Uzman Danışman Psikolog Manolya Özek

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde yüksek lisans yapan Özek, yetişkinlerde stresle başetmek, ilişki problemi, anksiyete (kaygı), panik atak ve öfke yönetimi gibi konularda çalışmaktadır...

Haberin Devamı

İzmir doğumlu olan Manolya Özek, ilkokulu Hakimiyeti Milliye İlköğretim Okulu’nda okuduktan sonra orta ve lise eğitimini İzmir Amerikan Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite giriş sınavında Türkiye çapında ilk 1000'e girerek çocukluk hayali Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünü kazanmış ve ‘Onur derecesi’ ile mezun olmuştur. Üniversite son sınıfta okulun exchange programı ile Amsterdam School of Business’ta uluslar arası işletme okumuş uluslararası reklamcılık, pazarlama ve ticaret dersleri almıştır.

2002 yılında İzmir’e dönen Özek, dört yıl uluslar arası konteyner taşımacılığı yapan bir firmada ihracat satış sorumlusu olarak çalışmıştır. Yaptığı işin hayalleriyle örtüşmediğine karar vererek önce Dokuz Eylül Üniversitesi İnsan Kaynakları sertifika programını, ardından da The Coaching Institute Yaşam Koçluğu sertifika programını tamamlayarak 2006 yılında Pozitif Manevra Psikolojik Danışmanlık ve Koçluk Merkezi’ni kurmuştur.

Haberin Devamı

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde yüksek lisans yapan Özek’in tez konusu ‘Çalışan Annelerin İş Stresinin Çocuklarının Davranış Problemleri Üzerindeki Etkileri’dir.
Ergenlere ve yetişkinlere danışmanlık yapan Özek, psikolog kimliğini koçluk yaklaşımlarıyla birleştirmektedir. Danışmanlık yaparken Bilişsel Davranışçı tekniklerden, Şema terapiden, Gestalt terapiden, Sanat terapisinden ve bir ilişki kuramı olan Transaksiyonel Analiz yaklaşımından faydalanmaktadır.

Halen Gestalt terapinin babası Fritz Pearls’ün öğrencisi, Integratif Psikoterapinin kurucusu Richard Earskine’den Transaksiyonel Analiz eğitimi almaktadır.

Ergenlerle başarı üzerine çalışmaktadır. Özellikle sınav kaygısı ve dikkat eksikliği konularında uzmanlaşmıştır. Duygusal özgürleşme tekniği (EFT) ve beyin odaklanma tekniklerinden faydalanmaktadır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan öğrencilere de ilaçsız tedavi programı olan Play Attention dikkat eğitim programını uygulamaktadır.

Yetişkinlerde ise stresle başetmek, ilişki problemi, anksiyete (kaygı), panik atak ve öfke yönetimi gibi konularda çalışmaktadır.
Çeşitli okullarda, dersanelerde ve şirketlerde kişisel gelişim konularında seminerler ve eğitimler vermektedir.
Şirketlere yönetici koçluğu ve şirket psikologluğu alanlarında danışmanlık vermektedir.

Haberin Devamı

Diva dergisi ile başladığı köşe yazarlığına Hürriyet Aile ve Habertürk’te devam etmektedir.

Yazarın Tüm Yazıları