GeriKağan Kocatepe Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtlıyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtlıyor!

"Mahmure okurlarından gelen sorular ve cevapları..."

Soru: Merhaba ben 4 aylık evliyim haziran ayındaki adet dönemimde idrar yollarımda iltihaptan dolayı Novesef 1 mg adlı iğneden 10 tane sabah akşam olmak üzere günde 2 defa kullandım. Temmuz 23'te adet olmam gerekiyordu yalnız hala olmadım. Bu gecikme adetliyken vurulduğum iğneden olebilir mı? İdrar testi yapıyorum negatif çıkıyor, ama idrarda hemen çıkmayabiliyormuş. Sizce iğneden olabilir mi?

Adet kanamanızdaki gecikme yapılan iğnelerden olabileceği gibi idrar yolu enfeksiyonundan da kaynaklanmış olabilir. Gebelik testiniz negatif çıktığına göre hamilelik muhtemelen söz konusu değil ancak adet gecikmesi durumunda kendi kendinize karar verip söktürücü ilaçlar kullanmak yerine muayeneden geçmeniz faydalı olacaktır.


Soru: Merhaba doktor bey ben 19 yaşında bekar bir kızım. Sevgilimle ilişkiye girdik ama kızlık zarım bozuldu mu bilmiyorum ve bunu ben nasıl anlarım. Doktora gitmeye korkuyorum, çok çaresizim, ne yapmam gerekiyor? Cevabınızı bekliyorum, iyi günler.

İlişki esnasında kanamanız olduysa büyük ihtimalle kızlık zarınız bozulmuş, kanamanız olmadıysa büyük ihtimalle kızlık zarınız bozulmamış demektir. Kendi kendinize kızlık zarınızı görmeniz ve bozulup bozulmadığını anlamanız kızlık zarının anatomik olarak görülmesi zor bir bölgede olması nedeniyle imkansızdır.


Soru: Merhaba ben 22 yaşındayım ve 2 aylık evliyim. 2 aydır da mayıs ayından bu yana 2 kez adet gördüm fakat 1,5 ay gecikmeli olarak gördüm. Bunun nedeni ne olabilir? Hamile kalabilmek için önce adetlerimin düzenli olması gerekiyor mu? Yoksa adetim bittikten sonra gebeliğe hazırlayıcı ilaç kullansam hemen hamile kalabilir miyim? Şimdiden cevabınız için teşekkürler kolay gelsin.

Gebeliğe hazırlayıcı ilaçtan kastınız yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlarsa bunlar yalnızca doktor denetiminde kullanılmalıdırlar zira bu ilaçlar var olan kistleri büyütebilecekleri gibi yeni kist oluşumuna da neden olabilirler. Kastettiğiniz ilaç folik asit ise bunu elbette basit bir vitamin olması nedeniyle rahatlıkla doktora danışmadan kullanabilirsiniz. Evlendikten sonraki ilk aylarda gecikmeli adet görme sık rastlanan bir durumdur ve bunun en muhtemel nedeni evlilik gibi köklü yaşam tarzı değişikliğinin yarattığı geçici stres durumudur. Hamilelik oluşumu için adetlerin düzenli olması gerekli olmakla beraber düzensiz olması kesinlikle hamile kalamayacağınız anlamına gelmez. Toplam dört aylık bir süre sonunda adetiniz eski düzenine dönmezse doktora başvurmalısnız.

Soru: İyi çalışmalar, ben 23 yaşındayım ve 23 ağustosta evleniyorum ve bu yüzden uzman doktor denetiminde 19/07/2008 tarihinde (adetimin ilk günü) ilk defa Yasmin'e başladım fakat adetimin 8. günü geçmesine rağmen kanamam devam etmektedir. Doktora ulaşamadım ve kanamamın ne zaman biteceğini bilmiyorum. Hapı değiştirmem gerekir mi? Düğün tarihinden önce bir kere daha adet olacağım ama hala kanamam devam ettiğinden bir sonraki adet tarihinde bir düzensizlik olur mu? Lütfen yardımcı olun. İlginiz için teşekkürler...

Doğum kontrol haplarının hemen tümü kullanımın ilk aylarında adet kanamasının uzaması şeklinde bir yan etkiye neden olabilir. Yapmanız gereken ilaca devam etmek ve kutu bittikten sonra bir hafta ara sonunda ikinci kutuya başlamaktır. Dört kutu hap kullanımı sonunda bu ara kanamaları devam ederse bu durumda yine doktor denetiminde ilaç markasının değiştirilmesi faydası olabilir.


Soru: Merhaba gebelik düşünüyoruz. Folikasite ne zaman başlamalıyım? Günde kaç defa ve ne kadar süreyle almalıyım? Teşekkürler.

Folik asit adı verilen vitamin gebeliğe hazırlık döneminde tercihen 2 ay öncesinden itibaren kullanılmaya başlandığında bebekte nöral tüp defekti adı verilen doğumsal kusur gelişimi olasılığını belirgin bir şekilde azaltmaktadır. Folik asit kullanımına hamile kalınana kadar devam edilmeli ve hamilelik oluştuktan sonra da yine en az iki ay devam edilmelidir.


Soru: Merhaba doktor bey 24 yasında 3 aylık evliyim ve eşimle ilişkiye girerken canım çok acıyor ve yapamıyorum. Moskova'da yaşıyoruz burada iyi dil bilmediğimden doktora gitmeye çekiniyorum. Lütfen bana yardımcı olabilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Yeni evli kadınlarda ilişki esnasında sancının en sık görülen nedeni genital sistemin böyle bir olayla ilk kez karşılaşması nedeniyle "tahriş olmasıdır". Yeterli kayganlık oluşmadan ilişkiye başlamamalı, eşinizden de daha yavaş davranmasını talep etmelsiniz. Bir senelik düzenli ilişki sonunda sorununuz devam ederse bu durumda doktordan yardım istemelisiniz.


Soru: Merhaba hamileliğimin 7. haftasındayım ve merkezi kuyruk sokumumdan başlayan önceleri sadece sol tarafımda, şimdi ise tüm belimi saran bir ağrı var. Nedeni ne olabilir? Hamilelikten öncede kalçadan başlayan ve bacağıma inen 6 gün süreli ağrılarım vardı. Doktor spor tavsiye etti sadece, sizce hamileliğe bağlı bir ağrımıdır, yoksa önceki durumumla alakalımıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Gebelik başlar başlamaz çatı kemiklerinde ve bunları birbirine bağlayan lif ve kaslarda genel bir gevşeme ortaya çıkar. Bel kemiği de çatıyı oluşturan kemiklerden biri olduğundan bu bölgedeki genel gevşeme hali önceden bel ve kuyruk sokumunda sorunu olan anne adaylarının şikayetlerini belirginleştirebilmektedir. Ağrınızın muhtemel nedeni budur ve doktorunuzun önerdiği egzersizleri kadın doğum uzmanına da onaylattıktan sonra uygulamanız bel ağrınızın hafiflemesini sağlayacaktır.


Soru: Sayın Kağan Bey, ben 5 aylık hamileyim. İki günde bir ilişkiye giriyoruz ama ilişkiden sonra kasık bölgemde aşırı sancı oluyor. Öyle ki ayakta duramıyorum. İlişki sırasında bir sorun olmuyor. Bu ağrı neden kaynaklanıyor olabilir, hamileyken ilişkiye girmemeli miyim?

Normal şartlarda hamilelikle ilgili bir sorun olmadığı sürece gebelikte cinsel ilişkinin bir sakıncası yoktur. Ancak siz ilişkiden sonra ortaya çıkan bir ağrıdan bahsettiğinize göreilişki esnasında büyüyen rahminizi yerinde tutarak destekleyen bağlar aşırı geriliyor demektir. Bu durum ilişki pozisyonunuzu değiştirmekle ortadan kalkmazsa gebelik boyunca ilişkiden kaçınmanız daha uygun olabilir.


Soru: 36 yaşındayım. Adetlerim düzenli olmasına rağmen miktar olarak son derece az. Neredeyse tek gün ve bir kaç damla oluyor. Sebebi ne olabilir?

Yaş ilerledikçe ve özellikle de 32 yaşından itibaren adet kanamalarının miktarında genel bir azalma eğilimi gözlenir. Bu durum direkt olarak doğurganlığın azalmasına karşılık gelmemekle beraber adet kanamasının üçüncü gününde yapılacak hormon testleri ve ultrason doğurganlığınız konusunda daha net bilgi verecektir.


Soru: Bekar bir bayanım, korunmadan dışarıya boşalmayla ilişki yaşıyorum ve 47 gündür adet görmedim. Sadece 47 gün içinde 30.günde yanı tam adet dönemimde 2 gün lekelenmeyle kanama oldu sonra durdu. 47. günde normal adet kanaması gördüm bu hamile olduğumu mu gösterir? Lütfen yardımcı olun! Cevabınızı bekliyorum...

Adet kanamasındaki her değişiklik daha geniş birifadeyle her düzensiz ve beklenmedik kanama gebelik belirtisi olabileceğinden muayene ve gebelik test yapılmasını gerektirir.


Soru: Selam doktor bey ben Leyla, 2 yıldan beri evliyim çocuğum olmuyor. Doktor tedavisi gördüm yumurtalığım tedavi sırasında çatlıyor ama gene de hamile kalamıyorum. Sizce bunun sebebi nedir ve nasıl bir tedavi gerektirir.

Gebe kalamamanın en önemli nedenleri yumurta oluşmaması, sperm azlığı ve hareketsizliği ve tüplerin tıkalı olmasıdır. Bu durumlara yönelik tüm incelemeler normal sonuçlanmış olmasına karşın hala gebelik oluşmamışsa aşılama tedavisinden tüp bebek tedavisine kadar uzanabilen bir tedavi şeması uygulanmasını gerektirir.


Soru: Tatile gideceğim için adet geciktirici kullandım. 2 gün önce bıraktım. Öğrenmek istediğim adetim ne zaman gelir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Adet geciktiriciler bırakıldıktan sonraki 2-10. günler arasında adet kanamasının başlaması beklenir.


Soru: Merhaba, ben yasmin hapını 2 aydır kullanıyorum. Merak ettiğim 7 günlük arada korumaya devam ediyor mu? Başka yöntemle korunmalı mıyız? Şimdiden teşekkürler.

Doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanıldıkları sürece 7 günlük ara verilen dönemde de korumaya devam ederler.


Soru: Merhabalar benim sorum kızlık zarıyla ilgili, kimseyle cinsel ilişkiye girmedim ama genelde tanga giyiyorum bir gün ani bir hareketten bir kan geldi, regl de değildim. Ertesi günlerde azcık geldi kesildi. Sizce kızlık zarım bozulmuş olabilir mi? Çok korkuyorum, ne yapmalıyım. Durduk yere böyle bir şey olabilir mi? Saçma olacak ama bir de doktora gitmeden zarın bozulduğun anlaşılması mümkün mü?

Doktora gitmeden kızlık zarı hakkında bilgi edinmek imkansızdır. Ancak siz çok az bir kanamadan bahsettiğinize göre muhtemelen kızlık zarınızın bozulmadığını düşünüyorum.


Soru: Merhaba; genital bölgemde çok kaşıntı var. Doktora gittim fitille ilaç verdi, kullandım ilaçlarım bitince tekrar kaşıntım oluyor, birde miyomdan ameliyat geçirdim tekrarladı. Doktorum tekrar ameliyat diyor, rahmimi almayı düşünüyor ve 41 yaşındayım Siz ne dersiniz?

Tekrarlayan miyomlarda eğer çocuk doğurmayı düşünmüyorsanız rahiminizin alınması tedavi edici olabilir zira sizde ikinci kez ameliyat olduktan sonra da tekrar miyom oluşma riski nispeten yüksek. Kaşıntınız mantar ilaçlarına cevap vermediğine görealtta yatan etken birallerjik durum veya başka bir sorun olabilir.


Soru: Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalmak mümkün müdür?

Doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanıldıkları sürece gebe kalmaktan oldukça etkili bir şekilde korurlar ve 1000 adet hap kullanan kadından yanlızca 8 tanesi (istatistiklere göre) bir yıl içinde hap kullanmalarına rağmen gebe kalırlar.


Soru: Merhaba, doğum kontrol hapı etkisini kaç gün veya hafta sonra gösterir? İlaca başladıktan kaç gün sonra ilişkiye rahatça girilir?

Doğum kontrol hapları o ay düzenli kullanılacakları var sayılırsa ilk haftanın sonundan itibaren korumaya başlarlar.


Soru: Adet döneminde hamile kalmak mümkün mü?

Kadın adet döneminde de hamile kalabilir ancak bu ender görülen bir durumdur.


Soru: Merhaba doktor bey, spiralin çıkartılmasından ne kadar zaman sonra hamile kalınır. Spiralimi çıkarttırmayı düşünüyorum, spiralin çıkartıldıktan sonrada koruyucu özelliği olduğu söyleniyor. Ne kadar sonra hamile kalabilirim acaba?

Spiral çıkartıldıktan sonraki birkaç gün sonunda doğurganlık geri döner.


Soru: Merhaba ben 3,5 aylık evliyim, şimdiye kadar geri çekilme yöntemiyle korunduk. Doğum kontrol hapı kullanmayı düşünüyorum ama bana ilerde kısırlık yapabileceğini söylediler, acaba doğruluk payı var mı? Bir de benim ilişki sırasında çok ağrım oluyor ve sık sık yara oluyor, acaba nedeni nedir? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Doğum kontrol hapları üreme sağlığı üzerinde kalıcı bir etki bırakmazlar ve bırakıldıkları anda kadının yaşına ve kendi özelliklerine uygun doğurganlığı günler içinde geri gelir. İlişki esnasında ağrı ve yara oluşumunun farklı nedenleri olabilir ve bunlar ancak muayenede ortaya çıkar.


Soru: Benim iki çocuğum var, 25 gün öncede kürtaj oldum ve ben nasıl korunacağımı bilmiyorum. RİA taktırmakta istemiyorum, herkes yasmin doğum kontrol hapını öneriyor, siz ne dersiniz? Gerçekten koruyor mu yada sizin önereceğiniz bir hap var mı?

Bahsettiğiniz hapen son çıkanlardan biri ancak bir hapın diğer hapa üstünlüğünden bahsetmek zordur zira kadınların bünyeleri birbirinden farklıdır. Hapların tümü son derece yüksek koruyuculuğa sahiptir.


Soru: Doktor Bey kızlık zarını diktirten sonra doktora gittiğimizde dikildiği anlaşılır mı? Lütfen bana yardımcı olun!

Kızlık zarı usulüne uygun dikildikten sonra dikildiği çoğunlukla başka biri tarafından anlaşılmaz ancak jinekolog bunu anlayabilir. Doktorların çoğu (ben de dahil) kızlık zarı dikimi yapmamaktadır.


Soru: Merhaba ben 3 aylık aşı yaptırdım, geçen ay adet gördüm ve bu ay görmedim. Korkuyorum acaba hamile miyim diye, çünkü daha 3 aylık bebeğim var. Cevabınızı bekliyorum, teşekkür ederim.

Yanlız progesteron içeren iğneler adet düzensizliği veya uzun süren kanama problemine sıklıkla neden olurlar. Gebelik testiniz negatif olduğu sürece bunun iğnenin bir yan etkisi olduğunu kabul edebilirsiniz.


Soru: Merhaba doktor bey üç yıldır eşimle birlikteyiz, kendi yöntemlerimizle korunduk. Bir ay önce bebek yapmaya karar verdik. Bu tarz korunmada yumurtalarda tembellik söz konusu mudur? Teşekkür ederim.

Korunma yumurtalıklarda tembelleşmeye neden olmaz.

Soru: Ben 25 yaşında polikistik over hastası bir anneyim. 2 oğlum var bu konuda kendimi şanslı görüyorum çünkü benim gibi hastalar çok zor bebek sahibi oluyor, ama hastalığımdan çok korkuyorum. 3 veya 4 ayda bir adet görüyorum çok sancılarım oluyor. Bu yaşta menapoza girmekten çok korkuyorum, küçük oğlum 2 yaşında ve 1 sene sonra bir çocuk daha düşünüyorum acaba olur mu? Lütfen yardımcı olun bana bu arada Myralon diye bir hap verdi doktorum bu hapın faydası olur mu? Saygılar, cevabınızı bekliyorum.

Bahsetiğiniz ilaç bir doğum kontrol hapı. Bu ilaç adetlerinizi düzene sokar ama gebelik sağlamaz. Polikistik over hastaları yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlarla başarılı bir şekilde gebe kalabilmektedir. Tek etken PKO ise ki iki çocuğunuz var bu sizin erken menopoza girmenize veya bir çocuk daha sahibi olmanız neden olacak bir duruma dönüşme ihtimali düşüktür.


Soru: Merhabalar doktor bey, ben önümüzdeki ay âdetimi geciktirmek isyiyorum, doğum kontrol hapını ilk kez kullanacağım ama adetim geçeli 8 gün oldu. Şimdi hapı içsem önümüzdeki adet dönemimde bırakmadan devam etsem adetim gecikir mi?

Doğum kontrol hapları ilk kullanım ayında adet kanamasının ilk 5 gününde başlanmalıdırlar aksi takdirde hem yeterince koruma sağlamazlar hem de düzensizliğe neden olabilirler.


Soru: Merhaba doktor bey, ben ilk adet gördüğüm zamandan beri düzenli adet görmedim. Şu an 2 yıllık evli 27 yaşındayım. Şu ana kadar korunuyorduk ama artık çocuk istiyoruz. Adetlerim son 1 yıldır tam düzenli olmasa da her ay görüyorum. Sizce hamile kalabilir miyim? Teşekkür ederim.


Düzenli adet görmediğinize göre muhtemelen bir yumurtlama bozukluğu probleminiz var. Bunun nedeni muayene ultrason ve hormon incelemeleriyle ortaya çıkarılmalıdır. Yumurtlama bozukluğunuz tedavi edilmediği sürece kendiliğinden hamile kalmanız zor olabilir.

False