MUĞLA HABERLERİ

Muğla’da Çevre Bilinci Etkinlikleri

IHA
10.08.2015 - 15:08 |Son Güncelleme :

MUĞLA'DA ÇEVRE ETKİNLİKLERİ

IHA

Muğla’nın Ortaca ilçesinde bulunan Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği (SARÇED) plajında mavi bayrak bilinçlendirme projesi kapsamında etkinlikler düzenlendi.
Muğla Büyükşehir Belediyesi Turizm Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan, Ortaca Belediyesi, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ve Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği tarafından desteklenen Plajlarda mavi bayrak bilinçlendirme projesi etkinlikleri 06 Ağustos - 10 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi.
4 gün süren etkinlikler kapsamında SARÇED plajında bilgilendirici broşür dağıtımı, izmarit toplama, iki dakikada plaj temizliği, kırmızı yeşil pankart oyunu, ödüllü plaj spor oyunları, anket çalışmaları, uçurtma uçurulması, yüz boyaması ve deniz dibi temizliği yapıldı.
Özellikle tatilcilerin etkinliğe gönüllü katılmasının kendilerini sevindirdiğini belirten Muğla Büyükşehir Belediyesi, Turizm Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı, turizm sorumlusu Erinç Tozlu;
‘’Mavi Bayrak bilinçlendirme etkinlikleri kapsamında, Büyükşehir Belediyesi, Ortaca Belediyesi, Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği (SARÇED) ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TURÇEV) ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz bu projede iki dakikada plaj temizliği, uçurtma şenliği, deniz dibi temizliği ve buna benzer çevre bilincinin arttırılması için gerçekleştirdiğimiz, etkinlikler oldu. Etkinliğimiz 6 Ağustos ve 10 Ağustos tarihleri arasında 4 günlük bir süreci kapsadı. Plajlarda çevre bilincini arttırmaya yönelik çalışmalarımız oldu.
-TATİLCİLERİN ETKİNLİĞE GÖNÜLLÜ KATILMASI SEVİNDİRİCİ
Kırsal kesimden çocuklarımızı plaja getirerek buradaki etkinliğe dahil olmalarını sağladık. Bizi en çok sevindiren tatile gelen insanların gönüllü olarak etkinliklere katılarak plaj temizliği yapması oldu. Gerçekleştirdiğimiz seremoni ile bu organizasyona katkısı olan gerek kurum, kuruluş ve gönüllülerimize teşekkür belgesi ve sertifika verdik.
-ETKİNLİKTEN SONRA İZMARİTLERİNİ YERE ATMADILAR
SARÇED plajında bizi şaşırtan burada herkesin çok bilinçli olduğunu fark etmemiz oldu. Bilinçli olmayan vatandaşlarımızın da etkinliğimizi gerçekleştirirken bize katıldıklarını, bilinçlendiklerini ve çocuklarını bilinçlendirdiklerini gözlemledik. Örnek vermek gerekirse; İzmarit toplama etkinliğimizden sonra bir kadının sigarasını söndürerek, bizim izmaritleri topladığımız kutuya attığını gördük. Çocuğuna da anlatarak öğüt verdiğini gözlemledik, ve bu tarz bir çok olaya şahit olduk. Gönüllüler koşarak temizlik yapmaya geldiler. Bizde yaptığımız etkinlikler ile bu konuda aktif olmaya çalışan insanlara fırsat yaratmış olduk diye düşünüyorum’’ şeklinde konuştu.
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Mavi Bayrak Muğla İl koordinatör yardımcısı Abdullah Tan ise belediyelerden ve ilgili kurumlardan halk plajlarında çevre bilincine yönelik etkinlikler istediklerini belirtti.
Tan; ‘’Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) altı yıldır halk plajlarında çevre bilinçlendirme etkinliği gerçekleştiriyor. Bu projeyi ilk defa Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği (SARÇED) ortaklığı ile sarıgerme plajında gerçekleştiriyoruz. Öncelikle çocuklarımıza, plaj kullanıcılarına yaptığımız etkinlikler ile çevreyi nasıl koruyabileceklerini gösteriyoruz. Çocuklarımıza çevreye duyarlı olmaları adına oyunlar oynatıyoruz.
-AMACIMIZ TEMİZ ÇEVRE BİLİNCİ YARATMAK
Deniz dibi temizliğinde çıkardığımız çöpleri plajda sergileyerek, zararlarını, kaç yıl içerisinde doğada yok olduğunu dağıttığımız broşürler ile anlatıyoruz. Bu proje daha önce Balıkesir, İzmir, Aydın, Antalya gibi illerde gerçekleştirildi. Bu etkinlikler ilgili belediyeler ile birlikte halk plajlarında gerçekleştiriliyor. Plaja gelen misafirlerin anketler ve broşürler ile dikkatlerini çekiyoruz. Amacımız plaj kullanıcılarında temiz çevre bilinci farkındalığı yaratmak, etkinliklerimizi mavi bayraklı halk plajlarında gerçekleştiriyoruz. Mavi bayrak çevre konusunda duyarlılığı amaçlayan bir eko etiket, belediyelerden ve ilgili kurumlardan halk plajlarında çevre bilincine yönelik etkinlikler istiyoruz’’ diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Muğla’da Çevre Bilinci Etkinlikleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ağustos 2015 tarihinde saat 15 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Muğla’da Çevre Bilinci Etkinlikleri haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Nisan 2021, Salı
 • İmsak
  04:52
 • Güneş
  06:19
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  19:53
 • Yatsı
  21:13
Sayfa Başı