GeriSpor Metin Sertoğlu: Kırın teypleri!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Metin Sertoğlu: Kırın teypleri!

Metin SERTOĞLU

1993 yılına kadar haftanın her günü avcılık yapılıyordu. Aynı yıl yapılan Merkez Av Komisyonu (MAK) toplantısında ormancıların ısrarlı tutumları ile avcılık haftada üç güne indirildi. Gerekçe olarak av hayvanlarındaki azalma, su kuşlarının her gün taciz edilip göçe zorlanmaları ve yaptırdıkları anket sonuçlarından ülke avcı derneklerinin aynı düşüncede oldukları ifade edildi.

O günlerde teyple avlanma rezaleti yeni yeni başlamıştı. Ayrıca lambayla çulluk avcılığı da yoktu. En çok yakındığımız konu ise farla tavşan avıydı.

Avcılığın haftada üç güne indirilmesiyle birlikte İstanbul'dan başlatılan teyple bıldırcın avcılığı inanılmaz bir şekilde artmaya başladı. Günümüzde Rize'den Hatay'a kadar tüm kıyılarımızı kapladı. İthalatı ve satışı yasak olmasına rağmen ülkemizde pıt-pıtık sesleriyle yeri göğü inleten teyp adedinin 250 bin civarında olduğu üretici firma taarfından teyit edildi! Çil keklik tükendi, kınalı ise can çekişiyor. Güneydoğu'nun en ücra yerlerinde dahi birkaç sürü ancak görülüyor. Divriği Fırat çevresinde veba hastalığı kınalımı kırdı geçirdi.

Bütün bu olumsuzluklar karşısında ise tüfek sanayii gelişti, avcı adedinde olağanüstü bir artış oldu. Tek tüfekli çobanlar şimdi, otomatik tüfeklerle adeta birer ‘‘Rambo’’ kesildi. Dünya teknolojisinin en etkili fişekleri bayilerde peynir ekmek gibi satılıyor. Avrupa'da göremeyeceğiniz tüfek çeşitleri vitrinlerde iştah kabartıyor. En son model arazi araçları ulaşılamaz zirvelerde cirit atıyor. Sürat tekneleri ördeklerin havalanmasına fırsat vermeden tepelerine biniyor. Orman içlerinde madenciden çok avcı, kafalarında lamba, uykuda çulluk tepeliyor. Bir de bunlara zehirli tohumluk buğday ve suni gübreleri de ilave edecek olursak, ‘‘Ooh, on dönüm bostan, yan gel Osman.’’

BOLLUK MU GÖRÜLDÜ?

Mayıs sonu yapılacak MAK toplantısının patırtıları çok önceden başlatıldı. Bu konuların yabancısı Milli Parklar Genel Müdürü Hüsrev Bey'i de kafaya almışlar, av günlerini ve limitlerini artırıp, bölge yasaklamalarını da kaldıracaklarmış! Bunun da gerekçesi, avcılık hafta sonları olunca, aynı bölgelerde avcı yığılması oluyor, avcılar birbirlerini vuruyorlarmış! Bıldırcın göç kuşu olduğu için ne zaman geçit yapacağı belli olmazmış, kaçak avcılar hafta arası yüzlerce kuş öldürürken beyzadeler bu vahşetten mahrum kalıyorlarmış, bu nedenle günlerde kısıtlama yapılamazmış.

‘‘Bu palavralar doğru kabul edilsin, avcılık haftanın her günü serbest bırakılsın’’ limitler de Genel Müdür beyimizin nazik takdirlerine bırakılsın. Çünkü babasının çiftliğinde bu hayvanları üretip doğaya saldığına göre mülkiyet hakkına saygı duyulsun. Şayet kabul edilirse, naçizane fikrimizi beyan etmek istiyoruz. 1993 tarihi için konulan bu tedbirlerin ortadan kaldırılmmasını gerektiren, bugünkü duruma göre bir değerlendirme yapılmış, hayvanlarda bolluk ve bereket mi görülmüştür? Yoksa birileri kapattı biz de açtıralım görsünler diye yapılmak istenen bir sidik yarışı mıdır?

Öyle veya böyle, iyi niyetlerin ortaya dökülmesi, kamuoyunun inandırılması gerekir. Bunun da tek yolu, ellerinde teyp bulunduranlar teyplerini getirip devlete teslim etsinler. Teyple avcılığı bütün ülkede durdurma sözünü versinler. Ancaak! Teyple avcılık yaparken bir tek kişi dahi yakalanırsa avcılığın tümüyle iki sene yasaklanmasına razı olsunlar.

False