Noam Chomsky ne diyor?

BİRGÜN dikkatle okuduğum iyi bir gazete. 10 Mart 2010 tarihli sayısında, Tanju Arman’ın ABD’li siyaset uzmanı ve dilbilimci Noam Chomsky ile yaptığı bir söyleşi yayımlandı.

Haberin Devamı

Noam Chomsky benim 1973’ten bu yana tanıdığım bir düşünür yazar. Türkçeye henüz çevrilmediğini sandığım “Problems of Knowledge and Freedom” (Fontana/Collins) adlı kitabını 1974 yılında Ülker’e armağan olarak almışım. Türkçe adı: “Bilgi ve Özgürlük Sorunları”.

* * *

Tanju Arman soruyor: “Türkiye şu sıralar Ergenekon davasında Tekel işçileri ve destekçilerinin protestolarına kadar ilginç evrelerden geçiyor. Din bazlı muhafazakâr iktidar partisi Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde ilk kez ‘dokunulmaz’ bir orduyu darbe girişimleri konusunda sorgulayabiliyor. Sizinle darbe konusunu ele almak istiyorum.”

Noam Chomsky yanıtlıyor: “Hükümetin din bazlı olduğu kesin ama muhafazakâr olarak tanımlanmalarını ilginç buluyorum. Zira laik hükümetlerden daha yenilikçi oldukları bir gerçek.”

Özdemir İnce araya giriyor: Noam Chomsky Türkçeye çevrilen bir kitabının yayımlanmasıyla ilgili olarak açılan davada tanıklık yapmak üzere birkaç yıl önce Türkiye’ye gelmişti. Dava, sanırım, “Amerikan Müdahaleciliği” (Aram Yayıncılık) adlı kitabının sunum bölümüyle ilgili olarak açılmıştı. Dava konusu Kürt sorunuyla ilgili görüşlere dayandırılmıştı. Noam Chomsky gibi dünya sorunlarıyla ilgilenen düşünürler, ne yazık ki, yüzeysel bilgilerine karşın kendilerine sorulan her konuda, kendi ilkelerinden yola çıkararak hiç çekinmeden konuşurlar. Tıpkı Tanju Arman’ın sorduğu sorulara verdiği cevaplar gibi. Ki bu cevaplar Irak için de Güney Amerika ülkeleri için de geçerlidir.

* * *

Noam Chomsky’nin sandığı gibi, AKP hükümeti, Türkiye’nin gelmiş geçmiş bütün laik hükümetlerinden daha yenilikçi mi? Noam Chomsky’ye göre sorunun yanıtı: Evet!

Tıpkı bizim, demokrasi deyince, “Kahrolsun ordu!” diye bağıran İkinci Cumhuriyetçi naylon demokratlar gibi konuşuyor.

Biraz daha aşka gelse imam hatip okulları ile Gülen kolejlerini dünyanın en donanımlı, en fikri ve vicdanı hür okulları olarak ilan edecek! Seçim sisteminin en adil seçim sistemi olduğunu, aslında yüzde 10 barajının yüzde 20’ye çıkartılması gerektiğini söyleyecek. Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’ni naylon demokrasi adına muzır ilan edecek. Rahmetli Turhan’ın karikatüründe olduğu gibi cumhuriyetin çağdaş kadınına “kadın”, türbanlı kadına “özgür kadın”, çarşaflı kadına ise “çok özgür kadın” tanımlaması yapacak.

Chomsky üstadımız, yenilikçilik konusunda üçüncü dünya aydınlanmasına katkıda bulunayım derken neredeyse umreye giden zümreye katılacak! Demek, AKP hükümeti bütün laik hükümetlerden daha yenilikçi ha!? Bütün bu zırvalar Noam Chomsky adlı ölümlü ile fotoğraf çektirmek için değilse, üstada yanlışını göstermek zorundasınız. Yoksa paylaşırsınız!

Yazarın Tüm Yazıları