ANKARA HABERLERİ

Nano teknolojiye yatırımcı aranıyor

Selma KASAP/AA
26.01.2015 - 01:35 |Son Güncelleme :

Hacettepe Teknokent'te faaliyet gösteren bir Ar-Ge şirketi, tamamen yerli imkanlarla geliştirilen milyonlarca dolar değerindeki nano üretim cihazlarına dünyanın dört bir yanından gelen talebi karşılamak için yatırımcı arıyor.

Selma KASAP/AA

Hacettepe Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Nanovak Ar-Ge Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zafer Durusoy, 7 kişilik Ar-Ge ekibiyle savunma sanayi ve nano teknoloji alanında faaliyet gösterdiklerini anlattı. Uzay simülatör, ince film kaplama cihazları, vakumlu kaplama cihazları ve optik kaplama sistemlerinin tasarımı ile üretimini yaptıklarını belirten Durusoy, tamamen yerli imkanlarla geliştirdikleri üretim cihazlarını yurt dışındaki rakiplerine göre 2-3 kat daha ucuza mal edebildiklerini belirtti. Nanovak ürünlerinin ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent ve Koç gibi üniversitelerin araştırma laboratuvarlarında ve savunma sanayinde, beyaz eşya üretiminde ve endüstri firmalarında kullanıldığını dile getiren Durusoy, geliştirdikleri teknolojinin sadece İsviçre, Almanya ve İsrail gibi ülkeler tarafından yapılabildiğini söyledi.

İNGİLTERE’YE SATTILAR

Durusoy, Avrupa'da iki firmaya düzenli olarak vakum ekipmanı satışı gerçekleştirdiklerini, ayrıca 2013'de Mısır Milli Araştırma Merkezi'ne iki cihaz kurduklarını, İngiltere'den 6 sistem siparişi alındığını ve bir bölümünün teslim edildiğini belirtti. Durusoy, 2014 yılında üretimini ve olgunlaşmasını tamamladıkları 3 farklı ürünün patenti ve yurt dışına yönelik yaygın satışı için yatırım planlaması yaptıklarını söyledi. İngiliz firmalarının web sayfalarına kendi ürünlerini koyarak, "bu fiyata böyle kaliteli ürün bulamazsınız" diyerek kendi malları gibi Nanovak'ın ürünlerini sattıklarını bildiren Durusoy, "Bu firmalar nano cihaz üretim pazarına yerleşmiş. İş dünyası olarak bu durumu da kabul etmek zorunda kalıyoruz" ifadesini kullandı.

TALEP GELİRSE DİYE FUARLARA GİDEMİYORUZ

Araştırma merkezleri için 10 farklı cihazı rakiplerine oranla çok daha ucuza ürettikleri için dünya pazarından büyük bir talep aldıklarını ifade eden Durusoy, şöyle konuştu:

"Bize artık yatırımcı lazım. Kabımıza sığmıyoruz. Büyük miktarlarda talep alıyoruz. Ürdün'den Irak'tan her taraftan bu cihazları istiyorlar. Bizim oralara gitmeye gücümüz yok. Bizim tabii pazarımız, Avrupa ve ABD. Amacımız burası. Sanayi ile ilgilenen ve bu tür teknolojilerden para kazanmak isteyen bir yatırımcı arıyoruz. OSTİM ve İvedik gibi organize sanayi bölgelerinde bir üretim tesisi açarak seri üretim yapmak istiyoruz. Bu fiyata cihaz üretimi yapan dünyada bir firma yok. Esnek bir üretim teknolojisine sahibiz. Türkiye, bu alanda ihracat başlatabilir ve yüzlerce insan çalıştırabilir. Kuruluş sermayemizi, 10 bin TL'den 2013'da 1 milyon dolara ulaştırdık. 10 milyon dolara da çıkabiliriz. Yurt dışında fuara gitmiyoruz korkumuzdan, gidersek, talep gelirse bu talebi karşılayacak gücümüz yok."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Nano teknolojiye yatırımcı aranıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

29 Mart 2020, Pazar
 • İmsak
  05:05
 • Güneş
  06:30
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  16:30
 • Akşam
  19:16
 • Yatsı
  20:36
Sayfa Başı