GeriVolkan Hürmeriç Göz Kapağı Estetiği İçin Uygun Aday mısınız?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göz Kapağı Estetiği İçin Uygun Aday mısınız?

Göz Kapağı Estetiği İçin Uygun Aday mısınız?

"Göz Kapağı estetiği kulağa korkutucu gelsede belli bir yaşın üstündeyseniz yaptırmanız sağlığınız ve yüz hatlarınız için oldukça idealdir. İşte şimdide bu konu hakkındaki uzmanımız Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç'e kulak verin..."

Göz kapağı germe olarak da bilinen gözkapağı estetiğiyle gözaltı torbalanmalarının azaltılabileceğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç, kimlerin göz kapağı estetiği için uygun aday olabileceğini açıkladı.


Göz kapağı germe olarak da bilinen göz kapağı estetiğiyle gözaltı torbalanmaları azaltılabilir ve üst göz kapağı, deri fazlalıkları alınarak gerginleştirilebilir.Bu ameliyat genellikle estetik nedenlerle uygulanır. Ancak yaşı ilerlemiş kişilerde göz kapağı sarkarak görüşü kısmen bloklayabilir, göz kapağı estetiği bu durumun tedavisinde de uygulanabilir.Göz kapağı germe ameliyatı göz çevresi morluklarının yanında kazayağı ve diğer yüz kırışıklıklarının tedavisinde uygulanmaz. Bu tip durumlar dolgu enjeksiyonu ve yüz germe gibi daha farklı prosedürlerle çözümlenir.

Göz kapağının yaşlanma süreci

Göz kapağı bazı durumlarda doğuştan bazı durumlarda ise yaşlandıkça zaman içinde esnekliğini kaybeder. Esneklikteki bu azalma, yer çekimi kuvvetiyle birleşince yaşlanan derinin sarkmasına neden olur.Alt göz kapağındaki fazla deri katlanmalara ve kırışıklıklara neden olur. Üst göz kapağındaki fazlalıksa aşağı sarkarak gözleri hem işlevsel hem de estetik açıdan olumsuz yönde etkiler.

Göz kapağı estetiği için uygun adaylar kimlerdir?

Sağlıklı ve gerçekçi beklentileri olan herkes gözkapağı ameliyatı için uygun aday sayılabilir. Çoğunlukla 35 yaş ve üstü kişilerin tercih ettiği bir operasyon olsa da kişide genetik göz kapağı düşüklüğü ve şişkinliği varsa daha erken yaşlarda da uygulanabilir.Göz kapağı estetiği yüzünüzü güzelleştirerek özgüveninizi artırır. Unutmayın bu operasyon yüz hatlarınızı değiştirmez, sadece gözkapağı sorununuzu düzeltir.

Göz Kapağı Estetiği İçin Uygun Aday mısınızGöz kapağı estetiği kalıcı mıdır?

Üst göz kapağı ameliyatının sonuçları en az 5-7 yıl boyunca etkili olur. Alt gözkapağı ameliyatının tekrarlanmasıysa çok karşılaşılan bir durum değildir. Ancak gözlerinizin yaşlanma süreci devam ettiği için zamanla yaşlılığa bağlı sarkmaların olması kaçınılmazdır.Eğer ameliyattan sonra göz kapaklarınız tekrar sarkarsa yeni bir göz kapağı ameliyatındansa alın gerdirme yaptırmanız daha uygun olur.

Göz kapağı ameliyatına hazırlık sürecinde neler yapılmalıdır?

Ameliyat sonrasında sizi evinize geri götürecek birisini bulmanız gerekmektedir. Prosedür gecesi de sizle kalacak bir refakatçi bulmalısınız. Göz kapaklarınız iyileşirken birkaç gün boyunca ajandanızı ev istirahati için boşaltın. Ameliyat sonrasında bazı kişilerin gözlerinde kuruluk olsa da bu durum en fazla iki hafta sürer. Daha uzun süreli kuruluklarda doktorunuza danışmanız önem taşır. Ayrıca evde operasyon sonrası için bolca buz, bir miktar küçük gazlı bez, göz damlası, temiz elbezleri ve havlular, doktor tavsiyeli ağrı kesiciler hazır bulundurmanız gerekebilir.

Göz Kapağı Estetiği İçin Uygun Aday mısınızGöz kapağı ameliyatı nasıl yapılır?

Göz kapağı estetik operasyonu eğer alt ve üst göz kapağına birlikte yapılıyorsa ortalama iki saat sürer. Göz çevresine enjekte edilen lokal anestezi yanında ağızdan sedasyon uygulanır. Ancak bazı durumlarda sedasyon serumla da uygulanabilir. Ameliyata öncelikle üst göz kapaklarından başlanır. Göz kapaklarınızın doğal çizgilerinden açılan kesilerden fazla deri, yağ ve kas dokusunu alınır. Atılan bu küçük ve ince dikişler 3 gün, en fazla 6 gün sonra alınır. Alt göz kapağınaysa dikiş gerekip gerekmediği kullanılan tekniğe göre değişiklik gösterir.Alt göz kapağında ameliyat birkaç farklı teknik yardımıyla yapılabilir. Bu tekniklerin birisinnde alt göz kapağının içine kesi atılarak yağ alınır. Kesi görünür değildir. Ayrıca bu bölgedeki çizgiler CO2 (karbondioksit) ya da erbium lazer kullanarak azaltılabilir.Bir diğer teknikteyse kesi kirpik kenarı boyunca atılır. Bu kesiden cerrahınız gevşek kas dokusunu, yağ ve fazla deriyi alabilir. Kesi izi kısa zamanda görünürlüğünü kaybeder.

Göz kapağı estetiğinin iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyattan sonra alt ve üst gözkapağınıza en fazla 1 hafta boyunca kalacak dikişler atılır. Bu bölgelerin şişmesi ve bazen de morarması beklenen bir durumdur. 1 -2 hafta sonraysa göz kapaklarınız normal görünümüne kavuşur.

 

False