARA HABERLERİ

ODTÜ eyleme hazırlanıyor

Deniz GÜREL
16.09.2008 - 00:00 |Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçen hafta ODTÜ’yle ilgili Çankaya Meclisi’nin imar planını reddetmesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ’den yol geçireceği açıklaması ODTÜ’lüleri harekete geçirdi. ODTÜ’de yarın üniversitenin açılışıyla birlikte bir protesto eylemi düzenlenecek.

Deniz GÜREL

BÜYÜKŞEHİR Meclisi’nin Çankaya Belediyesi’nin ODTÜ planını reddetmesiyle tam anlamıyla imarsız kalan ODTÜ, eyleme hazırlanıyor. Üniversitenin resmi açılış günü olan yarınki eyleme katılımın büyük olması bekleniyor.

ODTÜ Mezunları Derneği’nin önderliğinde Büyükşehir Belediyesi’ni ve Başkan Melih Gökçek’i protesto edecek ODTÜ’lüler kampüs içindeki Üçlü Amfi önünde buluşacak ve Kemal Kurdaş Salonu’na kadar yürüyüş yapacak.

Eylemin kesin saatinin yapılacak yönetim kurulu toplantısı sonrasında bugün açıklayacaklarını söyleyen ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Himmet Şahin, "Gökçek’in ODTÜ’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için toplanacağız" dedi.

Gökçek’in politik bir şovla bahaneler üreterek ODTÜ’yü zor durumda bırakmaya çalıştığını iddia eden Şahin şunları söyledi:

Önce metroyu bitirsin

"Çankaya Belediyesi, ODTÜ’nün planı üzerinde 6-7 yıldır çalışıyordu. Nihai sonuca gelip, onay için Büyükşehir’e 1/1000’lik planı havale etti. Ama Büyükşehir Belediye Meclisi bahaneler üreterek bu planı iptal kararı aldı. Gökçek’in ODTÜ üzerinde oluşturmaya çalıştığı yeni planlama ve arazi rantı mahkemeler tarafından reddedildi, bu da reddedilecektir.

ODTÜ’nün kampüs alanı üzerinden yol geçirmek, büyük arazilerden başka amaçlı rant yönüne dönüştürme çabaları bizleri rahatsız etmekte. Melih Gökçek ’Trafiği rahatlatacağım büyük ihtiyaçtır’ diyorsa önce Eskişehir yolundaki metroyu bitirsin. Söylediği amacın altında başka düşler barındırıyor. ODTÜ’nün yıllarca siyasi duruşuna karşı Gökçek’in zaten bir tepkisi vardı. ODTÜ’yü reddeden bir yapı tabi ki ODTÜ’ye karşı savaş açması bizleri şaşırtmadı. Biz ODTÜ’yü koruma mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz."

Peşini bırakmayız

Meclis’in ODTÜ planını reddetmesine Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz’dan da sert bir açıklama geldi. Konuyu mahkemeye taşıyacaklarını belirten Eryılmaz şunları söyledi:

"Çankaya Belediyesi onlarca kamu kuruluşunun ruhsatsız binalarını ruhsatlandırmayı parça parça yapmıştı. Bunların içinde Bilkent ve Hacettepe gibi Ankara’nın yüz akı üniversiteler de var. Öyle ki, ODTÜ ile ilgili ruhsat işlemleri de son aşamaya gelmiş, hatta Çankaya Belediye Meclisi işin nihai çözümüyle ilgili kararı da almıştı. Gökçek ise her zamanki gibi tekere çomak sokarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nde planı iptal ettirdi. Gökçek’in amacı Eymir Gölü’ne ve ODTÜ’nün yüzde 40’ına el koymaktır. Görevi üniversitelerin işini kolaylaştırmak olan birisinin üniversitelerin önüne en büyük engel olarak çıkması ne hazin bir çelişki. İlle ’ODTÜ’nün içinden yol geçireceğim’ diyen Gökçek’e, ODTÜ’nün içinde zaten Anadolu Bulvarı’nın, orada yol için ayrılmış bir alan olduğunun hatırlatılması gerekiyor. Çankaya Belediyesi, Büyükşehir’in emrivaki tutumuna karşı konuyu adli mercilere götürecek ve Gökçek’in peşini bırakmayacak."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ODTÜ eyleme hazırlanıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Haziran 2020, Salı
 • İmsak
  03:23
 • Güneş
  05:15
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:48
 • Akşam
  20:19
 • Yatsı
  22:02
Sayfa Başı