NİĞDE HABERLERİ

Niğdeli Vatandaşlar Dilencileri İstemiyor

IHA
28.07.2015 - 15:55 |Son Güncelleme :

polis ekiplerince alınan dilenci zabıta arabasına bindirilerek götürülüyor

IHA

Niğde’de son aylarda dilenci sayısında artış yaşanıyor. Özellikle kent merkezi dışında kendilerine ait araçlarda ve çadırlarda konaklayan dilenciler, öğlen saatlerinde ve akşamüzeri cadde ve sokaklara çıkarak dileniyorlar. Yanlarında bulunan küçük çocukları işlerine alet eden dilenciler duygu sömürüsü yaparak vatandaşların zaafından yararlanıyor. Esnaf ve vatandaşlar bu duruma tepki göstererek: “ her gün aynı insanlar gelerek para istiyor. Müşterilerimizi rahatsız ediyorlar. Biran önce bu durama bir çözüm bulunmalı. Çünkü dilencilerin Niğdeyi istila etmesi yakın” dediler. Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’da artış gösteren dilencilik olaylarını Valilik olarak yasaklamıştı. Vali Balkanoğlu; "Dilencilik suretiyle yardım isteyenlere Ordu’da geçit vermeyeceğiz. Kanunda zaten bu yasak, genelgemiz olacak" demişti. Vatandaşlar şimdi aynı uygulamayı Niğde Valisi Necmeddin Kılıç’tan da bekliyor. Vatandaşlar, Ordu örneğini göstererek, “böyle önlemler alınabiliyorsa, dilenmek yasaksa, Niğde’de uygulansın” ifadelerini kullandılar.
İl merkezinde cami önlerinde, Niğde’nin işlek caddeleri ve ara sokakları mesken tutan dilenciler, cadde ve sokaklarda bulunan iş yerlerini tek tek dolaşarak duygu sömürüsü yapıyor. Para almayan dilenciler, bazen müşterilerin yanında esnaflarla kavgaya ettikleri de oluyor" dedi. Esnaflar ise: “İş yerlerimizde müşterilerimizi de rahatsız ediyorlar. Kapıdan kovuyoruz. Adeta pencereden giriyorlar. Yanlarına aldıkları küçük çocukları da istismar ediyorlar. Müşterinin yanında kavga ediyoruz” diye tepki gösterdiler.
Zabıta Müdürlüğü ekipleri şikayetler üzerine her gün dilencilere göre operasyon düzenliyor. Cadde ve sokaklardan tek tek toplanan dilenciler, zabıta karakollarına getirilerek burada haklarında Kabahatler Kanunu’na göre cezai işlem yapılıyor. Daha sonra serbest kalan dilenciler, tekrar dilenmeye başlıyor. Zabıta ekiplerinin Niğde’de ortalama günde 20 tane dilenci topladıkları belirtildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Niğde haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Niğde ilinden Niğdeli Vatandaşlar Dilencileri İstemiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Niğdeli Vatandaşlar Dilencileri İstemiyor haberi güncellenecektir.

NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2021, Çarşamba
 • İmsak
  05:53
 • Güneş
  07:13
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  18:36
 • Yatsı
  19:52
Sayfa Başı