GeriSeyahat Nereye gitmeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Nereye gitmeli

Nereye gitmeli

Beş rotada ucuz alışveriş turları

Ünlü tasarımcıların binlerce dolara satılan giysilerini 100 dolara, 350 dolarlık Armani pantolonu 25 dolara satın alabilirsiniz. VIP Turizm’in kelepir avcılarını sevindirecek özel alışveriş turları rehber eşliğinde yapılıyor, ünlü markaların gözden uzak mağazaları geziliyor, stil danışmanıyla ürün seçiminde kişiye özel destek veriliyor, özel restoranlarda yemek imkanı sunuluyor. Milano, Floransa ile Dubai turları dörder gün, New York ve Hong Kong turları 6 gün. www.vip.com.tr

Antika seramik tabaklar arasında yemek yeniyor

Kalehan Otel, Selçuk girişinde yer alan tarihi Kale’nin hemen altındaki anayol üzerinde bulunuyor. Aynı şekilde Kuşadası’ndan Selçuk’a ulaştığınızda, İzmir’e giden aynı anayolla Kalehan Otel’e ulaşabilirsiniz. Otelin dekorasyonu Osmanlı ve geleneksel Türk motiflerine sahip. 42 odası var. Dört tane özel döşenmiş oda ve bir aile odasının yanında aynı tarzda döşenmiş beş özel oda ve beş kişiye kadar olan kalabalık aileler için bir büyük oda da mevcut. Hepsinde klima, merkezi ısıtma sistemi ve telefon bulunuyor. Çamaşır yıkama hizmeti veriliyor. Antika seramik tabak koleksiyonun sergilendiği, yeşilliklerle çevrili klimalı restoranı yöresel, Türk ve dünya mutfağı yemekleri sunuyor. (0232 892 61 54)

Koyunda yatları ağırlıyor

Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum, Barbaros Koyu’nda, aynı anda 20 metre ve üzeri dört, 20 metreden küçük dört gulet ve yatı aynı anda ağırlayabiliyor. Yat sahiplerine teknik yardım ve temiz su servisi hizmeti sunuluyor. Aynı zamanda isteyenler, catering, otel doktoru, su sporları ve diğer spor aktiviteleri, Six Senses SPA ve otel restoranlarından faydalanabiliyor. Bilgi için: (252) 311 03 03.

Antika meraklıları Lille’e koşacak

Avrupa’nın en büyük bit pazarı, 5 Eylül Cumartesi sabahı Fransa’nın Lille kentinde kuruluyor. Yılda bir kez, Belçika sınırındaki şehirde kurulan “Braderie de Lille” hem kilometrelerce uzunlukta bir bit pazarı hem de 48 saatlik sokak festivali. Giysi, koleksiyon değeri taşıyan küçük objeler, antikalar, sahafiyelik kitaplar ve binbir türden ıvırzıvır sokak sergilerinde görücüye çıkıyor. Müzikçiler konserler veriyor. Sokaklara kurulan mutfaklarda, dünyanın dört bir yanından yerel yiyecekler pişiriliyor. Başta antika meraklıları, koleksiyonerler olmak üzere kelepir avcıları gün boyu alışveriş yapıyor. Her yıl milyonlarca kişiyi iki günlüğüne şehre çeken festival, pazar gecesi sona eriyor. Pazar hakkında ayrıntılı bilgiyi internette, google arama motoru yardımıyla bulabilirsiniz. “Braderie de Lille” yazdığınızda, haritasından, kelepirlerine kadar her türlü bilgiyi edineceksiniz.

Paris’te Jim’e uğrayın, yemeklerini tadın, dostlarıyla tanışın

Jim Haynes, 75 yaşında bir Amerikalı sanatçı, eylemci. Louisiana’da doğmuş, Venezuela’da yaşamış, Edinburg’da deneysel tiyatro yapmış, Londra’da bir dergi yayımlamış, Amsterdam’da çöpçatan kulübü kurmuş. Ve nihayet Paris’e yerleşmiş. 14’üncü Arrondissemant’taki stüdyosu 30 yıldır her pazar, saat 21.00-23.00 arasında damağına düşkün bohemlerin akınına uğruyor. Sinemacılar, bilimadamları, müzikçiler, ressamlar, edebiyatçılar ve şehre yolu düşen lezzet meraklıları masa başında toplanıyor. Jim ve konuk aşçısının pişirdiği yemekleri tadıyor. Konuklar birbiriyle tanışıyor, sohbet ediyor. Atölyeden ayrılırken gönlünden ne koparsa bir zarfa koyup, sehpanın üstüne bırakıyor. (25 Euro yeterli) Guardian Gazetesi’nin Seyahat İlavesi’nden Vicky Baker’a anlattığına bakılırsa, yıllar önce, sürpriz bir misafirle başlamış bu gelenek. “1970’lerin ortasında bir gece kapım çaldı. Amerikalı bir balerin Paris’e gelmiş. Arkadaşları, Jim iyi adamdır, parasız kalırsan onda konaklayabilirsin, demişler. Bir oda verdim. Karşılığında bana ve pazar akşamları arkadaşlarıma yemek pişirmeye başladı. Sonra bu bir gelenek oldu” diyor Jim Haynes. 30 yılda pazar yemeklerine yaklaşık 120 bin kişi konuk olmuş. Hatta bu toplantılar, parti yemekleri mönüsü içeren bir kitaba ilham vermiş: “Throw a Great Party: Inspred by Evenings in Paris with Jim Haynes.” Jim ve haftanın konuk aşçısı, istenirse, gruplara özel yemek de hazırlıyor. (www.jim-haynes.com / 0033 1 43 27 17 67)     

Maseratti denemenin tam zamanı

The Marmara Bodrum lüks tatil geçirmek isteyenlere ağustos ayı içinde farklı bir deneyim imkanı sunuyor. “Luxury” odalarında hafta sonu tatili geçirenler Maseratti’nin son model otomobilleriyle test sürüşü yapıyor. Granturismo ve Quattroporte modelleriyle test sürüşü zamanlamaları ağustos boyunca her cumartesi saat 15.00-18.00 saatleri arasında. www.themarmarahotels.com

Mars’ın gösterisini kaçırmayın

12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece yaşanan Perseid Göktaşı Yağmuru’nu kaçırdıysanız üzülmeyin. Bu ayın ikinci gökyüzü şöleni perşembe gecesi yaşanacak. Yeryüzüne 244 milyon kilometre uzaklıktaki Mars, geceyarısından sonra kuzeydoğu ufkundan yükselecek. Ancak “27 Ağustos gecesi Mars, Dolunay kadar görünecek” şeklindeki şehir efsanelerine aldanmayın. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’den (TUG) yapılan açıklamaya göre, bu mümkün değil. Mars’ı, Dolunay’ın 320’de biri büyüklüğünde göreceğiz. Bu da metal 1 TL’nin yaklaşık 90 metreden görünen büyüklüğüne eşit. Ayrıca, perşembe gecesi Ay ve Mars aynı anda gökyüzünde olmayacak. Ay, 23.30 civarında batacak, Mars ise geceyarısından sonra 01.20’de doğacak. Bu da Mars’ı görmeyi kolaylaştıracak.

İda’nın eteklerinde derenin serinliğinde

Edremit Kazdağları Milli Parkı’nın girişindeki Enes Kamp’ın sloganı “Gezginler keşfetsin diye.” Ancak, Zeytinli Çayı’nın vadisinde, zeytinliklerin içine ustaca saklanan kampingi keşfetmek pek kolay değil. Yeşilliklerin içine, ahşap malzemeler kullanılarak, öylesine ustalıkla kurulmuş ki ilk bakışta fark edilmiyor. Hasan Enes, ailesinden kalan zeytinliği dört yıl önce doğaseverlerin konaklayacağı bir kampinge dönüştürmek için çalışmaya başlamış. Oğluyla birlikte taraçalar yapmışlar, duvarlar örmüşler, ahşap merdivenler, dereyi ve aşağıdaki gölü kuşbakışı gören genişce bir balkon yerleştirmişler. Yeryatağında yatılan, ortak tuvalet ve banyoyu kullanan, üçer kişilik beş ahşap kulübeyle hizmet veriyor Enes Kamping. Mayıstan, eylüle açık. Çadırla konaklamak mümkün. İda Dağı’na uzanan vadilerde yürüyüş yapabilir, at turuna çıkabilir, serin göletinde yüzebilirsiniz. Kamping, Akçay sahiline kuş uçuşu 7 kilometre uzaklıkta. Öğle, akşam yemeği dahil kişi başı 60 TL. Günlük rehber ve at turu ücretleri 40 TL. (0266 377 17 11)  

Önce masaj sonra deniz üstünde film

Hillside Beach Club, Fethiye’nin çam ormanlarıyla çevrili Kalemya Koyu’nda. Otel dinlence, spor, sağlık ve eğlenceyi bir arada sunuyor. Heyecan arayanlar Antik Likya Yolu’nda yürüyüşe çıkıyor, bisiklete biniyor. Cip safari ve binicilik diğer alternatifler. Huzur arayan, kitabıyla baş başa kalmak isteyenlerin mekanı “Silent Beach.” Diğer koyları merak edenler yarım saatte kalkan tekneyle “Serenity Beach”e götürüyor. Çam ormanındaki Sanda Nature SPA bu sessiz koyda, suyu ve sessizliği aromatik kokularla buluşturuyor. 4-19 yaş grupları için dört ayrı kulüp kurulmuş. Perşembe geceleri yıldızların altında, deniz üzerindeki perdeden vizyona yeni giren filmler izleniyor. Bazı filmlerden önce animasyon ekibi özel şovlar sahneliyor. (0252 614 83 60)

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle