GeriFutbol Novi Pazar'ı yıldıramadılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Novi Pazar'ı yıldıramadılar

Novi Pazar'ı yıldıramadılar
refid:20509979 ilişkili resim dosyası

Fenerbahçe'in kardeş ilan ettiği Sırbistan Süper Ligi’nin tek Boşnak kulübü FK Novi Pazar, üst ligde geçirdiği ilk sezonda bitime iki hafta kala kümede kalmayı garantiledi.

Ekonomik sorunlar, deplasmanda maruz kalınan ırkçı saldırılar, Türk bayrağı açıldı diye alınan saha kapatma cezaları, kulübün taraftarlarının çoğu zaman sebepsiz yere hapse atılması... Bunların hiçbiri, 83 senelik tarihinde ilk kez Sırbistan Süper Ligi’nde mücadele eden FK Novi Pazar'ı yıldıramadı...

İlk Hürriyet duyurdu

Novi Pazar, Osmanlı Devleti’nin son sancağının kaldığı Sancak Bölgesi’nin Sırbistan tarafında kalan, buna rağmen Boşnak ve Müslüman nüfusun yüzde 95’lik dilimi oluşturduğu bir şehir... Ve bu kentin takımı, Süper Lig’deki ilk sezonunda 25 puanla kümede kalmayı başardı. Şimdi dilerseniz, hem ikinci ligdeyken hem de Süper Lig’deki maçlarında HÜRRİYET’in yalnız bırakmadığı FK Novi Pazar’ın, yakın geçmişine, Fenerbahçe ile kardeşliğine ve ligde kalma hikayesine kronoloji olarak göz atalım...

TARİH: 15 Haziran 2011

FK Novi Pazar, Sırbistan İkinci Ligi’ndeyken, sezonun son haftasında FK Zemun ile karşılaştı. Maçı 2-1 kazanan Novi Pazar, üçüncü olsa da, sezon sonunda BASK Kulübü’nün ligden çekilmesi sonrası Süper Lig’e yükselme hakkı kazandı. Hürriyet bu maçı yabancı basından takip eden tek gazeteydi.

TARİH: 13 Ağustos 2011

Süper Lig’e çıkıldıktan sonra büyük gün gelip çattı. Novi Pazar tarihindeki ilk Süper Lig maçına Partizan deplasmanında çıktı. Mavi beyazlıların ilk 11’inde sahaya çıkan 10 futbolcu, daha önce ışıklandırması olan bir stadyumda maç yapmamıştı. Mücadele Partizan’ın 5-0 üstünlüğüyle tamamlandı.

TARİH: 3 Ekim 2011

FK Novi Pazarlı taraftarlar, Partizan ile kendi sahalarında oynadığı kupa maçında Türk bayrağı açınca, kulüp saha kapatma cezası aldı. Bunu sosyal medyadan öğrenen Fenerbahçeliler, Kadıköy’deki İstanbul BŞB maçında ‘Kalbimiz seninle Novi Pazar’ pankartını açtı. Novi Pazarlılar buna 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndaki maçlarında açtıkları, “Şehitler onurumuz, Türkiye gururumuz” pankartı ile cevap verdi.

TARİH: 3 Mart 2012

Novi Pazar kökenli biri olarak, benim de yakından ilgilendiğim ve en başından geldiği noktaya kadar katkı sağladığım kardeşlik, bir ziyaretle perçinlendi. FK Novi Pazar, ligin ikinci devresindeki ilk maçında Partizan’ı ağırlarken, ben de Genç Fenerbahçeliler & 1907 Gençlik grubundan 17 taraftara hem rehberlik etmek hem de elimden geldiğince yardımcı olmak için kafileye katıldım. Müthiş geçen maç 1-1’lik eşitlikle bitti ve mavi beyazlılar için büyük bir dönüm noktası yaşandı.

TARİH: 7 Nisan 2012

Fenerbahçe taraftarlarının ziyaretinden sonra başarılı sonuçlar alan Novi Pazar’ın taraftarları, iade-i ziyarette gecikmedi. Fenerbahçe’nin 2-0 kazandığı Medical Park Antalyaspor maçında mavi beyazlı taraftarlar da tribündeki yerini aldı. Kardeşlik en başta hesaplanamayacak boyutlara ulaştı.

TARİH: 5 Mayıs 2012

Sırbistan Süper Ligi’nde sezon boyunca taraftarlarının tribünde açtığı Türk bayrakları nedeniyle 3 iç saha maçını seyircisiz oynayan Novi Pazar, 28. Haftada Sloboda’ya konuk oldu. Mavi beyazlılar ligin bitimine 2 hafta kala, ikinci devrede topladığı 14 puanla (toplam puan 25) düşme hattının bir basamak üzerinde yer alıyordu. FK Novi Pazar, Sloboda’ya 3-0 yenilse de, düşme potasındaki rakibi Borac’ın Rad’a 2-1 kaybetmesi sonrası, ikili averajla kümede kalmayı garantiledi.

Şimdi tek istek: Hazırlık maçı

Yaşanan bu önemli olayın ardından, gerek sosyal medyada, gerekse taraftarlar arasında tek bir konu gündeme geldi. Hem Fenerbahçeli, hem de Novi Pazarlı taraftarlar, bu yaz yapılacak hazırlık kampında, kardeş kulüplerin birbiriyle bir hazırlık maçı yapmasını arzuluyor.

"Formalarını Fenerium’da istiyoruz"

Bunu sağlamak için her türlü fedakarlığa hazır olduklarını dile getiren Fenerbahçeli taraftarlar ayrıca, “FK Novi Pazar formalarının Fenerium’da belirli bir miktarda satılmasını istiyoruz. Kardeşlerimize bu şekilde katkı sağlamak bizi çok mutlu edecektir” görüşünde birleşti.

"Pilot takımımız olsun"

Çok sayıda taraftarlar ise, sarı lacivertli takımda forma giyen A2 ve genç takımdaki yetenekli oyuncuların, belirli dönemlerde Novi Pazar’a kiralanabileceği ve Novi Pazar’ın Fenerbahçe’ye pilot takım olabileceğini dile getirdi.

"Sırbistan’ın Fenerbahçesi’dir Novi Pazar"

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da FK Novi Pazar’ın ilk sezonunda kümede kalmasını#NoviPazarYıkılmaz hashtag’i ile kutlayan Fenerbahçe taraftarları şu yorumlarda bulundu:

@Emrecaliik: Sırbistan’ın Fenerbahçe’sidir Novi Pazar.

@serdaruluoglu: Dillerimiz farklı olsa da, tek din, tek millet, tek ırk, tek renk, tek takımız.

@sametyener: Memleketimin takımıyla ne kadar gurur duysam az. Büyük başarılar bekliyoruz.

@selcukdurmaz_: Novi Pazar her zaman göremediğimiz ama hep seveceğimiz kardeşimizdir.

@AliMericAkgun: Bir çift göz gibi kardeşliğimiz. Aynı yöne bakar, aynı anda güler, aynı anda ağlarız.

@hasansert07: Artık kalbimiz Novi Pazar için de atıyor. 80 Osmaniye, 81 Düzce, 82 NOVİ PAZAR!

@alperen_gunes: Bu güzel takımın, Sırbistan’daki varlığını devam ettirmesini tüm kalbimle dilerim.

@TugayHosaf: Koca memlekette bulamadığımız dostu, Sırbistan’da bulduk; Novi Pazar!

@IsaDemirci: Novi Pazar ligde kalınca, Fenerbahçe şampiyon olmuş kadar sevindim.

@HakanOrman: Sırp Ligi’nin en muteber SANCAĞI düşmedi! Başarılar Novi Pazar.

False