"Ece Sükan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ece Sükan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ece Sükan

New York’ta moda yine karlar altında

New York’un en büyük karnavalı sayılabilecek moda haftasında başroller yine değişmedi: Kar fırtınası, trafik çilesi, Hollywood ünlüleri geçidi, değişen defile mekânları ve değişmeyen ‘en iyi koleksiyon hangisi’ tartışmaları.

Wang uğruna yollara düşmek

Alexander Wang moda haftasının en güçlü koleksiyonlarından birine imza atarken, defile için seçtiği mekân yüzünden editörlerin fena hışmına uğradı.
Manhattan sınırlarıyla yetinmeyen Wang, Brooklyn Navy Yard’a taşıdığı şovu için tüm davetlileri önce trafikte, sonra deniz otobüsünde helak etti. 1.5 saat süren yol sonrası varılan mekânın bir karakutudan ibaret olması, kapkara bir mekânda gerçekleşen 14 dakikalık bir şov için onca yola gidilmesi insanları daha da çileden çıkardı. Fakat koleksiyon yollarda helak olmaya değdi. Sportif siluetleri keskin formlar ve katmanlarla harmanlaması hayatta kalmaya çalışan modern savaşçılar görüntüsü vermişti ve çok güçlüydü.

Putin’e sevgilerle!

Alexander Wang’ın Rusya’nın anti-gay yasasını protesto amaçlı ön sırada oturanlar için hazırladığı P-6 bereler, moda haftasının belki de en şık, en tavırlı hareketiydi. Bereler birkaç dakika içinde başta Anna Wintour’un kızı Bee Shaffer olmak üzere pek çok davetlinin kafasındaydı. Olaylar Prabal Grung defilesinde leopar g-stringli, kırmızı çoraplı, plastik kral taçlı bir protestocunun modeller yürürken podyuma atlamasıyla devam etti. Aslında protestocu filan değil, saçma bir dikkat çekme hareketi gibiydi.

İnternete ‘düşenler’ performansla birleşenler

Tory Burch, defilelerin internetten canlı yayımlanmasına yeni bir boyut kattı. Daha önce Coldplay grubunun bir konserinde ve Coachella müzik festivalinde yapıldığı gibi, Google Lightbox reklam teknolojisini moda ayağında kullanmaya başladı. Moncler Grenoble da yine epik bir şova imza attı. Yerlerinden fırlamaya hazır opera sanatçıları ve dev bir alana yerleşmiş 50 civarı modelle performans ve stili birleştiren bir sunum gerçekleştirdiler.

Marc burada, Jacobs nerede?

Marc Jacobs, Marc by Marc Jacobs koleksiyonunun tasarımcılığını ilk defa kendi yapmadı. Bu görevi devralan Luella Bartley ve Katie Hillier markanın DNA’sını heyecanlı bir noktaya taşımayı başardılar. Daha genç, daha farklı bir savaşcı kodlarına sahip koleksiyon, biraz Harajuku, biraz kaosu, biraz da motorcu detaylarıyla gayet renkli, gayet dinamikti.

... Ve haftanın kazananları

Proenza Schouler, Micheal Kors, Altuzarra, Marc Jacobs, Alexander Wang, Rodarte, Phillip Lim, Prabal Grung, Marc by Marc Jacobs, Calvin Klein, Victoria Beckham ve Mary-Kate Olsen kardeşlerin başarılı markası The Row haftanın en iyi koleksiyonlarıydı.

O elbise 40 yaşında

Diane Von Furstenberg moda literatürüne girmiş ikonik elbisesi ‘wrap dress’ yani anvelop elbisesinin 40’ıncı yılını önce Los Angeles’ta bir sergiyle, sonra da New York defilesi sırasında kutladı. Bir başka yıldönümü kutlaması da Donna Karan içindi. Tasarımcı, defilesinde 30’uncu yılını kutladı.

İki büyük değişiklik

- Mühim markaların ve tasarımcıların hemen hemen hiçbiri Lincoln Center’da kurulan çadırda yer almak istemiyorlar; defilelerini şehrin muhtelif noktalarındaki ruhu ve dokusu olan alanlara taşıyorlar. Bu eğilim çok yakında Lincoln Center’ın sadece fuar alanı tadında kalmasına yol açacak.
- ‘En ticari moda haftası’ unvanının sahibi artık her an değişebilir. New York, her zaman kavramsal veya sofistike tasarımlardan çok, ticari bakış açısına hizmet etmesiyle bilinirdi. Ancak son yıllarda çıkan başarılı genç tasarımcılarla bu algı değişiyor, ortaya heyecan verici koleksiyonlar çıkıyor.

Hangi defilede kim en ön sıradaydı?

- Micheal Kors defilesinde Micheal Douglas, Blake Lively ve Freida Pinto...
- Hugo Boss defilesinde Reese Witherspoon, Gwyneth Paltrow, Diane Kruger ve Gerard Butler...
- Calvin Klein defilesinde Naomi Watts ve Lupita Nyongo...
- Donna Karan defilesinde Katie Holmes ve Rita Ora- Donna Karan...

X