GeriDiyet Rehberi Yulaf Ezmesi Kilo Aldırır Mı, Ne İşe Yarar? Yulaf Ezmesi Faydaları ve Kullanımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yulaf Ezmesi Kilo Aldırır Mı, Ne İşe Yarar? Yulaf Ezmesi Faydaları ve Kullanımı

Yulaf Ezmesi Kilo Aldırır Mı, Ne İşe Yarar? Yulaf Ezmesi Faydaları ve Kullanımı

"Sağlığa oldukça faydalı olan yulaf, diyetlerde de sıklıkla kullanılan bir tahıl ürünüdür. Yulaf ezmesi de dahil olmak üzere seçilebilecek çeşitli türler vardır ve besin profilleri ve işleme yöntemleri bakımından farklılık gösterirler.Peki, yulaf ezmesi kilo aldırır mı, ne işe yarar? İşte, yulaf ezmesi faydaları ve kullanımı..."

Yulaf ezmesi, buharda pişirme ve ezilme sürecinden geçen yulaf taneleridir. Daha hafif bir tada ve daha yumuşak bir dokuya sahiptirler ve kısmen pişirildikleri için çelik kesilmiş yulaflardan çok daha az zaman alırlar. Bir kase yulaf ezmesinin hazırlanması 2-5 dakika sürer. Kurabiye, kek, kek ve ekmek gibi ürünlere yulaf ezmesi de eklenebilir. Peki, yulaf ezmesi kilo aldırır mı? İşte yulaf ezmesi faydaları...

Yulaf Ezmesi Kilo Aldırır Mı?

Bu tam tahıllı güç merkezi, nesiller boyu kahvaltıya ciddi beslenme ve doyurucu lezzet katıyor . Sadece iyi olduğu kadar sizin için de iyi olan birkaç rahat gıdadan biridir. Harika yulaf ezmesi, biraz su veya sütte pişirilmiş ve sağlıklı malzemelerle doldurulmuş sade yulaf veya çelik kesilmiş yulaf ile başlar. Güne kendinizi iyi hissettiren bir başlangıçtır ve bunu bir alışkanlık haline getirirseniz sağlığınıza bazı iyilikler yapabilir.

Glutensiz bir diyet yapıyorsanız, glutensiz sertifikalı yulaf tercih edebilirsiniz. Yulaf ezmesi normal şartlarda doyurucu ve şeker oranı düşük oldupundan sınırlı tüketildiğinde kilo aldırmaz. Ancak bazı hazır yulaf ezmesi paketleri şekerle yüklenir - porsiyon başına 8 çay kaşığı kadar - ve sodyum oranı yüksektir. Ne aldığınızı görmek için daima etiketi kontrol edin.

Yulaf Ezmesi Nasıl Kullanılır?

Yulaf ezmesi daha fazla ısıtmadan veya pişirmeden yenebilir: Yulaf 1-6 saat su, süt veya bitki bazlı süt ikame maddeleri gibi su bazlı sıvı içinde ıslatılır. Islatma süresi şekil, boyut ve ön işleme tekniğine bağlı olarak ısıtma için harcanan zamandan ve enerjiden, tadının korunmasından ve pişirme sırasında yok olan besin değerlerinin korunmasına bağlıdır.

Geleneksel olarak yulaf ezmesi, yulaf ezmesinin çeşitli formları gibi, yulaf lapası yapmak için pişirilebilen yulaf ezmesi ve toplu yulaf ezmesi gibi kahvaltılık gevrek olarak kullanılabilen tam bir tahıldır. Yulaf ezmesi granola , müsli gibi karışımlarda kullanılabilir.

Yulaf Ezmesi Faydaları

Araştırmalar, yulaf ezmesi yemenin, LDL kolesterolünde ortalama %7'lik bir düşüşle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Diğer birçok şey de kalbinizin sağlığını etkiler. Yulaf ezmesi ayrıca:

 • Kan şekeri seviyelerini düşürür.
 • Antioksidanlar sağlar.
 • Bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri teşvik eder.
 • Kilonuzu yönetmek için tok hissetmenize yardımcı olur.
 • Kabızlığı kolaylaştırır.
 • Cilt kaşıntısını ve tahrişini giderir.
 • Kolon kanseri şansınızı düşürür.
False