Masal gibiydi

Atina Olimpiyat Stadı’ndaki gösterilerde insanlığın ve olimpiyatların tarihi destansı bir biçimde anlatıldı. 202 ülkeden 11 bin 39 sporcunun katıldığı dünyanın en büyük spor organizasyonu 29 Ağustos’ta sona erecek.

28. Yaz Olimpiyat Oyunları dün gece Atina Olimpiyat Stadı’nda yapılan görkemli açılış töreniyle başladı. 16 gün sürecek oyunların açılışında Yunanistan, tam bir teknoloji şovu yaptı. Koşan bir adamın kalp atışlarının sesiyle başlayan gösteri sırasında buzuki ve davul çalan müzisyenlerin sahaya girmeleriyle tören renklendi. Stadın bir ucundan atılan okla havuzda suyun içindeki 5 olimpiyat halkası ateşlendi. Ardından Atina Olimpiyatı Organizasyon Komitesi (ATHOC) Başkanı Gianna Angelopoulos Daskalaki ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stepanopoulos sahaya davet edildi.

Harika bir görsel şölen

Üçlünün katıldığı ulusal marş eşliğinde Yunanistan bayrağının çekilmesi töreninin ardından harika bir görsel şölen başladı. İnsanlığın ve Yunan uygarlığının doğuşunun sembolize edildiği gösteriler, izleyenlere görsel bir ziyafet sundu. Hamile bir kadının havuza girip suyla buluşmasıyla, yeni bir yaşam ve gelecek beklentisi dile getirilirken, ardından ışık gösterisiyle DNA’nın bulunması ve yeni bir maceranın başlangıcına değinildi.

Astronotlardan mesaj

Yaklaşık 1 saat süren gösterilerin sona ermesinin ardından geçit töreni başladı. Stada 190. sırada stada giren kafilemizin Türk bayrağını yelkenci Ali Enver Adakan taşıdı. Güney ve Kuzey Kore’nin sporcuları, 84. sırada el ele geçit törenine katılırken, Kıbrıs Rum Kesimi’nin ‘Kıbrıs’ olarak anons edilmesi dikkat çekti. İzlandalı şarkıcı Bjork’un seslendirdiği şarkının ardından uzay üssüyle kurulan bağlantıyla astronotlar, olimpiyata katılan sporculara mesajlarını okudu. Daha sonra ATHOC Başkanı Gianna Angelopoulos Daskalaki ile IOC Başkanı Jacques Rogge birer konuşma yaptı.

Kaklamanakis ateşledi

Rogge,
dopingden uzak Fair-Play içinde geçmesi dileğiyle oyunların açılışı için sözü Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stepanopoulos’a verdi. Stepanopoulos da oyunları resmen başlattı. Ardından Olimpiyat Bayrağı 8 sporcu tarafından stada getirilerek göndere çekildi. Olimpik Marşın okunmasının ardından stat içinde meşaleyi taşıyan 6. atlet olan yelkenci Nikos Kaklamanakis’in meşaleyi ateşlemesiyle oyunlar başladı. 16 gün boyunca sürecek oyunlarda 6 bin 534’ü erkek, 4 bin 505’i kadın 11 bin 39 sporcu mücadele edecek.

600 prova yaptılar

Yunanlar,
açılış töreni için 28 Mayıs’tan bu yana yaklaşık 600 prova yaptı. Törende yaklaşık 5 bin kişi görev alırken, aralarında Türklerin de bulunduğu 31 ülkeden gönüllüler de sahne arkasında çalıştı. Gösterilerde, 7 ile 70 yaş arasında değişen toplam 2 bin 428 kişi görev aldı. Törendeki ışık gösterilerinde bin 838 adet özel tiyatral ışık ve 26 hareketli spot kullanılırken, Hollandalı DJ Tiesto, izleyenlere müzik ziyafeti çekti.
Haberle ilgili daha fazlası: