GeriSeyahat Nereye Gitmeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Nereye Gitmeli

Nereye Gitmeli

Korfu testi kıracak Sakız fişek savaşı yapacak

Ortodoks dünyası paskalyayı kutluyor. Yunanistan’ın geleneklerine bağlı adalarında paskalya boyunca yine coşkulu etkinlikler yapılacak. 14 Nisan’daki Kutsal Cumartesi, İyon Denizi’nin ünlü adası Korfu’da “Paskalya Testi Kırma Günü.” 40 günlük perhizden çıkan ada halkı cumartesi sabahı saat 11.00’de kiliseye gidiyor. Ayin bitip kilisenin çanları çalmaya başlayınca evlere koşup pencerelerini açıyorlar. Evdeki testileri, hatta tabakları pencereden sokağa atarak kırıyorlar. Bu geleneğin İncil’deki “Tanrım, beni ayağa kaldır, onları testicinin testisi gibi kırayım” cümlesinden geldiği iddia ediliyor. Paskalyanın salamuraların boşaltılıp, eski testilerin atıldığı döneme rastlaması bu geleneği yüzyıllardır yaşatıyor. Bir başka sıradışı kutlama Çeşme’nin karşısındaki Sakız Adası’nda. Vrontados kentinde, karşılıklı tepelerdeki iki Ortodoks kilisesi cumartesi gecesi saat 20.00’den, pazar 12.30’a kadar birbirine havai fişek atıyor. 19’uncu yüzyıldan bu yana süren geleneği iki rakip grup başlatmış. Her iki kilisede haftalar öncesinden 75’er kişilik ekipler oluşturuluyor. Havai fişekten cephane üretmeye başlıyor. Fişeğin düz giden, havada uzun kalan, çarptığı yerde yananı makbul. Kiliseler camlarını rakibin roketlerine karşı paravanla kaplıyor. Ve cumartesi gecesi savaş başlıyor. 16.5 saatte tam 25 bin roket atılıyor. Geçmişin savaşı, bugünün en ünlü turistik etkinliği. Sakız Belediye Başkanı Polidoros Lambrinoudis bu yıl Türkiye’ye gelip Türkleri özel olarak bu etkinliğe davet etti. (www.rocketwar.gr)

Uçurtma  Festivali’ne katılın

Alaçatı’daki Cadde 75 Otel ve Sedirli Ev, 14-15 Nisan tarihlerinde VE-GE sponsorluğunda, Alaçatı Belediyesi’nin desteğiyle Uçurtma Festivali düzenliyor. Martı Uçurtma Kulübü üyelerinin tasarlayip, imal ettikleri farklı, dev, rengarenk uçurtmalar gökyüzünde süzülürken sizler de bu şenliği izleyebilir, fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca kurulacak küçük çarşıdan çeşitli yerel yiyecek, içecekleri alabilir, harita ürünleri bulabilirsiniz. Etkinlik Ericsson Broadband’in canlı performansı eşliğinde yapılacak. Festival sırasında Cadde 75 Otel ve Sedirli Ev’de 2 kişi standart odada kahvaltı dahil konaklamanın günlük fiyatı 200 TL. (www.cadde75.otel.com, www.sedirliev.com)

Phuket’in bakir kumsallarını keşfedin

Touristica Tur, 20-27 Nisan’da Tayland’ın Phuket Adası’na tur düzenliyor. Phuket’in bakir plajlarında deniz, güneş ve kumun tadına varılacak 7 gece 8 günlük turun fiyatı iki kişilik odada kişi başı 1029 Euro. (www.touristica.com.tr)

23 Nisan’da Prag

Golden Bay Tour, 23 Nisan tatilini yurtdışında geçirmek isteyenler için 3 gece, 4 günlük Prag turu düzenliyor. 20 Nisan’da başlayacak tura katılanlar dört yıldızlı Hotel Yasmin’de konaklayacak, şehir turu yapacak. İsteyenler için ekstra olarak Karlovy Vary Kaplıcaları gezisi düzenlenecek. Tur fiyatı 599 Euro. (www.goldenbaytour.com)

Venedik, Floransa Roma turu

Gezinomi Turizm, 22-29 Nisan’da arasında, Klasik İtalya turu düzenliyor. Venedik, Floransa, Roma gezilecek yerler arasında. İki kişilik odada kişi başı fiyat 599 Euro. (www.gezinomi.com)

Avantajlı uçak biletleri

Birleşik Arap Emirliklikleri’nin havayolu Etihad’ın biletlerini prontotour.com’dan alanlar, yüzde 15’e varan indirim avantajlarından yararlanıyor. 15 Nisan’a kadar yapılacak satın almalarda geçerli olacak kampanyada, Abu Dhabi, Dubai, Maldivler gibi uçuş noktaları yer alıyor. Bununla birlikte Ukrayna Havayolu Aerosvit tarafından Ukrayna’nın Dnipropetrovsk, Kiev, Odesa ve Simferopol gibi daha birçok şehrine gerçekleştirilecek uçuşlar da firmanın web sayfasında yüzde 10 indirimli satışa sunuluyor. (www.prontotour.com)

3 gece kal 2 gece öde

Marina Palace, İzmir Alaçatı’da. 12 ay açık otel, 14 odayla hizmet veriyor. Alaçatı evlerinin yapısına uygun taş binadan yapılan otelin odalarının hepsinde denizcilik teması, mavi, beyaz renkler hakim. İki kişi oda kahvaltı konaklamanın fiyatı 240 TL. Nisan ayı hafta içi konaklamalarda 3 gece kal 2 gece öde kampanyası uygulanıyor. Otelde konaklamak için rezervasyon yaptırmak gerekiyor. (www.alacatimarina.com)

False