GeriModa Trendleri Yüz Tipinize Uygun Gözlük Alın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüz Tipinize Uygun Gözlük Alın

Yüz Tipinize Uygun Gözlük Alın
Abone Olgoogle-news

"Gözlerinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş gözlüğünüz var mı? Yanıtınız hayırsa bu yazı tam size göre!"

Dikdörtgen yüz

Uzun bir yüz. Şakaktan yanağa düz çizgiler.
Önerilen çerçeve: Üst kısmı veya sapları kalın olabilir. Oval ve yuvarlak çerçeveler daha uyumlu durabilir.Yüz Tipinize Uygun Gözlük AlınKare yüz

Yüzleri köşeli ve kare biçimindedir. Genellikle bu yüzler dik çizgilere sahiptir ve geniştir.
Önerilen çerçeve: Metal çerçevelerin daha uygun olacağı söylenebilir. Hafif yuvarlak hatlara sahip çerçeveler kullanılabilir.

Oval yüz

Uzunlamasına bir yüz. Orantıları iyi, çene yuvarlaktır. Gözlük kullanımı açısından çok rahattırlar.
Önerilen çerçeve: Boyutları yüze uygun olan ve orantılı her çeşit çerçeveyi kullanabilirler.Yüz Tipinize Uygun Gözlük AlınÜçgen yüz

Aşağıya doğru daralan bir yüz. Alın geniş, çene dar.
Önerilen çerçeve: Plastik ya da metal çerçeve olabilir ancak büyük ve köşeli olmalıdır. Ancak plastik çerçeveler daha iyi duracaktır.

Yuvarlak yüz

Çenesi de yuvarlak olan yanaklar ve genel olarak yuvarlak yüz hatları.
Önerilen çerçeve: Daha çok oval çerçeve tercih edilmelidir. Çerçeve kenarları fazla kalın olmamalıdır. Çerçevelerin küçük olmasına dikkat etmek gerekir. Düz çizgili veya köşeli çerçeveler uygun olacaktır.

Sağlıklı bir güneş gözlüğü için bilinmesi gerekenler

* En dikkat edilmesi gereken noktanın, UV ışınlarını abzorve etmesi olduğunu unutmayın. Güneş gözlüklerinin organik materyalleri plastik çam ağacının reçinesinden yapıldığı için hammaddesi ultraviyole ışınlarını geçirmez.
* Plastik camlı güneş gözlükleri hem ultraviyoleyi geçirmez hem de kırılarak göze zarar vermediği için önerilir.Yüz Tipinize Uygun Gözlük Alın* Camın ışık koyuluk miktarı kişinin ışık hassasiyetine göre seçilmesi gerekir. Aşırı ışık hassasiyeti olanların tıbben araştırılması da gerekir. Aksi takdirde hastalık, güneş gözlüğüyle gizlenip, teşhiste geç kalınabilir.

* Gözlüğün kalitesinden kuşkulanılıyorsa gözlüğün camı ele alınıp karşıdaki bir görüntüye bakılarak, yuvarlak hareketler yaptırıp, sağa sola, yukarı aşağı ve camın içinden herkangi bir görüntüyü izleyerek bakılabilir. Arkadaki görüntüde her hangi bir bozukluk olmuyorsa cam iyidir.

* Gözünde optik sorunu olanların numaralı güneş gözlüğü kullanmaları önerilir.
* İşportadan gözlük almayın, gözlük alırken kalitesine güvendiğiniz mağazaları tercih edin.Yüz Tipinize Uygun Gözlük Alın* Güneş gözlükleri güneşe direkt bakıldığında gözü korumaz. Böyle bir yanılgıya düşmeyin. Aksi takdirde gözünüzde yanıklara yol açabilirsiniz.

* Özellikle açık göz rengine sahip olanlar gözlerini güneş ışığından daha çok korumalıdır. Çünkü açık renk gözlüler koyu renk gözlülere göre daha hassastır.

False