"Ayşe Baykal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Baykal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Baykal

Mucize

Dün, "İmanın şartları kaçtır?" konulu bir yazı paylaşmıştım. Bir okur "İmanın tek şartı vardır, o da vicdandır." diye yazmış.

Vicdan, imanın şartı değildir ama insan olmanın şartıdır.

Jean Paul Sartre, “Aydın olmanın iki koşulu var:” diyor; “Vicdan ve sorumluluk”…

Vicdan, bir insanın adaletli olabilmesinin en önemli mihenk taşıdır.

Vicdan ve adaletin bir Müslüman’da olması elbette güzeldir ama Müslüman olmayan bir insan da pekala vicdanlı ve adaletli olabilir.

Şimdi bu tespitime tepki gösterecek arkadaşlar olacaktır muhakkak. Kendilerine İslam tarihindeki Habeşistan Kralı Necaşi’yi okumalarını tavsiye ederim.

Geçenlerde kardeşimin tavsiyesi üzerine, Mahsun Kırmızıgül’ün ‘Mucize’sini izledim. Çok güzel bir anlatımı var. Yaşanmış bir hikaye ayrıca…

İzlemenizi tavsiye ederim. Kırmızıgül hakikaten başarılı sinema filmleri yapıyor. Tebrik ediyorum.

Mucize’nin kahraman bir öğretmeni var; havada uçmayan, ışınlanmayan, son teknoloji silahlarla kötüleri öldürmeyen bir kahraman. Tam aksine insanı yaşatmaya çalışan bir kahraman.

Vicdan ve sorumluluk sahibi bir öğretmen yani gerçek bir aydın.

“İnsansever” biri. Özellikle “insansever” diyorum çünkü yardımseverliğin çok üstünde bir özelliktir. Her insanın fıtratında bulunmaz…

Bir başkasının hayatına anlam katabilmek uğruna kendi hayatından fedakârlık yapmak, her insanın harcı değildir çünkü.

Güzel bir gelecek için “Mucize”nin öğretmenlerinin sayısının çoğalması lazım.

X