GeriSeyahat Maya kentlerini gezdim mercan kayalarında yüzdüm
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Maya kentlerini gezdim mercan kayalarında yüzdüm

Maya kentlerini gezdim mercan kayalarında yüzdüm

Eda Çizioğlu (31), İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu. Reklam sektöründe çalışırken seyahat tutkusu ağır bastı. 2009 Kasımı’nda eşiyle önemli bir karar aldı. İşlerinden istifa edip 6 aylığına Latin Amerika turuna çıktılar. 11 ülke, 39 şehir gezdiler. İzlenimlerini çizgiyle günceleştirdiler, internetteki bloglarında yayımladılar. Çizioğlu şimdi çocuk kitabı illüstrasyonları yapıyor. Gezisinde en sevdiği şehirleri sayarken Tulum’u listenin başına yerleştiriyor. “En çok sadeliğini, sakinliğini, gün boyu üstünde yürüdüğüm bembeyaz kumları sevdim” diyor.

Seyahat serüveniniz nasıl başladı, nerelere gittiniz?
- Öğrenciliğimde Türkiye’nin pek çok kentini gördüm. İlk yurtdışı maceram ağabeyim ve arkadaşlarıyla Almanya’da katıldığım izci kampıydı. Bunu Fransa, İtalya ve Yunanistan izledi. Avrupa ile derinlemesine tanışıklığım, Almanya’da yaşadığım bir yılda oldu. Neredeyse her hafta sonu farklı bir şehre gittim, Londra ve Cambridge’deki arkadaşlarımı ziyaret ettim. Dört haftalık İspanya ve Fas turuna çıktım. Türkiye’ye dönüşte seyahatlerime ara vermek zorunda kaldım. Ancak gezme takıntım sürekli tırmalıyordu, plan yapıyordum. Geçen yıl eşimle işlerimizden istifa edip 6 aylık Latin Amerika turuna çıktık. New York’tan başlayan turumuz Meksika ile devam etti. Güney Amerika kıtasının en son noktası Ushuaia’ya kadar otobüsle indikten sonra, Buenos Aires’e uçtuk. Bir ay başkentte yaşadıktan sonra Brezilya üzerinden İstanbul’a döndük. İzlenimlerimizi zoodayolda.blogspot.com’da anlattık. Eski zaman seyyahları gibi her gittiğimiz şehre dair anılarımızı çizdik.

Tulum’a yolunuz nasıl düştü?
- Meksika’nın Yucatan Yarımadası’ndaki Tulum, Karayip Denizi kıyısındaki bir Maya yerleşimi. Dünyanın en güzel kumsallarından birisine sahip. Yarımadada diğer Maya yerleşimlerine de yakın. Dinmeyen rüzgarıyla özellikle kite board’cular için cennet. Sahilde Karayip Denizi’nin tüm nimetlerinden yararlanmak mümkün.

Ne zaman ve nasıl gittiniz?
- Aralık sonunda Küba’nın başkentindeydik. Niyetimiz Kolombiya’ya geçmekti, ancak uçak biletleri tükenmişti. Tam bu sırada ailemizden, kendinize yeni yıl armağanı olarak kalacak bir yer seçin, teklifi geldi. Methini çok duyduğumuz Tulum’u seçtik. Önce Meksika Cancun’a uçmamız gerekti. Sonra 2-3 saatlik otobüs yolculuğuyla Tulum’a ulaştık. Otogardan kalacağımız Cabanas’a toplu ulaşım yoktu, taksi tuttuk. İyi ki gitmişiz. Yaklaşık 6 haftadır yoldaydık ve Güney Amerika’da 18 haftamız daha vardı, bu ara dönemde hazır uçak ve otobüsler doluyken güneşin altında bütün gün yatıp dinlenme fikri çok cazip geldi. Türkiye’de kış yaşanırken biz bütün gün sahilin tadını çıkarttık. Yeni yıla koskocaman bir dolunayın aydınlattığı upuzun ve harika bir sahilde şampanya patlatarak girdik.
/images/100/0x0/55eb1b26f018fbb8f8ab72f3

Tulum’da konaklama seçenekleri nasıldı?
- Komşuları Playa de Carmen ve Cancun’un aksine büyük otellerin istilasına uğramamış bakir bir kumsal. Sahilde sadece Cabanas adı verilen yarı lüks bungalovlar yer alıyor. Burası bir zamanlar sırt çantalı turistlerin mekanıymış. Artık eskisi kadar ucuz değil. Kaldığımız Coco Tulum’da bungalovlar kumsaldaydı, sürekli bembeyaz ve yumuşacık kumlarda yürüdük. Hepsinin önünde hamak vardı. Sürekli esen ancak sersemletmeyen rüzgarı sayesinde tüm gün bunalmadan sahilde yatmak mümkün. Sahildeki tek sorun restoran alternatifi olmayışı, bir de şehre inmek için mutlaka taksi gerekmesi. Yine de sahildeki birkaç restoranın yemekleri lezizdi.

ANTİK MAYA KENTLERİ GÖRÜLMEYE DEĞER

Tulum’un gezip görülecek yerleri nereler?
- Sahil boyunca gezip görülecek çok fazla bir şey yok. Ancak, Mayaların antik kenti Tulum çok yakın. Otomobil kiralayacak olursanız birkaç saat yol yaparak etraftaki diğer Maya kentlerine gidebilirsiniz. Dünyanın yeni 7 harikasından birisi olan Chichen Itza bunların arasında. Ayrıca, dünyanın dört bir yanından kite board meraklıları Tulum’a geliyor. Ders de veriliyor. Gün boyu sahilde bir uçtan bir uca giden kite board’cuları izlemek çok keyifli. Etraftaki mağaralara dalış turları düzenleniyor. Karayip Denizi ortasındaki bir mercan kayalığının üstünde deniz gözlüğüyle yüzmek, büyüleyici bir dünyayı gözetleme şansı sunuyor.
Maya kentlerini gezdim mercan kayalarında yüzdüm
Otellerin bulunduğu Cabanas bölgesindeki kuş parkı da görülmeye değer.

Kentin en beğendiğiniz özelliği neydi?
- En çok sakinliğini, sadeliğini sevdik. Hiçbir şey insanın gözünün içine sokulmak için yapılmamış, yapılar doğayla uyumlu. Büyük oteller, bangır bangır müzik, birbirini gözetleyenler yok. Koskocaman sahilde yalnız gibisiniz. Hep kumların üstündesiniz. Rüzgar terletmiyor. Sahildeki küçük barlarda birbirinden leziz kokteyller içerek denizin, kumun ve rüzgarın sesini dinlemek için ideal yer.

Hangi dönemde gidilmeli?
- Ağustosta gündüz sıcaklığı ortalama 28 derece. Nem yüksek, gün içinde çok kısa süreli yağmurlar yağabiliyor. Ancak hava gün boyu sahile oturacak kadar sıcak. Yucatan Yarımadası’nın sahil kesimindeki şehirler Karayip Denizi’ne kıyı. Yani tropikal Karayip ikliminden etkileniyor. Tulum bu yüzden her mevsim seyahat etmek için elverişli.

Gideceklere neler önerirsiniz?
- Öncelikle eğlence değil, dinlence mekanı. Çılgın gece hayatı arayanlara göre değil. Sahilde hamakta yatıp kitap okumak için ideal. Gideceklere otomobil kiralayıp etrafı gezmelerini, antik Maya kentlerini görmelerini öneririm. Deniz gözlüğü takıp mercan kayasında yüzmek çok keyifli. Bir de ıstakoz ve ceviche yemeden dönmesinler.

Unutamadığınız bir olay yaşadınız mı?
- Uzun bir yoldu ve pek çok şehirde konakladık. Onlarca kişiyle tanıştık. Çok anı biriktirdik. Unutamadığım olay, mercan kayalarında yüzerken yavru deniz kaplumbağasına rastlamamdı. Peşine takılıp mercan kayalarından ayrılınca rehberimiz tarafından azarlandım. Tekneye çıkınca durumu anlattım. Rehber burada kaplumbağalara çok seyrek rastlandığını, şanslı olduğumu söyledi.

False