GeriFutbol Ne oldu sana Tuncay
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ne oldu sana Tuncay

Ne oldu sana Tuncay
refid:7254641 ilişkili resim dosyası

Büyük umutlarla gittiği İngiltere’de sezona iyi başlamasına rağmen yedek kulübesinde oturmaya başlayan yıldız futbolcu için otoriteler ve futbolcu arkadaşları "Ona zaman tanımak gerek" görüşünde birleşti.

TÜRK futbolunun son yıllardaki en popüler isimlerinden biri olan Tuncay Şanlı, İngiltere’ye transferiyle birlikte eski günlerini arıyor. Fenerbahçe’deki son 5 yılında her geçen sezon performansını yükselten ve Milli Takım’ın göz bebeği durumuna gelen Tuncay, Premier Lig takımlarından Middlesbrough’ta yedek kulübesine oturmanın bedelini ağır ödüyor.

Sezon başında "Benim için para değil, hedef önemli" diyerek Fenerbahçe Yönetimi’nin ve taraftarının ısrarına rağmen yurt dışında oynamaya karar veren yıldız futbolcu, bu günlerde hayal kırıklığı yaşıyor.

Romanya ile oynanan hazırlık maçında 90 dakika ve Malta karşısında da 66 dakika sahada kalan Tuncay Şanlı, eski günlerini mumla arıyor. Goller atan ve attıran, koşan, yüreğini sahaya koyan Tuncay’ın durumu herkesin dikkatini çekiyor ve futbol otoriteleri "Ne oldu Tuncay’a" diye tartışıyor.

Middlesbrough ile 4 yıllık sözleşmesi bulunan milli futbolcumuz, kulübüne imza attığında bir ek madde koydurarak, daha büyük bir kulüpten teklif alması halinde bonservis bedelini ödeyerek gitme garantisini sağlamıştı. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı ve Tuncay ilk iki aylık dönemde beklentilerinin karşılığını alamadı.

Sessizliğini koruyan yıldız futbolcu, yakın arkadaşlarına moral ve motivasyon olarak iyi durumda olduğunu ve sabırla İngiltere’de kalıp kendini göstereceğini söylüyor.

Geri dön Tuncay

A Milli Futbol Takımı’nın Malta ile 2-2 berabere kaldığı maçta, Middlesbrough’taki temsilcimiz Tuncay Şanlı, ortaya koyduğu futbol ile hayal kırıklığı yarattı. Teknik direktör Fatih Terim, yıldız futbolcuyu 66. dakikada oyundan alarak yerine Deniz Barış’ı sahaya sürdü. Milli Takım’da istikrarlı bir grafik çizen, Tuncay’daki düşüşün maç eksiğinden kaynaklandığı vurgulanıyor.

DAUM:Tuncay sıçrama yapacak

TUNCAY’ın eski hocası Christoph Daum, milli oyuncu için, "O çok yetenekli bir futbolcu. Tuncay son yıllarda hep üstüne koyarak kendini geliştirdi. Daha iyi olacaktır. Çok fazla potansiyeli var. İngiltere’de uyum sürecinde. Hemen F.Bahçe’deki performansının yüzde yüzünü beklemek yanlış olur. Farklı arkadaşlar, farklı bir kültür içinde. Middlesbrough onun için olumlu bir kulüp. İlerleyen haftalarda gerçek gücünü ortaya koyacağını umuyorum. 4 yıllık sözleşme imzaladığı Middlesbrough’tan beklenen sıçramayı yapacağına inanıyorum. Onun gibi bir futbolcuyu her teknik adam ister.

Semih: Shevchenko bile yedek
 
TUNCAY’ın Fenerbahçe ve Ümit Milli Takımı’ndaki en yakın arkadaşlarından birisi olan Semih Şentürk’ü aradık. Onun yorumunu istedik. Fazla konuşmadı ama bir cümle ile bir çok şeyi söyledi. Bir hafta önce telefonla konuştuğu Tuncay’ın hayatından memnun olduğunu dile getiren Semih’e "Peki neden oynamıyor?" diye soru yönelttik. Çok net bir cevap verdi: "Shevchenko bile yedek. Orası İngiltere. Tuncay’ın yedek kalması neden bu kadar büyütülüyor ki? "

Kemal: Maç eksiği var

FENERBAHÇE’nin bir başka genç oyuncusu Kemal Aslan da eski arkadaşını savundu. Tuncay’ın Milli Takım’daki performansını maç eksiğine bağlayan Kemal, "Bu bir takım oyunudur. Milli Takım’da sadece Tuncay mı kötü oynadı. Benim tanıdığım Tuncay çok kısa sürede hem İngiltere’de, hem de Milli Takım’da gerçek gücüne ulaşacaktır. Ona gerekli desteği ve morali vermemiz gerekiyor" diye konuştu.

Ümit Özat: Konu abartılıyor

SEZON sonunda Tuncay ile birlikte yurt dışına transfer olan Ümit Özat, eski takım arkadaşının durumunun fazla abartıldığını söyledi. Tecrübeli futbolcu, "Şu anda yedek olabilir. Bu her zaman yedek kalacağı anlamına gelmez. Avrupa’da böyle bir düşünce yok. Gideli henüz 3 ay oldu. Ailesinden ve arkadaşlarından uzakta. Onu iyi anlamak gerekiyor. Bunlar normal şeylerdir" dedi. Ümit son olarak, "Türkiye’ye gelenlerin uyum sürecinde nasıl zorlandıklarını biliyoruz. Üstelik Türkiye’de futbolculara sağlanan imkanlar, Avrupa’da yok" diye konuştu.

Can BARTU

Gitme demiştim

Tuncay İngiltere’ye adaptasyon sürecinde. Türkiye’den sonra beyin olarak kendini yenilemeye çalışıyor. Şu anda oynadığı futbol, futbol değil. O zaman biz yazımda "gitme" demiştim. Fenerbahçeliler ve yönetim seviyordu. Kötü oynasan sabır gösteriyorlardı. Orada bir şeyleri ispat etmesi gerekiyor. Bir de kötü bir takıma gitti.

Orada ona yardımcı olacak kalitede oyuncu da yok. En azından 6-7 ay beklemek lazım. Tuncay azimli bir çocuk. Durumu değiştirebilir. Üst düzey teknik kapasitesi yoktu. Kalbi ve enerjisiyle oynuyordu. Orada sadece kalp yeterli olmuyor. Başka meziyetlerini de ortaya koyması lazım. Teknik beceri, oyuna hakim olma ve zamanında pas atabilme gibi.

Altan TANRIKULU

Şanssız başladı

Tuncay’ın İngiltere’deki performansı ile Milli Takım’daki performansını ayrı ayrı değerlendirmek lazım. İngiltere dünyanın en gözde futbolcularının buluştuğu ortam. Orada yedek kalmayı hazmedebilmeli ve öğrenmeli Tuncay. Ama sürekli olarak oynamak için de oyunda kaldığı süreleri verimli kullanması gerekiyor.

Tuncay’ın şanssızlığı şimdi kendi yerine oynaya Aliadiere’nin ilk lig maçında boş kaleye verdiği pası değerlendirememesi oldu. Fransız futbolcu o golü atsa, Tuncay asistini yapmış olacak ve ilk haftadan yerini sağlamlaştıracaktı. Milli maçlarda ise sadece Tuncay’da değil, takımda bir düşüş var. İlk onbir sürekli değişiyor. Belki de Tuncay bundan etkileniyor.

Ercan SAATÇİ

Zaman gerekiyor

Tuncay gitmeden önce Fenerbahçe tribünlerinin ve taraftarın ilahıydı. Gittiği kulüpte henüz bunu yakalamış değil. Yakalayacak konumda da değil. Giderken formunun zirvesindeydi. Bambaşka bir takımda, bambaşka bir pozisyonda yeniden kendini yakalamaya gayret ediyor. Bu da zaman alacaktır. Yediği yemekten, dinlediği müzikten, arkadaşlıktan, antrenman sahasındaki psikolojisine kadar her şeyi değişen Tuncay’ın çok zamana ihtiyacı var. Kendine bir yol seçti. Tercihini yaptı ve bu yolda başarılı olmak için çok çalışması gerektiğini biliyor. Zamanı iyi değerlendireceğini ve bu işin altından kalkacağını düşünüyorum. Kısaca zamana ihtiyacı var.

False