Mersin'de 18 aylık maraton bitti

Mersinde 18 aylık maraton bitti

Mersin'de 20- 30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek 17'nci Akdeniz Oyunları için 6 yıl olarak öngörülen hazırlık, 18 aylık bir maratonla tamamlandı.

'Türk mucizesi' olarak ifade edilen yoğun bir çalışma temposuyla, sadece tesisler için 500 milyon TL'lik yatırımla, 11 yeni tesis Mersin'e kazandırıldı. 32 branşta yaklaşık 6 bin sporcu ve teknik ekibin katılacağı oyunların açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Yunanistan'ın ekonomik nedenlerle yükümlülüğünü yerine getirememesi üzerine tekrar yapılan oylamayı Mersin kazanmış, ancak kalan sürenin azlığı nedeniyle hükümet özel kararlarla yatırımları başlatmıştı. Çok yoğun bir çalışma temposuyla, 500 milyon TL'lik yatırımla, 11 yeni tesis Mersin'e kazandırıldı. Avrupa'nın en büyük olduğu ifade edilen Erdemli İlçesi'nde yer alan atış poligonu, 3 bin seyirci kapasiteli tenis kompleksi, kapalı yüzme havuzu, 7 bin 500 kişilik Servet Tazegül Spor Salonu, 4 bin 500 seyirci kapasiteli Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi, 4 bin 500 kişilik Olimpikköy, Bocce sahası, 1000 kişilik ritmik jimnastik salonunun da aralarında bulunduğu 43 tesis tadilat ve yapımı tamamlanarak 9 Haziran'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı toplu açılış töreniyle hizmete açılmıştı.

3 VARDİYA ÇALIŞILDI

17. Akdeniz Oyunları'nın açılış töreninin gerçekleştirileceği 25 bin seyirci kapasiteli Mersin Stadyumu'nun yapım ihalesini alan firmanın iflas ederek iş bırakmasından sonra yapımı Limak Holding'e verildi. 21 Ocak'ta işi devralan Limak yapımını üstlendiği Mersin Stadyumu'nda Akdeniz Oyunları'na yetiştirilmesi amacıyla, zaman zaman bin 500 kişi ile 3 vardiya çalışıldı. Yoğun süren çalışmalar sonunda Mersin Stadyumu 30 Mayıs'ta 130 günlük rekor bir sürede tamamlandı. Stadyumun çevre düzenlemesi ve yol bağlantıları Mersin Büyükşehir Belediyesi'nce yapıldı.

KAPALI GİŞE AÇILIŞ

Akdeniz Oyunları'nın açılış ve kapanış töreni biletleri 10 liraya satışa sunulmasından kısa süre sonra tükendi. Sadece internet üzerinden satışa çıkarılan biletlerin kısa sürede tükenmesi, açılış törenine Başbakan Erdoğan'ın da katılacak olmasına bağlanıyor. 20 Haziran akşam saatlerinde yapılacak 17'nci Akdeniz Oyunları açılış programı ise devam ederken detayları hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

TESİSLER HAZIR

Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Koordinatör Yardımcısı İlhami Koç, tesislerin dört dörtlük hazır durumda olduğunu belirterek, "İnşaatların başlaması yaklaşık 16 aylık bir süreçte oldu. Bu gerçekten Türk mucizesidir. Yapılan çalışmalara tabi ki sıkıntılı zamanlardan geçtik. Yerlerin bulunması, inşaat süreci, insanların çalışma emeği, iş gücünün bazen az oluşu yaklaşık 7-8 bin işçiyle burada çalıştık. Takdir edersiniz ki o işçileri bulmak, organize etmek, onları tekrar bu inşaat sürecinde motive etmek, en önemli kısımdı. 'Bitmeyecek' denilen bir işi Mersin'de başardık. Ufak tefek sorunlar var ama bunlar çevre düzenlemesiydi, peyzaj çalışmaları gibi şeyler. Bu çalışmalar da açılış gününe kadar tamamlanacak" dedi.

İlhami Koç, açılış ve kapanış biletlerinin çok kısa sürede tükenmesi konusundaki iddialarla ilgili şunları söyledi:

"Koordinatörlüğümüz içerisinde biletleme direktörlüğümüz var. Bu direktörlük Biletix firmasıyla çalışıyor. Bununla ilgili bir sıkıntı olup olmayacağını tam olarak bilmiyorum. Çünkü rağbet çok fazla, inanılmaz derecededir. Burada bilet sadece şahıslara satılmıyor. Kamu kuruluşlarından gelen isteklerde var. Onları da değerlendiriyoruz. Buna emek veren kurum ve kuruluşlara da davetiye verilmek suretiyle bir planlama yapıldı. Burada bir sıkıntı yaşanacağını tahmin etmiyorum"
Haberle ilgili daha fazlası: