BİLECİK HABERLERİ

"Migren ağrısı bir sinir sıkışmasıdır"

AA / Tarık Şakar
01.02.2015 - 09:17 |Son Güncelleme :

- Bilecik Devlet Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Op. Dr. Askeroğlu: - "Kafa bölgesindeki kasların ve sinirlerin sıkışması sonucunda oluşan migren, genellikle stresle artan, bazı hastalarda sabah, bazı hastalarda da akşam, tetik noktasına göre değişebilen ağrılar"''

AA / Tarık Şakar

BİLECİK (AA) - Bilecik Devlet Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, kafa bölgesindeki kasların ve sinirlerin sıkışması sonucunda oluşan migrenin genellikle stresle artan, bazı hastalarda sabah, bazı hastalarda da akşam, tetik noktasına göre değişebilen ağrılar olduğunu bildiğini bildirdi.

Askeroğlu, 15 yıldır migren ağrısı çeken ve Konya'dan Bilecik Devlet Hastanesine ameliyat olmaya gelen Elvan Boydak'ın ameliyatı öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, Boydak'ın araştırmaları sonucu ameliyatın burada yapıldığını öğrendiğini ve Konya'dan kendilerine ulaştığını söyledi.

Boydak'ın, 4 hafta önce ense ve şakak bölgesinden başarılı bir operasyon sonrası ağrılarının yüzde 60 oranında azaldığını, hatta ense ve şakak bölgesindeki ağrısının olmadığını, sadece kaş iç kısımlarından ve göz arkasından ağrısının başladığını ifade ettiğini belirten Askeroğlu, şöyle konuştu:

"Bu bölgelere yönelik ikinci bir operasyon yapacağız. Kaşın üst kısımlarında ve gözleri arkasında olan ağrı için ameliyat planladık. Kaşlarının içerisindeki kasları gevşetip sinirleri serbestleştireceğiz. Göz arkasından başlayan ağrı genellikle burun kaynaklı olduğu için hastamıza daha önce tomografi çektirdik. Burun tomografisi ve orada hafif bir deviyasyon burunda kemik ve et olduğunu tespit ettik ve buna yönelik operasyon yapacağız. Daha önce ameliyatı yaptık ve başarı sağladık. Bu ameliyat kesinlikle beyin ile ilgili bir ameliyat değildir. Genellikle hastaların sorduğu soru 'beyin ile ilgili bir şey yapıyor musunuz' diye. Bu ameliyat migren cerrahisinde bir çeşit sinir sıkışmasıdır. Burada sadece sıkışan sinirlerin üstündeki bası yapan kasları alıyoruz veya sinirin çıkış noktasındaki delikleri genişletip sinirin sıkışmasını önlüyoruz."

- "Migren tanısı almış hastalara ameliyat yapıyoruz"

Askeroğlu, nöroloji doktorları tarafından migren tanısı almış hastalara yaptıklarını ve migren tanısı almamış hastalara kesinlikle ameliyatı yapmadıklarını belirterek, hastaların migren tanısı almasının şart olduğunu vurguladı.

Migren ağrısını sinir sıkışması olduğunu belirten Askeroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kafa bölgesindeki kasların ve sinirlerin sıkışması sonucunda oluşan migren, genellikle stresle artan, bazı hastalarda sabah, bazı hastalarda da akşam, tetik noktasına göre değişebilen ağrılardır. Stresten kaslarımız daha fazla kasıldığından dolayı daha fazla bası gelir ve ağrı daha şiddetli olur. Biz bu ameliyatta sadece sinirlere bası yapan kası buluyoruz ve oradaki kasların bir kısmını çıkartıyoruz veya sinirlerin çıkış noktasını rahatlatıyoruz. Bu ameliyatın komplikasyonları ameliyattan sonra büyük bir komplikasyon görünmüyor hastalarda. Belli bölgelerde duyu kaybı yaşanabilir ama hasta bunu tölere edebiliyor. Diğer ameliyatlarda olan komplikasyonlar bu ameliyat için de geçerli. Bunlar neler olabilir, ameliyattaki bir enfeksiyon olabilir. Bu çeşit ufak şeyler olabiliyor. Biz hastamızı ameliyat etmeden önce migren tanı formu veriyoruz ve migren tanı formunda ağrıların haftada kaç kez olduğu, ağrıların önemli olan tetik noktalarının nereden başladığını bize güzel bir şekilde anlatması gerekiyor.

Ameliyattan sonra hastaların yüzünde herhangi bir iz kalmıyor, ameliyatımızı saçlı bölgeden girerek endoskop eşliğinde kamera altında yapıyoruz. Bu hastaya ve tetik noktasına göre değişiyor. Genelde izleri saçlı bölgeye saklıyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bilecik haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bilecik ilinden "Migren ağrısı bir sinir sıkışmasıdır" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Şubat 2015 tarihinde saat 09 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Migren ağrısı bir sinir sıkışmasıdır" haberi güncellenecektir.

BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ

11 Mayıs 2021, Salı
 • İmsak
  04:00
 • Güneş
  05:42
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  20:11
 • Yatsı
  21:46
Sayfa Başı