GeriKağan Kocatepe Jinekoloğumuzun Yeni Yanıtları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jinekoloğumuzun Yeni Yanıtları

"Jinekoloğumuz Dr. Sedat Karaosmanoğlu sizlerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları."

Soru 1:

Hamilelikte fazla gürültülü ortamlarda bulunmanın bebeğe zararı olur mu? Teşekkür ederim.


Cevap 1:

Fetal behaviour veya fetusun davranışı psikolojisi dediğimiz konu henüz klasik kitaplara ucundan girmeye başlamış, araştırmaların yapıldığı ancak elle tutulur sonuçların henüz elde edilmiş olmadığı bir sorularla dolu alan. Gürültülü ortam gibi "müzik dinletmemizin yararı var mıdır?" gibi soruların cevabı kesin değil. Ancak herhalde çok gürültülü ortamlarda bulunmamakta yarar var.

Soru 2:

Merhaba,
Ben primolut-n ve trisequens kullandım, farklı nedenler için. Aralarındaki fark nedir? Çünkü primolut-n aldığımda sanki vücudumda bir atom bombası patlatılmış gibi oluyor.


Cevap 2:

İki ilaç birbirinden çok farklı kompozisyonda. Primolut-n de gestagen dediğimiz hormon, trisequensde hem östrojen hem gestagen var; yani daha dengeli ve fizyolojiye uygun yapıda. Primalut-u in yan etkileri bahsettiğiniz gibi daha fazla olabilir; şişkinlik, gerginlik, ruh halinde değişme gibi. Ancak altını çizelim; bu iki ilaç birbirinin alternatifş değil. Primolut-n; kullanmanız gereken şartlar mevcutsa kullanmalısınız.

Soru 3:

Merhaba benim vajinamda yeni oluşmakta olan bir etbeni var bu beni oldukça ürkütüyor acı da veriyor doktora danışmam gerektiğinin farkındayım ama hiç vaktim olmuyor sizce sorun ne olabilir?


Cevap 3:

Et beni dediğiniz oluşum büyük ihtimalle kondilom dediğimiz, cinsel ilişkiyle bulaşan virutik bir hastalık sebebyle gelişir. Mutlaka doktora gidilmesi gereken bir durum, zira ilerleyebilir.

Soru 4:

23 yaşında 2.5 aylık evliyim. Her ay adet günüme 3-5 gün kala adet olmama rağmen bu ay adet günümde sadece kahverengi lekeler gördüm ve adet döngüm başlamadı. 20 gün önce jinekoloğa genel bir muayene için gitttiğimde sağ yumurtalıkta 3 mm çapında bir kist saptadı acaba o kistten dolayımı bu ay adet olmadım öğrenebilirmiyim? Şimdiden teşekkürler....

Cevap 4:

Bahsettiğiniz oluşum 3 mm olmamalı; 3 mm'lik oluşuma kist denmez, belki de 3 cm boyutunda olduğu söylenmiştir. 3 cm'lik bir kist adet düzeninizi değiştirebilir.

Soru 5:

Spiralimi çıkarttıktan sonra üç ay doğum kontrol hapı kullandım fakat mide bulantısı yaptığı için bıraktım ve bir hafta sonra hamile kaldım. Yani 2-3 ay bekleme olanağım olmadı bebekte bir anormallik olabilir mi şu anda 9 haftalık normal olup olmadığını kaçıncı haftada hangi testlerle öğrenebilirim. Bizleri aydınlattığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap 5:

Normalde doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra 2-3 ay gebe kalmamak gerekir. Gebeliğinizin perinatolojiyle uğraşan bir doğum hekimince takip edilip rutinlerin yerine getirilmesi gerekir. Şu anda 9 haftalık gebelikte transvaginal ultrasonografi bakılmalı, 16-18 hafta arasında üçlü test yapılmalıdır. Ama sizin durumunuza özel spesifik bir test yoktur.

Soru 6:

Merhaba benim sistit hastalığım var acaba bunu nasıl yenerim? Çok acı
çekiyorum yanma oluyor ve her zaman akıntım oluyor. Tedavi yöntemleri hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.


Cevap 6:

Sistit tanısını bazen hasta kendi yakıştırıyor ancak bu tanının klinik muayene ve labaratuar tetkikleri ile konması doğru olur. Sistitte ana problem infeksiyondur, bu infeksiyonu meydana getiren mikroorganizmaların antibiotikle ortadan kaldırılmaları gerekir. Bir de infeksiyona zemin hazırlayan faktörler vardır; idrar yolunda taş, şeker hastalığı, vaginal infeksiyon gibi. Bu faktörlerin de ortadan kaldırılmaları gereki

False