İZMİR HABERLERİ

Meme kanseri tedavisinde işaretleme yöntemi

DHA
06.11.2017 - 12:05 |Son Güncelleme :

İZMİR'deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 'meme tümörü işaretleme işlemi' ile meme kanseri olan hastalar için daha güvenli bir cerrahi yöntem uygulanmaya başlandı. Bu yöntem sayesinde hastanın memesi alınmadan tedavi olma şansının arttığı bildirildi.

DHA

 

Ameliyat öncesinde ilaç tedavisi alması gereken meme kanseri hastalarına yönelik, Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Koray Baş ve Radyoloji Uzmanı Uz. Dr. Gül Çolakoğlu tarafından üzerinde çalışılan 'meme tümörü işaretleme işlemi' Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde başarıyla uygulanmaya başlandı. Yöntem hakkında bilgi veren Doç. Dr. Koray Baş, "Bu yöntem ile memedeki tümöral kitleye ultrason eşliğinde lokal anestezi altında birkaç milimetre boyutunda özel işaretleyiciler (marker) yerleştiriliyor. Ameliyat öncesi ilaç tedavisi (Neo-adjuvan Kemoterapi) ile küçülen, hatta bazen görüntüleme yöntemleriyle dahi görülemez hale gelen bu tümöral alanların gözden kaybolması engelleniyor. Bu işaretleme tekniği sayesinde ilaç tedavisi sonrasında ameliyat ile çıkartılacak alan net olarak belirlenebildiği için; daha güvenli bir cerrahi uygulamanın yanında, memenin korunması ihtimali arttırılarak daha iyi kozmetik sonuçlar elde edilebiliyor" dedi.

Meme tümörü işaretleme işlemi uygulanan evli ve 2 çocuk anesi Seyhan Çalman "Doktorum, tedavim süresince önce kemoterapi, sonra ameliyat daha sonra ışın tedavisi alacağımı söyledi. Psikolojik olarak moral bozukluğu yaşamıyorum. Herhangi bir korku ve endişem de yok, çünkü güvenli ellere kendimi emanet ettim. Hem bir araştırma hastanesi olan hastanemize hem de doktorumuza güveniyor ve inanıyorum. Doktorumuz Koray Bey'in yeni uygulayacağı bir metot ile tedavi kapsamı gereği sol göğsümde belirleme, yani işaretleme yapıldı. Bu sayede göğsümün alınmaması da söz konusu. Görsel anlamda benim için bu durum çok önemli. Bundan dolayı umutluyum ve mutluyum. Herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Meme kanseri tedavisinde işaretleme yöntemi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Kasım 2017 tarihinde saat 12 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Meme kanseri tedavisinde işaretleme yöntemi haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

28 Şubat 2020, Cuma
 • İmsak
  06:18
 • Güneş
  07:39
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:37
 • Akşam
  19:09
 • Yatsı
  20:25
Sayfa Başı