MERSİN HABERLERİ

Mersin’e iki kardeş şehir

DHA
31.03.2017 - 16:30 |Son Güncelleme :
DHA

MERSİN Büyükşehir Belediyesi, Moğolistan Bayan Ulgii ve KKTC Gazimağusa Belediyesi ile ‘Kardeş Şehir Protokolü’ imzaladı.
Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz ile Bayan Ulgii Belediye Başkanı Bakhitkhumar Khakhan, Kardeş Şehir Protokolü’nü imzaladı. Başkan Kocamaz, yaptığı konuşmada kardeş şehir protokollerinin imzalanması ile birlikte kentler arasındaki kardeşliğin kayıt altına alındığını söyledi. Önemli olanın imzaların atılması olmadığını ifade eden Kocamaz, "Bu kardeşliğin dolu dolu yaşanması ve bizden sonraki nesillere aktarılması çok daha önemli. Bu yüzden karşılıklı öğrencilerimizin, iş adamlarının, meclis üyelerinin ve belediye başkanlarının gidip gelebilmesi bu işi daha da geliştirecek. Ticari ilişkileri de başlatarak bu işi taçlandırmak istiyoruz" dedi.
Moğolistan Bayan Ulgii Belediye Başkanı Khakhan, kente bulunmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, “Mersin’in kardeşi olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu protokol sayesinde her iki ülke arasında sosyal ticari ve diğer alanlarda faaliyetlerin artacağını umuyorum" diye konuştu
Ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında da Kardeş Şehir Protokolü’ne imza atıldı.
Protokol, Başkan Kocamaz ve Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter tarafından imzalandı.
Başkan Kocamaz, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’e kendilerini Mersin’de ağırladıkları için mutluluk duyduğunu kaydederek, şunları söyledi:
"Her ikimiz de sıcak iklim kuşağında yaşıyoruz ve sıcak iklim kuşağında yaşayan insanların kanı da sıcak olur ve birbiriyle çok çabuk ilişki kurabilir, diyalog içerisine girebilir. Sizlerle bizlerin bir köken birliği de var. Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs’ı hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır ve bırakmayacaktır."
İki ülke arasındaki ilişkilerin sadece genel idareler tarafından yönetilmesi halinde zaman zaman aksamalar vurgulayan Kocamaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Onun için genel idarenin ilişkilerini yerel idarelerin de tamamlaması gerekiyor. Önemli olan halkların birliği, halkların kaynaşması ve birbirine yaklaşarak birbirini tanımaları çok daha kalıcı olur. Kıbrıs ile böyle bir kardeş şehir ilişkisini kayıt altına almak bizler için önemli."
KKTC Gazimağusa Belediye Başkanı Arter, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını yakından takip ettiklerini dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:
"İki kent arasında imzalanan bu protokol dolayısı ile göstermiş olduğunuz yakınlıktan dolayı çok teşekkür ederim. Sizlerin tecrübelerinizden faydalanacağımız için mutluyuz ve imzalanan bu protokol her iki kente de hayırlı olsun."

MERSİN, (DHA)
ME(ME/EŞ)(FOTOĞRAF)
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mersin’e iki kardeş şehir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde saat 16 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin’e iki kardeş şehir haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

04 Mart 2021, Perşembe
 • İmsak
  05:42
 • Güneş
  07:01
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  16:12
 • Akşam
  18:45
 • Yatsı
  19:59
Sayfa Başı