ANKARA HABERLERİ

ODTÜ’de Gökçek’e karşı türkülü eylem

Özün YENİAY
23.07.2008 - 00:00 |Son Güncelleme :

ODTÜ’lüler Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ’deki birçok binanın ruhsatsız olduğunu iddia etmesi ve yıkılması gerektiği sözleri üzerine dün büyük bir protesto gösterisi düzenlediler.

Özün YENİAY

ODTÜ’lüler önce Fizik Bölümü önünde toplandılar. Sloganlar atarak postane önüne giden öğrenciler Melih Gökçek’e yazdıkları şarkıyı seslendirdiler ve "Arsenikli sudan sarhoş olmuş olan Gökçek o suyla yüzünü yıkayıp ayılmalı" dediler.

Basın açıklaması yapan ODTÜ’lü öğrenciler, açıklamada ODTÜ’nün çoğu binasının kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılacağı açıklamalarının hayretle ve öfkeyle izlendiğini söyledi. Açıklamada, "Kentsel Dönüşüm adı altında Ankara’yı yağmaya açan, halka zehirli su vermekten çekinmeyen Gökçek böylece ’pervasızlıklarına’ bir yenisini ekledi. ODTÜ arazisinin bir kısmı birinci derece sit alanı ilan edilmiştir. Büyükşehir Belediyesi ’halka açma’ söylemi altında ODTÜ arazisinden pay istemekte, mevzu bahis arazi piyasalara teslim edilip bir rant noktası haline getirilmek istenmektedir" denildi. Açıklamada, Melih Gökçek’in "sert bir kayaya" çarptığı ifade edilerek, "ODTÜ’yü asla teslim etmeyeceğimizi bildirmeyi bir borç biliriz" görüşüne yer verildi.

Düşmanca yaklaşıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ve Ankara Milletvekili Nesrin Baytok da eylem alanında bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ateş, ODTÜ’ye destek olmak amacıyla eylem alanına geldiklerini belirtirken, "Gözünü ODTÜ’ye diken zihniyeti anlamıyoruz. Melih Gökçek, medrese zihniyeti bulunan, bunun dışındaki zihniyete düşman. Gökçek, Ankara’nın suyu konusunda kendi yalanına ortak etmeye çalıştığı ODTÜ’ye karşı düşmanca yaklaşıyor. Kendisi hukuku uyguladığını söylüyor. Bu hukuka da yasalara da karşıdır, şov yapıyor" dedi. Ateş’e bir gazetecinin ODTÜ Rektörü Prof Dr. Ural Akbulut’un isminin CHP ile anılması nedeniyle bu durumun yaşandığını iddia edildiğini hatırlatması üzerine Ateş, böyle bir şeyi akıl dışı olarak nitelendirdi.

Herkes oradaydı/images/100/0x0/55ea7e62f018fbb8f88399ae

Yüzlerce öğrencinin, çok sayıda mezunun ve akademisyenin de katıldığı yıkımı protesto için düzenlenen eylemde şenlik havası vardı. Öğrencilerin eylemine güvenlik görevlileri de hiçbir şekilde müdahale etmedi. Yarın Büyükşehir Belediyesi önünde 16.30’da buluşmak için sözleşen yüzlerce ODTÜ’lü sessiz bir şekilde dağıldı. Eyleme katılan yabancı uyruklu öğrencilerin ve öğretim üyelerinin de olması dikkat çekti.

Belediye başkanına hiç yakışmadı

ODTÜ
Elektrik Mühendisliği 81 yılı mezunları Neşe Sayar ve Tarık Kemal Oğuz yıkım kararıyla ilgili şunları söylediler:

"Böyle bir proje hayata geçemez. Melih Gökçek’in yaptığı çok çirkin bir harekettir. İşine gelene göz yumuyor, işine gelenin burnundan getiriyor. Menfaati açısından her alana saldırıyor. Bir belediye başkanı olarak Melih Gökçek’in sorumluluğunu bilmesi gerekir. Yıkmak yerine yapmayı tercih etmelidir. Ankara’ya arsenikli su içireceğine ya da ODTÜ’yle uğraşana kadar diğer kaçak yapıların peşine düşebilir."

Gökçek’e özel beste

ODTÜ’lü gençler fizik binasının ve kampüsteki PTT’nin önünde toplanarak Melih Gökçek için besteledikleri şarkıyı söylediler. Drama Köprüsü türküsünü Gökçek için uyarlayan öğrencilerin bestesi ise şuydu:

ODTÜ kapısı Gökçek

Dardır geçilmez bre Gökçek, dardır geçilmez

Çetindir gençleri Gökçek, sana yol vermezUral’dan geçilir Gökçek

Bizden geçilmez, bre Gökçek, bizden geçilmez

Suyun arsenikli Gökçek, bir tas içilmezODTÜ öğrencisini Gökçek

Koyun mu sandın bre Gökçek, koyun mu sandın

ODTÜ’yü yıkmayı Gökçek oyun mu sandın


ODTÜ ormanını Gökçek

Bahçen mi sandın bre Gökçek, bahçen mi sandın

Çalıp çırpmayı bre Gökçek, kolay mı sandın


ODTÜ bizimdir bizim kalacak

ODTÜ’lülerin eylemleri sırasında attıkları sloganlardan bir kaçı şöyleydi:

ODTÜ burada Gökçek nerede?

Tüccarsın sen Gökçek

Melih Gökçek istenmiyorsun

ODTÜ’lü öğrenciler koyun değildir

Eymir bir Gökçek gölü değildir

Eymir Gölü manzaralı lüks villalar- Gökçek Emlak

Eymir Gölü canavarı

Gökçek belasını ODTÜ’den bulacak

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ODTÜ’de Gökçek’e karşı türkülü eylem haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Mayıs 2020, Pazartesi
 • İmsak
  03:30
 • Güneş
  05:19
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  20:12
 • Yatsı
  21:53
Sayfa Başı