GeriKağan Kocatepe Jinekoloğumuza Her Konuda Danışabilirsiniz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jinekoloğumuza Her Konuda Danışabilirsiniz

"Yakında tatile gideceğim ve adet dönemim aynı zamana rastlıyor. Acaba adet dönemimi geciktirecek ilaç ya da yöntem var mı? Jinekolog Dr. Sedat Varol'un yeni yanıtları...."

Merhaba,
Yakında tatile gideceğim ve adet dönemim aynı zamana rastlıyor. Acaba adet dönemimi geciktirecek ilaç ya da yöntem var mı?
Teşekküler,
Sibel


Sn. Sibel Hanım
Beklenen adetinizden 3 gün önce almaya başlayacağınız "Farlutal tablet" 2x1 (günde 12 saat ara ile 1 tane) veya "Primolut-N" 3x1 (günde 8 saat ara ile 1 tane) ile adetinizi geciktirebilirsiniz. Toplam ilaç kullanma süresi 10 günü aşmamalıdır. Eğer halen doğum kontrol hapı kullanıyor iseniz de doktorunuza danışarak adetinizi hapa devam ederek geciktirebilirsiniz. Ama unutmayın ki bu yöntemlerin etkinliği %25'dir.

Sedat Bey,
Ben 37 yaşındayım, eşim 28 yaşında ve 4 yıldır evliyiz. 3 yaşında bir kızımız var. Eşim dayımın kızı. Yani akrabayız. Şimdi bir çocuk daha düşünüyoruz ama akraba evliliği nedeniyle korkuyoruz. İkinci çocuğumuzun sağlıklı olabilmesi için ne gibi önlemler almalıyız. Doktor kontrolü ve takibi için ne zaman idealdir? Yani hamile kadıktan sonra mı önce mi kontrol başlamalı? Hamileliğin ilk haftasında anne karnındaki çocuğun teste tabi tutulabileceğini duymuştum. Ne yapmamız gerekiyor?
Teşekkürler.
Metin Özcan

Sn. Melih Özcan
Öncelikle ilk bebeğinizin sağlık durumu hakkında bilgi vermediğiniz için 2. çocukla ilgili bir yorum yapmak pek mümkün değil. Sizin için en doğru yöntem hamileliği planladığınız tarihten 4 ay kadar önce bir doktora başvurarak gerekli bilgilenmeyi edinmeniz ve gerekirse testler yaptırmanızdır.


Merhaba,
Ben hafta sonu denize girdim ve vajinal bölgemde kaşıntı başladı. Ayrıca akıntı da oldu. Daha öncede böyle bir problemden dolayı Trosyd isimli ilacı kullanmıştım.Şimdi de kullanıyorum ama iltahap olma durumunda kullanabileceğim antibiyotik ne olmalı?
Teşekkür ederim,
Oya

Sn. Oya Hanım
Genital bölgede iltihap yapacak birden çok mikrop nedeniyle böyle durumlarda en uygun hareket tarzı vajenden kültür alarak etken mikrobun adını koymak ve bu mikrobu öldürecek ilaçları hastaya vermektir.


Merhaba,
Ben 32 yaşındayım ve 11 yıllık evliyim. Adetin 3 günü yaptırdığım tahlil sonucu FSH değerim 11;56 çıktı. Bu durumun benim yumurtalık rezervimin azalmasından kaynaklandığını söylediler. 28 günde bir adet olurum. Benim çocuğum yok. Acaba bebek sahibi olmam mümkün değil midir?
Çok teşekkür ederim.
Gülay Kandemir

Sn. Gülay Kandemir
FSH değerinizin 11.56 çıkması bizim için kesin olumsuzluk belirten bir değer değildir. Gerekirse bu testin inhibin ve klomifer challenge denilen testlerle kontrolü yapılarak size ve beklentilerinize uygun tavsiyelerde bulunulabilir.


Sedat Bey,
28. haftalık gebeyim. Yapılan şeker testinde sonuç 148 çıktı. Tehlike arz ediyor mu? Düşmesi için ne yapmalıyım?
Sema Berber

Sn. Sema Berber
Anladığım kadarı ile size 50 g. glikoz ile yapılan testte 1. saat sonucunuz 148 çıkmış. Bu durumda 100 g. glikoz içirilip 0, 60, 120 ve 180 dakika kan şeker değerlerine bakılır. Bu değerlerden 2 tanesi normalin üstünde çıkar ise doktor kontrolünde diyet ve kan şeker takibi yapılmalıdır.

Merhaba,
Tıp dilinde tavşan dudak diye tabir edilen rahatsızlıkla doğan bir annenin
bebek sahibi olmak istediğinde bebekte tavşan dudak görülme riski ne kadardır? Bebeklerin bu tür rahatsızlıkla doğanmalarında yan etkenler neler olabilir?
Elif Baysal


Sn. Elif Baysal
Tavşan dudak oluşumuna ya tek bir gen bozukluğuna bağlı olarak, ya bir kromozomal bozukluğun neden olduğu birçok anomaliden biri olarak ya da ilaca bağlı olarak rastlanabilir. Yineleme olasılığı damak yarığı ile beraber görülüp görülmemesine, çift taraflı olup olmadığına göre değişir. Ama tek taraflı tavşan dudak yarık damakla beraber değilse yineleme oranı %2.6'dır.

False