GeriKağan Kocatepe Kadın sağlığı önemlidir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadın sağlığı önemlidir

"Dr. Kağan Kocatepe; doğum kontrolü, kist, miyom vs. sorunlara ilişkin sorularınızı yanıtlıyor."

İlaçlı röntgen sonucunda 2 rahimli olduğum ve rahimlerin önünde etden bir duvar olduğu söylenildi. Sorum şu: Hamile kalmak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor ve ameliyatla diğer rahmim alınabilir mi?

Çift rahim 200 kadından birinde görülebilen doğuştan gelen bir bozukluktur. Sizde septum dediğimiz (etten duvar) durum da olduğuna göre gebelik öncesi ameliyat söz konusu olabilir.

Merhaba. 28 yaşında 1.75 boyunda ve 100 kilo ağırlığındayım. 4 yıllık evliyim. Yaklaşık 5 aydır korunmayı da bıraktık ama hala hamile kalamadım. Kilomdan çok korkuyorum. Acaba gerçekten bana sorun yaratır mı? Ya da bu yüzden hamile kalamıyor olabilir miyim?

Kilolu olmak hem hormonları olumsuz etkileyerek gebe kalabilirliğinizi azaltabilir, hem de gebelik döneminde artmış düşük riski, erken doğum riski, gebelik şekeri ve gebelikte hipertansiyon gibi durumların ortaya çıkma olasılığını artırabilir. Kilo vermek bu nedenle son derece önemlidir.

Merhaba ben 26 yaşında 2 yıllık evliyim. Eşimde Hepatit B taşıyıcılığı var. Ben aşılama yöntemi ile korundum, fakat şimdi çocuk düşünüyoruz, bu bebeği etkiler mi?

Öncelikle size yapılan aşıların etkili olup olmadığını değerlendirmek için kan testi yapılmalı. Burada bağışıklık durumunuz onaylanırsa bebeğinizin doğduktan sonra aşıları yapılacak ve bebeğinize babadaki taşıyıcılık nedeniyle bir zarar gelme olasılığı son derece azalacaktır.

Merhaba ben yedi aylık evliyim, yumurtalıklarımda multikist var. Düzensiz adet oluyorum doktorum bana sorun olmadığını, gebe kalmamda hiçbir etki olmayacağını söyledi.
Acaba bu kistler gebeliği etkiliyebilir mi? Teşekkürler.


Multikist dediğiniz olay bir hastalık değil ancak düzensiz adet görüyorsanız bu sizde yumurtlamanın düzensiz olduğunu gösterebildiğinden gebe kalma durumunuzu olumsuz etkileyebilir. Multikist için değil adet düzensizliği için tedavi görmelisiniz.

Daha önce doğum kontrol hapı kullanmadım. Yasmin'e adetimin ilk günü başladım. 7 günden itibaren korumaya başladığını duydum. Doğru mu? Az da olsa hamile kalma ihtimalim var mı?

Doğum kontrol hapları o ay hapların düzenli alınacağı varsayılırsa ilk günden itibaren korumaya başlar ve bu koruyuculuk iki kutu arasında verilen arada da devam eder.

Merhaba ben erkek arkadaşımla cinsel ilişki yaşadım ama hiçbir zaman içime boşalmadı, spermini dışarıda boşalttı. Bu ay adetimde bir geçikme var, nedeni ne olabilir acaba lütfen cevap verin.

Hamile kalmış olma olasılığınız son derece düşük olmasına karşın ne türlü olursa olsun ilişki yaşamış bir kadının her zaman gebelik ihtimalini göz önünde bulundurması gerekir.

Merhabalar ben ilk gece eşimin hamile kalmaması için ne yapmalıyım, kanama nasıl oluyor, ilişkinin pozisyonu var mıdır? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim, saygılar.

Doktora başvurmalı ve eşinize uygun bir doğum kontrol yöntemi belirlemelisiniz.

Benim cinsel ilişki sırasında karın bölgemde ağrı oluyor, buna sanırım derin disparoni deniyor. Doktora gideceğim fakat ilişkim pek normal değil, ondan gidemiyorum sizce en azından şimdilik ne kullanmalıyım ne yapmalıyım?

Bu tür durumlar doktor muayenesi olmadan maalesef çözülemez ayrıca buradan ilaç tavsiyesinde de bulunamıyoruz.

Merhabalar 27 yaşındayım, en son 17 Mart tarihinde regl oldum 3 gün sürdü. 27 mart tarihinde evlendim, bir ayı geçmesine rağmen regl olamıyorum, kızlığımda da bu tür aksamalar olurdu evlenince endişe eder oldum. Test yaptırdım negatif çıktı, bu dönem içinde ağrı kesiciler aldım (vermidon) bu neden olmuş olabilir mi? Bekarken geciktirme olurdu, sizce bir doktora görünmeli miyim? Yoksa biraz daha bekleyeyim mi?

Yeni evli kadınlarda ilk 6 aylık dönemde adet düzensizlikleri çok sıktır, ağrı kesiciler adeti geciktirmez ancak yine de kesin tanı için bir jinekolojik değerlendirmeden geçmeniz önerilir.

Kaan Bey, bu hafta anneme doktor tarafından miyom teşhisi kondu. Ben bu konuda nasıl davranacağımı bilemiyorum. Anneceğim sürekli ağlıyor, ben sizin sitenizi ziyaret edip gerekli olan bazı şeyleri öğrendim ama aklıma takılan bir şey var: Annemin doktoru ameliyat şart diyor, miyomun boyu 6,5 cm'miş. İlaç tedavisini bitirmeden böyle bir şey olması doğru mudur? Amelıyat olursa oradan kalkmama olasılığı var. Annem 42 yasında ve eğitimi yok. Ailem de böyle konularda yeterlı değil, bu konularda sizinle bağlantı içinde olmak isterim. Annem adet dönemönde çok fazla ağrı yaşıyormuş. Bu tehlikeli olan bir miyom mudur? Kansere çevirir mi?

6.5 cm.lik miyom büyük bir miyomdur ve miyomlar ilaç tedavisiyle ortadan kaldırılamazlar, tedaviyle küçülseler bile tedavi sonrası kısa sürede genellikle tekrar büyürler. Miyomlar rahim kasından kaynağını alan genellikle kansere yol açmayan yani iyi huylu oluşumlardır ancak şikayete neden olmaları durumda tek yapılabilecek ameliyatla miyomun çıkarılması ve daha iyisi eğer kadının çocuk arzusu yoksa bir daha ortaya çıkmamaları için rahimin tümüyle alınmasıdır.

False