Mayk Hammer efsanesi

Türk okurlarının 60 yıl önceki polisiye roman merakı.

Haberin Devamı

100 BİNİN ÜZERİNDE SATAN KİTAPLAR


Refik Erduran, Ertem Eğilmez ve Haldun Sel’in 1953 yılında ortaklaşa kurdukları Çağlayan Yayınevi, renkli ve film karesini andıran illüstrasyon kapaklı, cep kitabı boyutunda ve düşük fiyatlı, popüler romanlar yayımlamaya başlar.

Mayk Hammer efsanesi

Bu kitaplardan biri, Kemal Tahir’in takma adı F.M. İkinci ile çevirisini yaptığı, ABD’li Mickey Spillane imzasını taşıyan “Kanun Benim” (“I, the Jury”) 1954 yılında yayımlanır ve büyük ilgi görür. Kısa sürede yeni baskıları yapılan kitap, 100.000’in üzerinde satılır.

Mayk Hammer efsanesiMayk Hammer efsanesi

“Kanun Benim”in başarısı üzerine, Çağlayan Yayınevi diğer Mike Hammer maceralarının da çevrilip yayımlanacağını duyurur. Mickey Spillane’in Çağlayan Yayınevi’nden çıkan diğer kitapları da aynı başarıyı tekrarlar.

Haberin Devamı

Mayk Hammer efsanesi

Mayk Hammer efsanesi

Mayk Hammer efsanesiMayk Hammer efsanesi


Yayımlanan bütün Mayk Hammer romanlarını takip eden okurlar yeni maceraları talep ederler. Ancak Spillane, altı adet Hammer romanı yazdıktan sonra kitap yazmaya ara vermiştir. Bu durum, yayıncıların yerli yazarları sahte Mayk Hammer maceraları yazmaya teşvik etmeleri sonucunu doğurur. Nitekim, 1950’li ve 60’lı yıllarda Türkiye’de 250’nin üzerinde sahte Mayk Hammer macerası yayımlanır.

Mayk Hammer efsanesiMayk Hammer efsanesi


Yazarın son yazıları

#09 Ekim 2013 Seks sattırır
#06 Ekim 2013 Boyner Ailesi'nin 150 yıllık aile geleneği
#29 Eylül 2013 Keşke görmeseydim dedirten reklamlar
#29 Eylül 2013 Türkiye’nin en güzel kadınları sabun reklamında
#25 Eylül 2013 Daha güzel bir dünya


YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

Yazarın Tüm Yazıları