Milli güreşçi Hüseyin Akbaş anıldı

Dünya şampiyonu milli güreşçi Hüseyin Akbaş, ölümünün 23. yılında memleketi Tokat'ta mezarı başında anıldı.

Haberin Devamı

Tokat Valisi Şerif Yılmaz, milli güreşçinin Almus ilçesine bağlı Çevreli Beldesindeki mezarı başında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, geçtiğimiz hafta Ankara'da Yaşar Doğu anısına düzenlenen güreş turnuvasına katıldığını, bu turnuvada Tokat Valisi olduğunu söylediğinde herkesin kendisine Hüseyin Akbaş'ı sorduğunu ifade etti.

Tokat'ın güreşin merkezi olduğunu anlatan Vali Yılmaz, Çevreli Beldesi ve Tokat Valiliğinin ambleminde güreşen iki insan figürünün bulunduğuna dikkati çekerek, bu figürün başka hiçbir Valilik ambleminde yer almadığını söyledi.
Vali Yılmaz, Tokat'ta 2 yıldır Hüseyin Akbaş Güreş Turnuvası'nın uluslararası boyutlarda düzenlendiğine dikkati çekerek, bu turnuvanın üçüncüsünün FILA organizasyonunda yapılacağını kaydetti.

Çevreli Beldesi Belediye Başkanı Abdullah Cabadan ise beldelerinin yetiştirdiği dünya şampiyonu Hüseyin Akbaş'ın ölümünün 23. yılı nedeniyle düzenlenen programa katılanlara teşekkür etti.

Akbaş'ın 1934 yılında Çevreli'de doğduğunu, mütevazi bir şekilde yaşadığını ve 7 yıl süreyle de belde belediye başkanlığı yaptığını anlatan Cabadan, “Bizler de acizane belediye imkanlarıyla Hüseyin Akbaş'ın adını yaşatma gayretiyle her yıl Hüseyin Akbaş Çatak Güreşlerini düzenliyoruz” diye konuştu.

Hüseyin Akbaş'ın kızı Semra Güler Esen ise törene katılanlara teşekkür etti. Esen, her yıl anma törenlerinde benzer duyguları yaşadıklarını ifade ederek, “Babamı çok özlüyoruz” dedi.

Akbaş'ın mezarında Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından Tokat Müftüsü Abdurrahman Koçak dua etti.

Daha sonra Çevreli Hüseyin Akbaş Güreş Eğitim Merkezinde devam eden programda salonda güreşen 10 minik sporcuya Tokat Valiliğince madalya ile ayakkabı, eşofman ve tişört verildi.

Törene milli güreşçinin diğer kızı Semahat Kaplan, oğlu Yaşar Akbaş, Almus Kaymakamı Ahmet Odabaş, Tokat Belediye Başkan Vekili Ahmet Çetin, Tokat Emniyet Müdürü Osman Balcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muhlis Yeşilyurt, Almus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Arıkan, ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Haberle ilgili daha fazlası: