GeriSpor Mucize yarattık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mucize yarattık

Beşiktaş İkinci Başkanı, kulübün borcunu 42 milyondan 12 milyon dolara indirdiklerini söyledi. Hem yönetim, hem de futbol takımı ile rekorlara imza atmaya hazırlandıklarını ifade etti.

10 yıldır Beşiktaş Kulübü'nün hesaplarından sorumlu Hüsnü Güreli.. Hem camianın, hem de futbolcuların vazgeçemediği bir isim. Onursal Başkan Süleyman Seba'nın gözünü kırpmadan kulübün milyon dolarlık mali işlerini teslim ettiği Hüsnü Güreli şimdi başkan Serdar Bilgili ile yeni hedeflere doğru ilerliyor.

Türkiye'de geçen yıl yaşanan ekonomik krize rağmen Beşiktaş Kulübü'nü aşırı borçtan kurtaran Güreli, 42 milyon dolarlık borcu 12 milyon dolara indirirken, siyah beyazlı yönetimin ve camianın vazgeçemediği isim oldu. Türkiye'de mali yapısı en güçlü kulübün Beşiktaş olduğunu kaydeden Güreli, maddi ve manevi yönden Beşiktaş'ta büyük mucizeler gerçekleştirdiklerini açıklayarak düşüncelerini şöyle sıraladı:

AŞ güç katıyor

‘Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz nedeniyle fabrikalar kapanıp, insanlar işsiz kalırken, Beşiktaş'ın 42 milyon dolarlık borcunu 12 milyon dolara indirdik. Tasarruf tedbirlerinden 12 milyon dolar, Nihat'ın satışından 5 milyon dolar, Borsa'dan da 13 milyon dolarlık bir gelir sağlayarak borcu kapattık. Beşiktaş hem yönetim, hem de futbol takımı ile rekorlara imza atmaya hazırlanıyor.

Şu anda kulübümüzün 12 milyon dolar borcu bulunuyor. Fakat 1,5-2 milyon dolar kira gelirimiz, 1,5 milyon dolar lisans gelirimiz var. Yıllık 3 milyon dolar da A.Ş.'den pay alıyoruz. 500 bin dolar ise aidat ve bağış gelirimiz var. 12 milyon dolar borç ve 7 milyon dolar alacağımız bulunuyor. Ayrıca her yıl kar eden A.Ş'miz bize güç katıyor

Divan Başkanımız ile hiçbir sorunumuz yok. Kongre üyeleri tarafından seçilen denetleme kurulu, görevini başarıyla yapmaktadır. Beşiktaş Kulübü'nün hesap ve kitapları jilet gibidir. Dünyanın en ünlü hesap profesörü gelse hata bulamaz. Eleştiriler yapıcı olmalı. Sorunların konuşulacağı yer kongredir. Kapılarımızı da, kulübe hizmet etmek isteyen herkese açtık.

Personel atmadık

Kriz döneminde yönetimin kararlarını olgunlukla karşılayan futbolcularımızın fedakarlığını hiçbir zaman unutmayız. Yöneticilerimiz Yıldırım Demirören, Kıvanç Oktay, Haşmet Kürüm, Cengiz Kaptanoğlu, Levent Erdoğan, İsmail Ünal, Cem Bilge, Dr.Mete Düren, Behçet Ümitlen, Deniz Atalay, Hüseyin Mican ve Emin Önal 24 saat çalışıyor. Kulübümüzde dolar üzerinden yapılan anlaşmaları tamamen Türk lirasına çevirdik. Kulüpten personel atma yerine maaşlarda indirim yaptık.

Beşiktaş ruhuna hitap eden karakterli oyuncular transfer ettik. İlhan Mansız'ı İngiltere'den 10 milyon dolara istediler, reddettik. İlhan Mansız Türk Milli Takımının ve Beşiktaş'ın gururudur.

Geçen sezon başında televizyonda Fatih Terim, 10 numara Sergen'e yakışır derken bu oyuncuya evimde imza attırdık. Ali Eren eskisinden daha güçlü oldu. Tüm oyuncularımızla ilişkilerimiz baba-evlat şeklindedir. Ali Eren evlendi ve başarılı oldu. Tolga, Zafer, Serdar, Kaan, Yasin, İbrahim, Bayram, Tamer, Tümer, İlhan Mansız, Ali Cansun, Göksel bu yıl tarih yazacak.

Şanssızlığımızı kırdık

Bu sezon en çok zevk aldığım maçların başında Galatasaray ile Ali Sami Yen Stadı'nda yaptığımız karşılaşma geliyor. 7 yıllık şanssızlığımızı kırdık. Fakat bazı yöneticilerin dürüstlük maskesi altında kulübümüze dil uzatmalarına üzüldüm. Galibiyet kadar mağlubiyet de kutsaldır. Ama arkasında art niyet aramak ahlaksızlıktır. 100 yıllık kulübümüzün şerefli mazisine kimsenin dil uzatmaya hakkı yoktur.’

Süleyman Seba 500 patrona bedel

BEN Türkiye'nin üst düzey 500 patronuyla çalıştım. Ancak Onursal Başkan Süleyman Seba kadar zekisini görmedim. Sayın Seba'dan çok şey öğrendim. 9 kişilik mali ekibimizle kulübün 5 kuruşunu kontrol altında tutuyoruz. İnönü Stadı'ndaki yıllık 1,5 milyon dolar tutan hasılatı 6 milyon dolara çıkardık.

Yabancılarımız bİr harika

KALECİ Cordoba iddia ediyorum dünyanın en iyi 3 kalecisinden biri. Her şeyden önce kadromuzda karakterli oyuncular var. Zago, Ronaldo, Pancu, Nouma gibi oyuncuları 100 milyon dolara alamazsınız. 100'üncü yılın takımını oluşturduk. Teknik direktörümüz Lucescu bir futbol profesörü. Adam neredeyse tesislerde yatacak. Antrenör Feyyaz Uçar'ın tecrübesi takım içinde hissediliyor.
False